Pessar cewkowy Dr. Arabin
towar niedostępny
Pessar cewkowy
- polecany przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu
- specjalne zgrubienie uciska na cewkę ograniczając nietrzymanie moczu
Pessar cewkowy - Wskazania
Pessar cewkowy wykonany jest ze specjalnego, elastycznego silikonu, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednią elastyczność. Pessar ten wskazany jest przede wszystkim u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które może współwystępować z obniżeniem ścian pochwy, warunkiem jest wydolna przeponą miednicy. Zgrubienie pessara podtrzymuje/przemieszcza okolicę połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową co zapobiega otwieraniu się górnej części cewki moczowej, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej podczas kaszlu lub w trakcie poruszania.
Pessar cewkowy - Stosowanie
Doboru pessara dokonuje lekarz na fotelu ginekologicznym u pacjentki z wypełnionym pęcherzem moczowym. Przed założeniem pessar może być posmarowany kremem estrogenowym, co ułatwia jego założenie oraz poprawia miejscowe krążenie, stan śluzówki i tkanki łącznej pochwy.
Pessar cewkowy - Działania uboczne
Leczenie za pomocą pessara cewkowego w połączeniu z dodatkowymi elementami terapeutycznymi (np. fizykoterapia) pozwala na wyleczenie lub zmniejszenie przynajmniej kilku dolegliwości. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na niewydolność mięśni dźwigaczy lub zwężoną ścianę pochwy, nie udaje się uzyskać odpowiedniej lokalizacji zgrubienia pessara. Produkt nie może być stosowany przez inne pacjentki. Czyści się go w ciepłej, bieżącej wodzie, bez stosowania jakichkolwiek środków dezynfekcyjnych.
Pessar cewkowy - Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu (zwane również inkontynencją lub NTM) – jest objawem niekontrolowanego wydalania moczu, dotykającym nawet co drugą kobietę po okresie menopauzy na świecie. Już na wstępie warto zaznaczyć, że samo w sobie nie stanowi schorzenia, ale jego występowanie może wskazywać na szereg chorób i w żadnym wypadku nie powinno być ignorowane. Jego przyczyny mogą mieć różnorakie podłoże, tak fizjologiczne jak i psychiczne, ale jego najczęściej występującą formą jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono przeważnie podczas wysiłku fizycznego, ale występuje również podczas kichania, śmiechu czy kaszlu, dotkliwie utrudniając codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi. Nie bez wpływu na jego częstotliwość pozostają otyłość, oraz porody. Obniżenie narządu rodnego (wypadanie macicy i wypadanie pochwy) zaburza naturalne usytuowanie pęcherza moczowego i cewki, co bezpośrednio przekłada się na powstanie problemu.
Dolegliwość ta, w zależności od przyczyn, doczekała się wielu skutecznych metod leczenia, takich jak pessaroterapia, czy rozwiązania operacyjne lub farmakologiczne. W większości przypadków dolegliwość ustępuje po wyeliminowaniu bezpośredniej przyczyny. W codziennym radzeniu sobie z problemem, nieocenioną pomocą jest bielizna chłonna w formie wkładek urologicznych i pieluchomajtek pozwalających aktywnie funkcjonować, mimo niedogodności.
Nietrzymanie moczu jest problemem częstszym niż się powszechnie wydaje, głównie dlatego, że nadal pozostaje tematem wstydliwym, o którym rzadko się rozmawia. Tymczasem nawet 30% kobiet do 39 roku życia mogła mieć z nim epizodyczną styczność. Mówiąc o inkontynencji najczęściej myślimy o osobach starszych lub obłożnie chorych. W rezultacie większość osób dotkniętych NTM bagatelizuje problem, unikając go nawet w gabinecie lekarskim.