Mały kleszcz może okazać się sporym problemem! Z roku na rok w sezonie wiosenno-letnim media donoszą o „wysypie” tych małych pajęczaków i ostrzegają przed przenoszonymi przez nie chorobami. Pamiętaj, że w przypadku ukąszenia najważniejsze jest szybkie i prawidłowe działanie, które zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Wśród popularnych sposobów wyciągnięcia pajęczaka ze skóry wymienia się usuwanie kleszcza strzykawką i pęsetą. Czym charakteryzują się poszczególne metody i którą z nich warto wybrać?
Usuwanie kleszcza – co musisz wiedzieć?
Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, wśród których najczęściej wymienia się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Warto zaznaczyć, że w przypadku ukąszenia przez pajęczaka, należy go jak najszybciej usunąć. W innym przypadku ryzyko zakażenia znacznie wzrasta. Bardzo ważny jest również odpowiedni sposób wyciągnięcia intruza ze skóry! Niewłaściwe postępowanie to kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko kontaktu z groźnymi patogenami. W jaki sposób bezpiecznie usunąć kleszcza – strzykawką czy pęsetą?
Jak usunąć kleszcza?
Istnieje przynajmniej kilka sposobów na bezpiecznie wyciągnięcie kleszcza. Niektóre z nich wymagają specjalnych akcesoriów, do innych wystarczą Ci podstawowe, domowe sprzęty. Do najpopularniejszych sposobów usuwania kleszczy zalicza się np.:
1. Usuwanie kleszcza pęsetą
W tym przypadku usunięcie kleszcza polega na jego zdecydowanym wyciągnięciu ze skóry. Zabieg wymaga ostrożnego, ale zdecydowanego ruchu. Możesz wykonać go z lekką rotacją, ale pamiętaj, że odradza się wykręcanie intruza, które może spowodować, że jego część pozostanie w skórze. Do usuwania kleszczy najlepiej sprawdzają się specjalistyczne pęsety o odpowiednio wyprofilowanym zakończeniu. Pęsety do regulacji brwi mają nieco inną budowę, dlatego wyciągnięcie intruza z ich wykorzystaniem może być nieco trudniejsze. Jak usunąć kleszcza za pomocą pęsety?
– Umieść narzędzie jak najbliżej skóry.
– Pamiętaj, żeby zacisnąć je wokół głowy, a nie tułowia klesza. W innym przypadku możesz wyrwać tylko część wbitego stawonoga lub spowodować, że zwróci on treści pokarmowe wraz z groźnymi toksynami.
– Wyjmij kleszcza pionowo do góry, bez zbędnego wykręcania.
2. Usuwanie kleszcza strzykawką
Do wyciągania kleszczy wykorzystuje się również akcesoria ssące, które bez problemu przygotujesz ze zwykłej strzykawki. Jak to zrobić? Odetnij kawałek strzykawki od strony, z której zazwyczaj znajduje się igła. Dzięki temu uzyskasz szerszy otwór, który bez problemu obejmie fragment skóry, na którym znajduje się intruz. Jak usunąć kleszcza strzykawką? Przyłóż narzędzie do ciała w taki sposób, by kleszcz znajdował się mniej więcej na środku otworu i pociągnij do góry tłok strzykawki. W jej wnętrzu wytworzy się próżnia, która wyssie pajęczaka ze skóry.
Jakie zalety ma usuwanie kleszcza strzykawką? Po pierwsze, zasysające narzędzie umożliwia odciągnięcie ze skóry resztek krwi, która miała kontakt z pajęczakiem. Po drugie, podczas wyciągania kleszcza w ten sposób nie ma ryzyka jego zgniecenia, które jest częstą przyczyną zwracania toksyn do krwi. Co więcej, intruz wychodzi w całości i nie ryzykujesz, że jego część pozostanie w skórze. Narzędzie przygotowane ze zwykłej strzykawki doskonale sprawdzi się również w odsysaniu jadu innych owadów, np. os.
Usuwanie kleszcza – o czym pamiętać?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na usuwanie kleszcza strzykawką, czy pęsetą, pamiętaj, żeby zdezynfekować skórę po wyciągnięciu intruza! Wykorzystaj do tego jeden ze środków odkażających. W kolejnych tygodniach obserwuj miejsce po ukąszeniu. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. W przypadku zakażenia boreliozą najczęściej obserwuje się różową otoczkę wokół rany.
Jak nie wyciągać kleszczy?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na usuwanie kleszcza strzykawką, pęsetą czy inną metodą, skup się na tym, by usunąć intruza w całości! Uszkodzenie pajęczaka może wywołać u niego wymioty, które spowodują przedostanie się toksyn do krwi. Podczas wyciągania kleszcza absolutnie nie wolno:
– niczym go smarować,
– usuwać go palcami lub paznokciami,
– podpalać go ani ogrzewać,
– rozgniatać go lub wykręcać,
– wyciągać go igłą.
Co zrobić z usuniętym kleszczem?
Po wyciągnięciu kleszcza strzykawką, pęsetą lub innym narzędziem, należy go unieszkodliwić. Nie zaleca się wrzucania go do toalety, ponieważ pajęczak ten doskonale radzi sobie w wodzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatopienie intruza w 40% roztworze alkoholu, rozgniecenie go w zgiętej kartce papieru lub spalenie.
Lepiej zapobiegać, czyli profilaktyka przeciwkleszczowa
Ukąszenie kleszcza może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych, a nawet groźnych konsekwencji. Z tego względu pamiętaj, by dobrze zabezpieczyć się przed tym sprytnym pajęczakiem. Wśród profilaktycznych działań, które pozwolą Ci uniknąć zabiegów usuwania kleszczy, warto wymienić:
1. Dobór odpowiedniego stroju, dokładnie osłaniającego ręce i nogi.
2. Stosowanie preparatów odstraszających owady.
3. Dokładne sprawdzanie ciała po spacerach, wizytach w parkach czy lasach.
4. Szczepienia – choć obecnie nie ma szczepionki na popularną boreliozę, to istnieje szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.
Kleszcze u zwierząt
Kleszcze atakują nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Co ważne, również mogą zarazić je groźnymi chorobami. Jak wyciągnąć intruza, który ukąsił Twojego czworonoga? Podobnie jak w przypadku ludzi, możesz wykorzystać zabieg usuwania kleszcza strzykawką lub pęsetą. Wielu weterynarzy poleca również sprytne narzędzie zwane kleszczołapkami. Do zabezpieczenia pupila przed groźnymi pajęczakami stosuje się specjalne obroże, krople lub tabletki.
grafika: freepik.com