Dolegliwości związane z podniebieniem bez wątpienia zaliczają się do uporczywych. Swędzenie, ból czy obrzęk potrafią znacznie utrudnić podstawowe czynności takie jak picie, jedzenie czy nawet przełykanie śliny. Skąd bierze się ból podniebienia? Jak leczyć ten problematyczny objaw i czy może być on oznaką poważnej choroby? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Metoda leczenia bólu podniebienia zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Choć dolegliwość ta może być związana z mechanicznym urazem, to bardzo często bywa spowodowana nałogami, niewłaściwymi nawykami czy infekcjami. Przyjrzyjmy się temu, kiedy warto wykonać diagnostykę bólu podniebienia i jak leczy się go najczęściej.
Ból podniebienia – czy to powód do niepokoju?
Warto zaznaczyć, że leczenie bólu podniebienia nie zawsze jest konieczne. Bardzo często dolegliwość ta dokucza jedynie chwilowo. Jeśli jednak ból utrzymuje się dłużej i przyjmuje postać chroniczną, zaleca się konsultację lekarską.
Popularne przyczyny podrażnienia i bólu podniebienia
Biorąc pod uwagę, że leczenie bólu podniebienia może okazać się skrajnie różne w zależności od jego przyczyny, warto przyjrzeć się temu, czym najczęściej spowodowana jest ta dolegliwość. Przedstawiamy kilka popularnych czynników, które mogą doprowadzić do wystąpienia tego problemu:
– infekcja migdałków lub gardła, która może przyjmować charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy,
– stany zapalne powodowane wirusem opryszczki Herpexsimlex,
– problemy z zatokami przynosowymi, np. stany zapalne ze ściekającą po podniebieniu ropną treścią,
– grzybica jamy ustnej, która często pojawia się po długotrwałych kuracjach antybiotykowych, a niekiedy towarzyszy również chorobom przewlekłym, np. cukrzycy,
– refluks, czyli cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku,
– zapalenia spowodowane nikotyną, które występują u osób palących,
– zespół Sjogrena, czyli jedna z chorób o podłożu autoimmunologicznym, w której dochodzi do suchości w ustach, zaburzenia smaku i podrażnienia podniebienia,
– pojawienie się nadżerek, aft czy owrzodzeń,
– chemiczne lub termiczne poparzenia,
– reakcje alergiczne spowodowane spożyciem uczulającego pokarmu,
– wystąpienie tak zwanego zespołu pieczenia jamy ustnej, czyli zaburzenia o charakterze idiopatycznym, które objawia się bolesnym pieczeniem błon śluzowych jamy ustnej,
– choroby nowotworowe przebiegające w obrębie jamy ustnej lub krtani.
Ból podniebienia – jak leczyć?
Leczenie bólu podniebienia najczęściej przebiega przyczynowo i uzależnione jest od schorzenia, które go wywołuje. W przypadku zakażeń o charakterze bakteryjnym zazwyczaj wdraża się antybiotyki. Niestety nie będą one skuteczne przy infekcjach wirusowych, przy których zaleca się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne i preparaty przeciwwirusowe.
Co na ból podniebienia w przypadku problemów z zatokami? Przy zapaleniach często podaje się leki obkurczające śluzówkę oraz silnie przeciwzapalne glikokortykosteroidy. Problemy z refluksem leczy się z kolei inhibitorami pompy protonowej, które ograniczają wydzielanie podrażniających kwasów.
Objawowe leczenie bólu podniebienia
Jak leczyć ból podniebienia, jeśli zależy Ci na zniwelowaniu dolegliwości bez względu na jej przyczynę? Pomocne mogą okazać się preparaty, które charakteryzują się działaniem typowo objawowym. Do tego typu leków zalicza się np. środki z następującymi substancjami czynnymi:
– benzydaminą, czyli łagodnym środkiem przeciwbólowym i przeciwobrzękowym,
– salicylanem choliny, który redukuje obrzęk, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz poprawia wydzielanie śliny,
– porostem islandzkim, działającym nie tylko przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale też nawilżająco i osłaniająco,
– naturalnymi substancjami i ich ekstraktami, np. regenerującym nagietkiem i rokitnikiem.
Domowe sposoby na ból podniebienia
W miejscowym leczeniu bólu podniebienia możesz wykorzystać także kilka domowych sposobów, które pozwolą Ci złagodzić ten uporczywy objaw. Wśród rozwiązań, które warto wypróbować, wymienia się np.:
1. Stosowanie naparów z siemienia lnianego lub prawoślazu lekarskiego – do picia lub płukania. Substancje zawarte w tych roślinach działają kojąco i ochronnie.
2. Płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi. Doskonale sprawdzą się zioła o działaniu kojącym i przeciwzapalnym, np. rumianek lub szałwia lekarska.
3. Spożywanie dużej ilości wody – co najmniej 2 litry dziennie.
4. Ograniczenie kontaktu z alergenami i zanieczyszczeniami.
5. Unikanie używek, np. palenia papierosów i wdychania dymu papierosowego.
6. Korzystanie z delikatnej higieny jamy ustnej, np. miękkich szczoteczek i łagodzących past.
7. Dbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń. Rekomenduje się wartości około 22-24 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 40-60 %.
Jak widzisz, trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jak leczyć ból podniebienia, ponieważ jego przyczyny bywają bardzo zróżnicowane. W zakresie profilaktyki z pewnością warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na kondycję śluzówek. Szeroki wybór solidnych, a zarazem delikatnych akcesoriów, które pomogą Ci w pielęgnacji tego wrażliwego obszaru, znajdziesz w ofercie naszego sklepu.