Dyskusje o skutecznych zabezpieczeniach przed koronawirusem wciąż budzą szereg wątpliwości. Pandemia zupełnie zmieniła sposób postrzegania środków ochrony osobistej i sprawiła, że stały się oneobowiązkowym elementem codzienności. Jednym z zagadnień, które wywołują najwięcej emocji, jest noszenie maseczek ochronnych. Zastanawiasz się, czy maseczki chronią przed koronawirusem? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by jak najlepiej zabezpieczyć się przed zakażeniem!
Koronawirus– jak się przenosi?
Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy maseczki chronią przed koronawirusem, warto przyjrzeć się temu, jaki jest sposób rozprzestrzeniania się patogenów. Koronawirus podobnie jak grypa trafia do organizmu za pośrednictwem błon śluzowych. Przenosi się drogą kropelkową, np. w kroplach uwalnianych przez osoby zakażone podczas kichania czy kaszlu. Obecny jest również w ślinie i w śluzie układu oddechowego. Co więcej, zwraca się uwagę, że wirusy mogą być obecne również w małych aerozolach, które wydzielane są również podczas rozmowy. W takiej formie drobnoustroje mogą unosić się w powietrzu nawet przez kilka godzin, a także przenosić się na pokaźne odległości.
Czy maseczki chronią przed koronawirusem?
Od początku trwania pandemii koronawirusa noszenie maseczek ochronnych spotykało się z różnymi opiniami, a przez niektórych specjalistów było nawet negowane. Różnice zdań na temat tego, czy maseczki chronią przed koronawirusem, weryfikowane są wieloma badaniami, przeprowadzanymi na całym świecie. Obecniewiele z wyników wskazuje na to, że zalecenie noszenia maseczek jest słuszne, a jego przestrzeganie może znacząco przyczynić się do ograniczenia liczby nowych zakażeń.
Koronawirus– jakie maseczki?
Skoro zgodnie ze stanowiskiem specjalistów, maseczki chronią przed koronawirusem, pozostaje pytanie, jakie wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek wykonanych z rozmaitych materiałów. Warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego rozwiązania zależy między innymi od miejsca i sposobu zastosowania osłony twarzy. Najbardziej zaawansowane maseczki zalecane są przede wszystkim osobom, które mają stały kontakt z pacjentami zarażonymi, np. pracownikom służby zdrowia. W przypadku codziennych czynności, np. zakupów wystarczą natomiast osłony nieco mniej profesjonalne.
COVID-19 a maseczki chirurgiczne
Jednym z najpopularniejszych sposobów na osłonę twarzy w dobie pandemii jest korzystanie z klasycznych maseczek chirurgicznych. Tego typu akcesoria są powszechnie stosowane podczas rozmaitych zabiegów, a ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie liczby drobnoustrojów wydychanych do otoczenia. W pewnym stopniu zabezpieczająone również drogi oddechowe przed kontaktem z zanieczyszczeniami obecnymi w otoczeniu. Czy te popularne maseczki chronią przed koronawirusem? Najnowsze badania wykazują, że takie rozwiązanie charakteryzuje się lepszą ochroną niż maseczki bawełniane, natomiast jestnieco gorszym zabezpieczeniem niż maseczki z filtrem, np. N95.
Jakie maseczki wybrać?
W obliczu badań nie ma wątpliwości, że maseczki chronią przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami dla ochrony ogółu społeczeństwa wystarczą maseczki bawełniane lub nieco skuteczniejsze maseczki chirurgiczne. Osoby, które mają kontakt z zakażonymi, powinny zdecydować się na profesjonalne maseczki z filtrami. Takie rozwiązanie warto rozważyć również w przypadku osób, znajdujących się w grupie ryzyka, czyli osób starszych lub cierpiących na choroby współistniejące.
Ochrona przed koronawirusem – co oprócz maseczek?
Warto zaznaczyć, że choć maseczki chronią przed koronawirusem, to nie są jedynym zalecanym zabezpieczeniem. Wśród kluczowych rekomendacji, które należy stosować w codziennym życiu, wskazuje się również na skuteczność zabiegów takich jak:
1. Zachowanie dystansu społecznego
Zgodnie z wynikami badań zachowanie dystansu od osoby zarażonej znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Co więcej, zagrożenie maleje wraz ze wzrostem tej odległości. Naukowcy zalecają, że rekomendowany dystans społeczny powinien wynosić przynajmniej dwa metry.
2. Regularne mycie rąk
Koronawirus obecny jest nie tylko w powietrzu! Groźne drobnoustroje doskonale radzą sobie również na rozmaitych powierzchniach. Pamiętaj, że choć maseczka chroni przed koronawirusem w pewnym stopniu, to może okazać się niewystarczająca, jeśli dotkniesz twarzy zakażonymi rękoma! Sposobem na zminimalizowanie tego ryzyka jest ich regularne mycie.
3. Dezynfekcja powierzchni
W walce z koronawirusem niezwykle skuteczna może okazać się również dezynfekcja często dotykanych powierzchni, np. włączników światła, biurek, poręczy czy toalet. W tym celu najlepiej wykorzystać profesjonalne środki odkażające, które zagwarantują skuteczną eliminację patogenów.
4. Ochronne rękawiczki jednorazowe
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie dłoni przed kontaktem z groźnymi drobnoustrojami, jest również korzystanie z jednorazowych rękawiczek ochronnych. Takie rozwiązanie szczególnie zaleca się np. w placówkach medycznych czy gabinetach kosmetycznych. Może być ono również dobrym zabezpieczeniem podczas wizyt w sklepach czy korzystania z przestrzeni publicznej.
5. Ochrona oczu
Choć maseczki chronią przed koronawirusem drogi oddechowe, to w świetle obecnych badań zwraca się uwagę również na fakt, że na zakażenie podatne są również oczy. Ich osłona może być dobrym uzupełnieniem ochrony dróg oddechowych. Wśród akcesoriów, które ją zapewniają, wymienia się np. gogle i przyłbice. Co ważne, zgodnie z ostatnimi doniesieniami, sama przyłbica nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia przed zakażeniem i zaleca się, aby stosować ją razem z maseczką!
grafika: freepik.com