Wdowi garb to przypadłość, która pojawia się w okolicy połączenia kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Jego objawy dotyczą najczęściej kobiet, ale dolegliwość ta jest także niekiedy spotykana u mężczyzn. Głównie powodują go długotrwałe zaniedbania dotyczące ruchu, a także złe, niepoprawne ustawienie ciała podczas siedzenia przy biurku.
Czym jest wdowi garb i jakie są jego objawy?
Wdowi garb inaczej nazywany jest bawolim karkiem, garbem szyjnym, a nawet garbem tłuszczowym. Jest to swego rodzaju deformacja części kręgosłupa szyjno-piersiowej, a konkretniej rzecz ujmując, tkanek znajdującym się w tym miejscu. Stanowi charakterystyczne zgrubienie na karku, które wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także objawia się poprzez zaokrąglenie pleców i wysunięcie barków w przód.
Jak objawia się wdowi garb, prócz wspomnianej deformacji? Odczuwany jest także silny ból i inne dolegliwości, które nie będą dla Ciebie wcale przyjemne. Najczęściej wraz z garbem szyjnym występują następujące objawy: silne bóle głowy, sporadyczne mdłości, a niekiedy także szumy w uszach, utrudnienia w oddychaniu, ból w odcinku szyjnym kręgosłupa i między łopatkami, a także mrowienie i drętwienie górnych kończyn, napięcie lub ból w stawach skroniowo-żuchwowych i zgrzytanie zębami, zaburzenia w przełykaniu, problemy związane z ruchem kręgosłupa i górnych kończyn. Niekiedy pojawiają się również dodatkowe objawy, a najbardziej niebezpieczny i niepokojące jest pojawienie się obrzęku palców u rąk, problemy z chwytaniem oraz brak sił w rękach.
Jeśli w porę nie zaczniesz leczyć tej niedogodności, deformacja w postaci wdowiego garbu i objawy bólowe będą niestety postępować. Dlatego, jeśli tylko zauważysz, że problem ten może Cię dotyczyć, natychmiast zgłoś się do odpowiedniego specjalisty. Nie czekaj, gdyż jeśli będziesz odkładał to na później, może się okazać, że masz już coraz mniej opcji na efektywne wyleczenie garbu szyjnego.
Skąd bierze się wdowi garb? Jakie są przyczyny jego powstania?
Jeśli odczuwasz częste zmęczenie, długo utrzymujące się stany depresyjne lub dotyczy Cię problem przewlekłego stresu, jesteś w grupie ryzyka związanego z garbem szyjnym. Czynniki emocjonalne, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, mają w tej kwestii bardzo duże znaczenie. Dlaczego i jak to się dzieje? Jeśli popadasz w jakiekolwiek negatywne, przykre, a przy tym dodatkowo przewlekłe stany emocjonalne, dajmy na to przewlekłą depresję, doświadczasz traumy czy długo trwającej żałoby, często wówczas zaniedbujesz wszelką swoją aktywność fizyczną. Ponadto mniej dbasz o siebie, a to bardzo źle wpływa też na Twoje zdrowie. Nie bez powodu nazwa tej przypadłości to “wdowi garb”, gdyż wzięła się ona w związku z pojawiającymi się emocjami po stracie bliskiej osoby, ale też i nieprawidłową, pochyloną postawą.
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która z kolei wynika z anatomii człowieka. W tej części szyjno-piersiowej, w której pojawia się defekt wdowiego garbu, znajduje się pewna część układu nerwowego. Ma on niebagatelny wpływ na unerwienie twarzy, szyi, mięśnia sercowego i tym podobnych obszarów. To wszystko wpływa więc na kontrolowanie funkcjonowania Twojego organizmu.
Poza stanami związanymi z emocjami, niezmiernie duże znaczenie ma również postawa, a właściwie nieprawidłowa postawa. To właśnie ona może zniekształcać tkanki do tego stopnia, że podatność na schorzenie zwane wdowim garbem będzie znacznie większa. Siedzący tryb życia, jak również siedząca praca przez osiem godzin dziennie oraz brak ruchu także przyczyniają się do tej niedogodności. Podczas pracy biurowej część ciała jest mocno nadwyrężona w jednej pozycji, a ludzki organizm ma tendencję do dostosowywania się do pozornie “łatwiejszych” dla niego pozycji. Są one takie tylko chwilowo, bo na dłuższą metę wpływają na obciążenie kręgosłupa i odczuwanie bólu. Co więcej, osoby, które borykają się z problemem osteoporozy, szczególnie tej w stanie zaawansowanym, są dodatkowo narażone na powstanie garbu szyjnego.
Ponadto, jeśli cierpisz na zaburzenia ostrości widzenia, to także może to być przyczyna powstania bawolego garbu. Wynika to z postawy, jaką musisz stosować, aby lepiej widzieć na przykład tekst w książce, którą czytasz. Dowiedziono również, że niektóre osoby, które cierpiały na wdowi garb, posiadały równocześnie pewne zaburzenia o podłożu dziedzicznym, stąd pojawiła się u nich wada postawy. Niemniej, ważne jest wczesne rozpoznanie tej dolegliwości, koniecznie wraz z przyczyną jej powstania. Dzięki temu można łatwiej dostosować odpowiednie leczenie i wyeliminować czynniki szkodzące.
Jak skutecznie wyleczyć wdowi garb? Jakie są na to efektywne sposoby?
Wdowiego garbu raczej się nie operuje, być może jedynie w skrajnych przypadkach, gdy inne metody zawodzą i nie ma już innej opcji na pozbycie się tej niedogodności. Natomiast zazwyczaj leczenie tego schorzenia odbywa się u ortopedy lub fizjoterapeuty i niestety nie jest to krótki proces. Musisz uzbroić się w cierpliwość, być wytrwałym i bardzo dokładnym, wykonując lekarskie zalecenia. Czasem specjalista może skierować chorego do psychoterapeuty, jeśli podłożem choroby są problemy natury emocjonalnej lub psychicznej. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny, odpowiednio dobiera się najbardziej skuteczny sposób leczenia.
Na garb szyjny polecane są odpowiednie ćwiczenia odcinka szyjnego, które zleci fizjoterapeuta i pokaże, jak prawidłowo je wykonywać. Nie zapominaj jednak, że na niewiele się one zdadzą, jeśli nie zmienisz złych przyzwyczajeń związanych z nieprawidłową postawą ciała. Ważne jest, abyś pod okiem specjalisty wyrobił sobie nowy, dobry nawyk, poprawną pozycję ciała i stosował się do wszystkich jego wskazówek. Same ćwiczenia mają na celu zmniejszenie nieprzyjemnych objawów garbu szyjnego. Pamiętaj też, że jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i pracy, musisz odpowiednio dostosować swoje stanowisko pracy oraz mieszkanie.
Po pracy staraj się dużo ruszać, chodzić, ćwiczyć ulubiony sport. Wyrób w sobie dobry nawyk i regularnie wykonuj aktywność fizyczną, która będzie sprawiała Ci przyjemność. Zrób to, nawet jeśli na początek miałoby to być tylko raz lub dwa razy w tygodniu, na początek wystarczy. Z czasem będziesz mógł zwiększyć częstotliwość i intensywność sportu, który uprawiasz, niemniej ważne jest, aby od czegoś zacząć i być w tym konsekwentnym.
Jakie ćwiczenia stosować na garb szyjny?
Po konsultacji z fizjoterapeutą, można samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu. Jednak najpierw trzeba nauczyć się je poprawnie wykonywać pod okiem specjalisty. Należy ćwiczyć odcinek szyjno-piersiowy rozluźniając go, na przykład poprzez specjalny masaż, ale też wzmacniając poszczególne mięśnie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj fizjoterapeutę i poproś o wyjaśnienie, wszystko powinien Ci wyjaśnić.
Jednym z bardzo dobrych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni szyjnych jest skierowanie głowy w stronę jednego ramienia. Podczas gdy głowa opada w tym kierunku, połóż rękę, w stronę której kierujesz głowę, na głowie w okolicy skroni, po przeciwległej stronie. Lekki opór, który wykonasz, przyciskając dłoń w dół i pchając głowę w górę, pomoże wzmocnić część szyjną. Pamiętaj, aby wykonując to ćwiczenia siedzieć prosto na krześle lub stać wyprostowanym, to bardzo ważne. Po wykonaniu ćwiczenia na jedną stronę, zrób to samo na drugą. I tak kilka razy pod rząd. Stosuj je codziennie, przed snem lub z samego rana.
Poza ćwiczeniami, fizjoterapeuta może zalecić Ci zastosowanie kinesiotapingu. Co to takiego? Są to specjalistyczne taśmy medyczne, niezwykle elastyczne i zarazem silne, które przykleja się na skórę. Dzięki odpowiedniemu ich naciągnięciu przez specjalistę, który wie, ile o ile procent powinny być takie taśmy naciągnięte, wpływają na mięśnie i ich regenerację.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Najlepiej by było, aby nie musieć się zmagać z wdowim garbem. Dlatego, jeśli należysz do osób z grupy ryzyka, których może dotyczyć ten problem, zadbaj o to, by garb szyjny się u Ciebie nie pojawił. Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiednią postawę ciała, zarówno podczas siedzenia przy stole, biurku czy w samochodzie, jak i stojąc czy chodząc. Dostosuj swoje miejsce pracy, a jeśli masz problemy ze wzrokiem, zadbaj o to, byś miał odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe na oczach.
Jeśli Twoje problemy z prostą postawą są znaczące, ortopeda oprócz ćwiczeń może zalecić Ci stosowanie dodatkowych akcesoriów. Gdy problem masz także podczas snu, zastosuj poduszkę ortopedyczną, która wpłynie zbawiennie na Twój kark, gdy będziesz spał, a także pozwoli uniknąć bólu.
Stosuj ćwiczenia rozciągające całe ciało. Jeśli lubisz pilates lub jogę, które wpływają na uelastycznienie mięśni oraz zwiększenie zakresu ruchu, to przynajmniej dwa razy w tygodniu ćwicz je. Możesz wybrać się na specjalne zajęcia grupowe, indywidualne, a także samodzielnie stosować te formy aktywności w domu.
Zadbaj o siebie! Nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Jeśli czujesz się przeciążony codziennymi obowiązkami, a Twoje samopoczucie coraz częściej pozostawia wiele do życzenia, pozwól sobie na odpoczynek. Zrelaksuj się, spotkaj z przyjaciółmi, a jeśli przechodzisz trudny okres, nie wstydź się udać do specjalisty. Psycholog lub psychoterapeuta jest od tego, aby Ci pomóc. On nie będzie oceniał, więc bez względu na to, czego dotyczy Twój problem, pozwól sobie pomóc. Nie ważne, co powiedzą inni, oni nie przeżyją życia za Ciebie. Dlatego nie oglądaj się za siebie, tylko rób to, co dobre dla Ciebie, Twojego umysłu i ciała. Zadbaj o siebie holistycznie, całościowo, a z całą pewnością poczujesz różnicę.