Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Urazy, skaleczenia i otarcia mogą prowadzić do niebezpiecznych zakażeń. Zwykle tak się dzieje gdy zignorujemy ranę, nieodpowiednio ją oczyścimy lub gdy jakimś zbiegiem okoliczności umknie ona naszej uwadze. Większość ran doskonale goi się samoczynnie. Układ odpornościowy i krwionośny wytwarza odpowiednią ilość białych krwinek, które chronią przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Natomiast jedne z najważniejszych składników krwi, czyli trombocyty, błyskawicznie czopują ranę, co doprowadza do powstania ładnego strupa. Procesy leczenia i zasklepiania ran przechodzą niezauważenie, zwykłe skaleczenie już po kilku dniach będzie tylko niemiłym wspomnieniem.

Naturalne procesy gojenia się ran - kiedy wymagają wsparcia

Niewielkie skaleczenia dość szybko się zasklepiają, dzięki czemu w krótkim czasie możesz o nich zapomnieć. Niestety, niektóre skaleczenia wymagają twojej interwencji. Będzie tak zawsze w kilku konkretnych przypadkach. Najpoważniejsze są głębokie rany przeszywające skórę. Zwykle powstają w skutek wypadków czy celowego działania osób trzecich. Zawsze wtedy pojawia się intensywne krwawienie. Domowe sposoby na pewno nie będą wystarczające, więc powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Często także drobne rany mogą ci przysporzyć wielu problemów. Poszarpana skóra, kilkucentymetrowe rozcięcia ostrym narzędziem czy rozbity łuk brwiowy - to powszechne rany, które nadają się do szycia. Jedyne, co powinniśmy zrobić, to przemyć skórę wokół uszkodzenia i przyłożyć gazę opatrunkową. Kolejnym krokiem będzie udanie się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie lekarz odpowiednio zszyje skórę. Otarcia, ukłucia, rany płatowe czy mniejsze rozcięcia będziesz w stanie opatrzyć sobie sam, o ile zastosujesz się do ogólnych zasad.

Kiedy rana nie wymaga interwencji lekarskiej - podstawowe zasady odkażania ran

Każde skaleczenie, nawet najdrobniejsze, powinno zostać odpowiednio oczyszczone. Bakterie i mikroorganizmy są niewidoczne gołym okiem, więc łatwo zignorować te zagrożenie. Każda rana powinna zostać przemyta najpierw zimną wodą. Następnie powinno usunąć się z niej elementy stałe, takie jak piasek, fragmenty drewna czy szkła. Nie powinno się wyciągać dużych kawałków, które są głęboko wbite - może to spowodować głębsze uszkodzenia i obfite krwawienie. Wtedy koniecznie skorzystaj z połączenia alarmowego i zgłoś się do lekarza. Tak oczyszczoną skórę przemywamy delikatnie wacikiem nasączonym środkiem do dezynfekcji ran. Następnie powinieneś przystąpić do dalszych kroków.

Rany cięte - ściąganie i delikatna dezynfekcja

Ogólne opatrzenie rany pozwala przystąpić do dalszego działania. Każdy typ uszkodzenia skóry wymaga specjalnego traktowania. Płytkie rany cięte, które nie wymagają szycia, najlepiej zabezpieczyć paskami ściągającymi. Zastępują one szwy i pozwalają odbudować się tkankom. Należy je przykleić na oczyszczoną i wysuszoną skórę. Cały zabieg trwa kilka sekund, a połączenie jest dość trwałe. Przy opatrywaniu ran spowodowanych ostrym narzędziem ważna jest twoja reakcja. Jeśli zrobisz to niezwłocznie, jest szansa, że blizna będzie niewidoczna.

Skaleczenia szarpane - nieprzyjemne i bolesne rany

Jednymi z boleśniejszych skaleczeń są rany szarpane. Zawsze, gdy zaznasz tej wątpliwej przyjemności, oznacza to, że najprawdopodobniej Twoja skóra spotkała się z gwoździem, wystającą deską czy kawałkiem metalu. Zwykle przy tych ranach jest największe ryzyko zakażenia. Oczyszczenie powinno być dla ciebie priorytetem, następnie zwróć się do lekarza w celu konsultacji. Może się tak zdarzyć, że będzie Ci potrzebne zaszczepienie przeciwko tężcowi.

Nieprzyjemne oparzenia - rany bez krwi, które goją się bardzo długo

Oparzenia pochodzenia termicznego goją się bardzo długo. Są to specyficzne uszkodzenia skóry, które na pewno będą dla ciebie problemem do opatrzenia. Najważniejsza w tym przypadku będzie zimna woda, która zapobiega głębokiemu oparzeniu. Ważne jest także szybkie zastosowanie kremów i maści na oparzenia. Nowością i niezwykłym ułatwieniem w leczeniu takich ran jest stosowanie plastrów hydrożelowych, które stanowią ochronę dla gojącej się skóry. Ten opatrunek chroni przed podrażnieniami, koi ból i nawilża ranę. Ich zastosowanie jest wręcz niezbędne przy większych obrażeniach.

Otarcia - bolesne uszkodzenia o dużej powierzchni

Otarcia to częste obrażenia z jakimi przychodzą do domu dzieci. Gdy twoje dziecko dozna takiej rany, pierwszym krokiem jaki musisz podjąć jest oczyszczenie skóry poprzez płukanie zimną wodą. Wtedy dojrzysz zanieczyszczenia i ocenisz czy rana jest niebezpieczna. Odkazić taką ranę jest stosunkowo prosto, jednak będzie to dla skaleczonego bardzo bolesne. Gaza nasączona środkiem do czyszczenia ran będzie wystarczająca, potem powinno nastąpić zasklepienie uszkodzenia skóry i powstawanie strupów. Reszta powinna zagoić się sama, a po twojej stronie pozostanie tylko kontrolowanie czy nie pojawiają się objawy zakażenia.

Czym odkazić ranę - zapobieganie powikłaniom

Każde skaleczenie wymaga błyskawicznej interwencji i regularnej opieki. Obrażenia, które kończą się uszkodzeniem skóry muszą być odpowiednio kontrolowane. Często takie rany nie wykazują żadnych objawów do momentu poważnego zakażenia. Także dla własnego bezpieczeństwa plastry zmieniaj tak często, jak to będzie konieczne.

Odkażanie i zabezpieczanie ran - jakie kroki podjąć by rana pozostała jałowa

Za pomocą domowych metod trudno utrzymać jałowość rany. Codzienne czynności takie jak mycie naczyń, sprzątanie czy trening sprawiają, że pod opatrunkiem zbiera się wilgoć, która ułatwia rozwój bakterii. Negatywnie na rany działa także kurz i pył. Za jego pośrednictwem do nich może się dostać wiele niepożądanych mikroorganizmów. Pamiętaj, żeby zapobiec przypadkowemu zanieczyszczeniu rany - używaj opasek elastycznych, gazy jałowej i taśm opatrunkowych. Warto rozważyć użycia plastrów z opatrunkiem wodoodpornym. Podczas zabezpieczania skóry przed krwawieniem należy nie uciskać zbyt mocno naczyń krwionośnych, bo może to spowodować wiele negatywnych konsekwencji. Jeżeli rana silnie krwawi, to - szczególnie w początkowej fazie gojenia - zmieniaj bandaże dość często, nawet kilka razy dziennie. Regularna obserwacja pozwoli ci zauważyć nieprzyjemny zapach, lub nietypowe ropienie, bo one będą pierwszymi symptomami nieprawidłowego zaleczania się uszkodzeń tkanek.

Skóra - delikatna tkanka, która potrzebuje dbałości i opieki

Niezwykle ważnymi przy pielęgnacji skóry są troska i dbałość. Skóra odwdzięczy ci się pięknym wyglądem, jeśli tylko będziesz stosować kosmetyki najwyższej jakości. Ważne jest, żebyś obserwowała reakcje organizmu. Swędzenie, wysypka czy świąd mogą być objawem reakcji alergicznej. Wtedy warto zmienić lek czy kosmetyk. Zwłaszcza, gdy zajmujesz się nietypowymi zranieniami, należy szczególnie skupić się na reakcjach tkanki. Właśnie wtedy osiągniesz najlepsze efekty. Nie znaczy to, że powinieneś zmieniać sposoby na odkażanie ran za każdym razem, gdy poczujesz świąd. Pamiętaj, że długotrwałe nietypowe objawy mogą sygnalizować głębszy problem. Tylko w ten sposób dobierzesz dla siebie to co najlepsze.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium