Gazy opatrunkowe są powszechnie spotykane nie tylko w medycynie, ale także zapleczu domowym, bowiem często trafiają do apteczek podręcznych oraz samochodowych. Czym różnią się wersje jałowe od niejałowych i jakie wybrać? Kompleksowo wyjaśniamy tę kwestię.
Czym jest gaza opatrunkowa?
Gaza opatrunkowa to inaczej kompresy gazowe, wykorzystywane do ogólnego zabezpieczania ran, szczególnie w nagłych sytuacjach. Wytwarzane są z chłonnych włókien bawełnianych, bardzo często bielonych ekologiczną metodą bezchlorkową. Cechą charakterystyczną tego rodzaju wyrobów jest trwałość oraz odporność. Jeżeli w Twoim domu lub samochodzie znajduje się apteczka ratunkowa, gaza opatrunkowa bez wątpienia powinna się tam znaleźć. Produkty tego rodzaju są w stanie absorbować nadmiar wilgoci, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo oraz ochronę rany. Należy pamiętać, że gazy opatrunkowe – znane jako kompresy – różnią się od siebie specyfikacją i właściwościami. Dostępne są w wielu rozmiarach i typach. Nie zapominaj, że wyroby te mogą mieć charakter jałowy oraz niejałowy. Zależnie od Twoich potrzeb, konieczny będzie wybór odpowiedniej wersji. Sięgając po tego rodzaju materiały opatrunkowe, wybierasz elementy przydatne podczas powstania drobnych ran, a także uszkodzeń o średniej wielkości.
Gaza jałowa
Zaletą gazy jałowej jest sterylność materiału. To materiału opatrunkowe przeznaczone do opatrywania ran pojawiających się w wyniku z uszkodzeń mechanicznych, a także oparzeń. Tego rodzaju elementy są wykorzystywane w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko dostania się drobnoustrojów. Gaza jałowa jest znacznie bezpieczniejsza niż niejałowa, dlatego może być nakładana bezpośrednio na zranioną skórę, bez obaw o ewentualne powikłania. Przydają się także podczas wielu zabiegów chirurgicznych, gdzie istotne jest zachowanie maksymalnej sterylności w myśl bezpieczeństwa pacjenta. Kompres jałowy możesz nabyć w aptece lub sklepie internetowym, dysponujący specjalistycznym wyposażeniem medycznym, na przykład Lumamed.pl. To podstawowe materiały opatrunkowe, którym możesz zaufać.
Gaza niejałowa
Należy wiedzieć, że gaza niejałowa powstaje z dokładnie tych samych materiałów, co warianty jałowe. Jedyną różnicą jest brak zachowania sterylności. Dlatego tego rodzaju wyroby są głównie stosowane do celów higienicznych. Również możesz mieć je w swojej apteczce, jednak pamiętaj, że w przypadku poważnych ran, zdecydowanie zaleca się korzystać z materiałów opatrunkowych, które są odpowiednio przygotowane. Gaza niejałowa nie jest odpowiednim rozwiązaniem. To doskonała alternatywa dla opasek uciskowych. Wybierając gazę niejałową, zwróć uwagę na rozmiar produktu, a także tkaninę wykorzystaną na etapie produkcji. Takie wyroby powinny trafić do apteczki domowej, firmowej oraz samochodowej. Kompresy niejałowe równie często są wykorzystywane przez sportowców, którzy w przypadku urazu mogą przygotować odpowiedni opatrunek, przy wykorzystaniu odpowiednich komponentów.
Czy gaza jest przydatna podczas krwawienia?
Jeżeli jesteś świadkiem wystąpienia delikatnego urazu, a wówczas krwotok jest niewielki, ranę możesz opatrzyć, wykorzystując jałowy opatrunek. Następnie należy wykorzystać gazę, aby umocnić i ustabilizować konstrukcję wykonaną z materiału. Głównym zadaniem tego rodzaju środków jest zabezpieczenie opatrunku, aby całość nie przesuwała się, tym samym dokładnie chroniąc zranione miejsce. Jeżeli jednak krwawienie jest obfite i wymaga szybkiej interwencji, najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie opatrunku uciskowego. Wówczas wykorzystuje się gazę jałową – należy przyłożyć materiał do rany, następnie owijając rolką bandażu. Ostatnim elementem takiego opatrunku jest opaska uciskowa, która powinna znaleźć się na zewnątrz. Jak sama nazwa wskazuje, to element wywierający nacisk. Czy w takim razie gaza może przydać się podczas tamowania krwawienia? Oczywiście, że tak. To między innymi z tego względu jej posiadanie w apteczce jest tak istotną kwestią. Kompresy gazowe jałowe i niejałowe to podstawowe elementy z zakresu materiałów opatrunkowych, zaraz obok bandaży oraz przylepców.
Na co zwrócić uwagę wybierając gazę opatrunkową?
Wybierając kompres jałowy lub niejałowy, szczególną uwagę zwróć na jakość wykonania materiału opatrunkowego. Jeżeli chcesz zapewnić sobie oraz swoim bliskim maksymalny poziom bezpieczeństwa, sięgaj po wyroby sprawdzone, najlepiej od renomowanych marek. Wówczas będziesz mieć pewność, że wykorzystywane produkty nigdy nie zawiodą i doskonale spełnią swoje zadanie. Kompres niejałowy lub jałowy dostępny jest w wielu rozmiarach, dlatego sprawdź, jaki dokładnie wariant wybierasz. Jeżeli chcesz zadbać o swoją domową lub samochodową apteczkę, pomyśl o tym, aby wybrać kilka typów materiałów opatrunkowych. Poza kompresami niejałowymi i jałowymi pamiętaj o bandażach, przylepcach, a także akcesoriach w postaci nożyczek. Lekarze wybierający materiału opatrunkowe do swoich placówek muszą szczególną uwagę zwracać na sterylność poszczególnych produktów. W przypadku opatrywania ran lub przeprowadzania zabiegów chirurgicznych wykorzystuje się jałowe kompresy.