Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kolan najczęściej dotykają osoby starsze. Pojawiający się w ich rezultacie, uciążliwy ból uniemożliwia swobodne funkcjonowanie. Niestety, powszechnie stosowane metody leczenia, rehabilitacja i farmakologia z czasem przestają przynosić pożądane rezultaty. Wówczas konieczny jest zabieg wszczepienia endoprotezy kolana. Na czym polega ta ingerencja chirurgiczna, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana i jakich rezultatów możesz się spodziewać? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania pojawiające się wokół endoprotezoplastyki!
Jakie są objawy zwyrodnienia stawu kolanowego?
Zastanawiasz się, czy endoproteza kolana może Ci pomóc? O tym może zdecydować wyłącznie lekarz. Niemniej jednak, jeśli zmagasz się takimi objawami, jak ból kolan podczas ruchu, utrudnione wchodzenie po schodach, pojawiająca się rano sztywność stawu kolanowego albo jego charakterystyczne trzeszczenie, warto skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą.
Czym jest endoproteza stawu kolanowego?
Endoproteza stawu kolanowego jest implantem wykonanym z biomateriałów. Charakteryzuje się wysoką trwałością, jest przyjazna dla organizmu i skutecznie spełnia swoje zadanie. Zostaje wszczepiona w miejsce zużytych już tkanek i od tego momentu przejmuje ich funkcję, odpowiada za ruch i utrzymanie całego ciała.
Kiedy zabieg wszczepienia endoprotezy jest konieczny?
Zabieg endoprotezy kolana dedykowany jest nie tylko osobom starszym. Stosowany jest także w sytuacji, kiedy struktury kolana ulegną uszkodzeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Wszczepienie endoprotezy – na czym polega?
Zastanawiasz się, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana? Wszystko zależy od tego, jak skomplikowana będzie operacja. Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana może być całkowity, wówczas cały staw zostaje zastąpiony sztuczną powierzchnią, lub częściowy. W przypadku zabiegu częściowego wymianie podlega wyłącznie uszkodzona część stawu kolanowego.
Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?
Decydując się na zabieg z pewnością zastanawiasz się, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana. Warto pamiętać, że ćwiczenia po takiej operacji będą nakierowane przede wszystkim na zwiększenie siły mięśni, a ich efektywność zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jednak na ogół rehabilitacja przynosi pożądane rezultaty już po około sześciu miesiącach!
Jakie są etapy rehabilitacji po endoprotezie kolana?
Już wiesz, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana, czas sprawdzić, na jakie etapy jest podzielona. Warto pamiętać, że efektowny i bezpieczny powrót do pełnej sprawności warto zacząć pod okiem specjalisty.
Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy kolana rozpocznie się od wczesnych ćwiczeń pooperacyjnych. Proste unoszenia i zginania nóg na tym etapie okażą się być prawdziwym wyzwaniem! Kolejnym krokiem będzie wczesna aktywność, w tym także chodzenie oraz wchodzenie i schodzenie po schodach. Zaawansowane ćwiczenia i czynności wykonasz dopiero w trzecim, ostatnim etapie rehabilitacji.
Jakie są możliwe powikłania?
Powikłania po endoprotezie kolana na szczęście występują rzadko. Dzięki temu rehabilitację po zabiegu można rozpocząć jeszcze szybciej! Warto jednak mieć świadomość możliwych nieprawidłowości. Należą do nich zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna oraz uszkodzenie naczyń krwionośnych podczas operacji.