Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Pielęgnacja pępka to jedno z zadań, które niepokoi wielu świeżo upieczonych rodziców. Warto jednak zaznaczyć, że niesłusznie! Zalecenia dotyczące zasad postępowania i higieny nie są skomplikowane i nie powinny powodować problemów. Jak pielęgnować pępek u noworodka, by ładnie się goił? Podpowiadamy, co radzą położne! 

Pępek jest blizną, która pozostaje po odpadnięciu kikuta pępowinowego. Po porodzie sznur pępowinowy zostaje odcięty na około 2-3 cm nad powierzchnią brzuszka. Na kolejne dwa dni nakłada się na niego specjalną, plastikową klamrę. Po opuszczeniu szpitala pielęgnacja pępka u noworodka spoczywa na rodzicach, dlatego tak istotne jest, by dobrze przygotować się do tego zadania.

Podstawowe informacje o kikucie pępowinowym

Zanim przyjrzymy się temu, jak pielęgnować pępek u noworodka, warto zwrócić uwagę na to, czym charakteryzuje się kikut pępowinowy. Pamiętaj, że wraz z procesem gojenia pozostałości pępowiny będą zmieniać barwę. Mogą przyjąć one odcień niebiesko-biały, następnie szary, a przed odpadnięciem – ciemnobrązowy. Co ważne, kikut nie jest unerwiony i nie boli. Warto jednak uważać, by go nie zahaczyć, gdyż może spowodować to zbyt wczesne zerwanie strupka. Z tego samego względu niewskazane jest także jego mocne pocieranie.

Pielęgnacja pępka – dlaczego jest ważna?

Kikut pępowinowy u noworodka to miejsce najbardziej podatne na ewentualne zakażenia. Do czasu odpadnięcia można postrzegać go jako gojącą się ranę, która przy nieodpowiedniej higienie może stać się źródłem powikłań, stanów zapalnych i uogólnionych infekcji. Jak pielęgnować pępek u noworodka, by uniknąć tego typu problemów? Najważniejsze, by utrzymywać go w suchości i czystości. Dzięki temu kikut pępowinowy szybciej się zagoi i odpadnie.

Jak pielęgnować pępek u noworodka?

Zgodnie z obecnymi zaleceniami WHO, pielęgnacja pępka u noworodka powinna być wykonywana na sucho. Specjaliści rekomendują, by oczyszczać kikut pępowinowy raz dziennie za pomocą przegotowanej wody z mydłem. Jeśli dojdzie do zanieczyszczenia pępka, możesz przemyć go częściej. Bardzo ważne jest także, by dokładnie go osuszyć. Do czasu wyschnięcia pępek najlepiej zostawić odsłonięty. Pamiętaj także, żeby przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych dokładnie umyć ręce.

Czym pielęgnować kikut pępowinowy?

Do higieny kikuta pępowinowego doskonale sprawdzą się jałowe gaziki. Pamiętaj, że ich końcówką warto oczyścić także dno pępka, w którym mogą zbierać się zabrudzenia i wydzielina. W pielęgnacji pępka u noworodka możesz wykorzystać również jeden ze środków antybakteryjnych, np. Octenisept. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kwestii należy zachować umiar, ponieważ w warunkach domowych zwykle nie ma potrzeby przeprowadzania regularnej dezynfekcji. Co więcej, zbyt częsta jest nawet niewskazana. Preparaty antyseptyczne możesz stosować raz na dobę. Zalecane są one głównie w sytuacji, gdy w okolicy kikuta pępowinowego pojawi się wydzielina lub zaczerwienienie.

Pielęgnacja pępka u noworodka a kąpiel

Choć zaleca się, by pielęgnacja pępka u noworodka była przeprowadzana na sucho, to nie znaczy to, że nie można zamoczyć go w kąpieli. W takim przypadku ważne jest tylko wspomniane już dokładne osuszenie okolic kikuta.

Czego nie robić?

W zabiegach, które mają na celu utrzymanie higieny kikuta pępowinowego, nie należy używać jodyny, fioletu gencjanowego czy alkoholu etylowego. Do pielęgnacji pępka u noworodka nie nadają się także kremy i maści, które mogą utrudnić gojenie się rany. Pamiętaj również, że kikuta pępowinowego nie wolno zaklejać plastrami ani przykrywać pieluszką.

Kiedy kikut pępowinowy odpadnie?

Skoro wiesz już, jak pielęgnować pępek u noworodka, pozostaje pytanie, jak długo należy wykonywać opisane zabiegi? Zasuszony kikut pępowinowy powinien odpaść sam – zwykle po upływie kilkunastu dni. Okres ten zależy między innymi od sposobu pielęgnacji i grubości pępowiny. Co ważne, kikuta nie należy odrywać nawet w przypadku, gdy jest już zaschnięty i naderwany. Jeśli nie odpadnie do trzech tygodni od urodzenia, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

 

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium