Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Rekonwalescencja po operacji, innym, wymagającym zabiegu lub po wypadku obejmuje nie tylko proces rehabilitacji i powolnego powrotu do pełnej sprawności, ale także – pielęgnację i gojenie się ran pooperacyjnych. Jak postępować z raną po zdjęciu szwów, by bezpiecznie doprowadzić do jej całkowitego wyleczenia? Poznaj sprawdzone sposoby!

Czym jest rana?

Zanim dowiesz się, jak prawidłowo pielęgnować ranę, koniecznie sprawdź, co konkretnie kryje się pod tym pojęciem. Dlaczego warto zgłębić wiedzę na ten temat? Przede wszystkim dlatego, że jego niezrozumienie może być przyczyną zaniedbania pewnych kluczowych dla pełnego wyleczenia aspektów. Zatem – czym jest rana?

Rana to nic innego, jak przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych skóry na skutek operacji, zabiegu lub nieszczęśliwego wypadku. Jednocześnie dochodzi do rozerwania również błony śluzowej i głębszych powłok. Głęboki rany wymagają szycia. O ile sam proces nie jest trudny, o tyle troska o ranę po zdjęciu szwów może być wymagająca. Jak robić to prawidłowo?

Troska o każdą ranę

Każda rana wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji. Wszystko po to, by zapobiec jej zanieczyszczeniu, a w konsekwencji – zakażeniu. A źródłem zanieczyszczenia może być wszystko! Zatem – co warto robić, by zapewnić jak najlepsze warunki gojenia się uszkodzonego miejsca? Przede wszystkim należy regularnie oczyszczać ranę obojętnym płynem, na przykład solą fizjologiczną. Możesz usunąć zanieczyszczenia również pod bieżącą wodą. Kolejnym krokiem delikatne osuszenie rany, najlepiej jałowym gazikiem i zastosowanie bezpośrednio na nią środka aseptycznego. Warto pamiętać także o stałym nawilżaniu skóry w okolicy rany. Wysoka elastyczność zapobiegnie pękaniu i przyśpieszy proces gojenia.

Pielęgnacja rany szytej

Nawet niewielka rana szyta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zatem – zanim dowiesz się, jak postępować z raną po zdjęciu szwów, koniecznie sprawdź, jak dbać o nią, kiedy te są jeszcze na swoim miejscu.

Ranę szytą należy delikatnie oczyszczać solą fizjologiczną lub specjalistycznym środkiem odkażającym, a nadmiar wydzieliny ostrożnie usuwać jałowym gazikiem. Jeśli rana jest sucha, odpowiednim rozwiązaniem będzie zmiana opatrunku co 24-48 godzin. Warto w tym celu wykorzystać jałowe gaziki, które zapewnią optymalną wentylację rany.

Pielęgnacja rany po zdjęciu szwów

Szwy zakładane są przede wszystkim po to, by zasklepienie się rany było łatwiejsze lub w ogóle możliwe. Sam proces gojenia się rany szytej jest zdecydowanie dłuższy niż ma to miejsce w przypadku ran niegłębokich, w przypadku których nie ma konieczności wykonywania szycia. Założone szwy na ogół są zdejmowane lub rozpuszczają się samodzielnie po około siedmiu do 14 dni. Jak postępować z raną po zdjęciu szwów?

Pielęgnacja rany po zdjęciu szwów nie musi być trudna i wymagająca. Zwłaszcza jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz. W zasięgu ręki warto mieć preparaty natłuszczające, dzięki którym skóra będzie nawilżona i elastyczna, a ruch nie będzie powodował pękania i rozchodzenia się blizn. Po około tygodniu po usunięciu szwów, do codziennej pielęgnacji należy włączyć maści silikonowe, które pomogą skutecznie wygładzić i rozjaśnić miejsce szycia.

Dlaczego należy pielęgnować ranę na każdym etapie gojenia?

Zastanawiasz się, dlaczego sposób w jaki należy pielęgnować ranę szytą i to, jak postępować z raną po zdjęciu szwów ma tak duże znaczenie dla całego procesu gojenia się i regeneracji skóry? Przede wszystkim codzienna pielęgnacja i higiena miejsca, w którym założone zostały szwy skutecznie zapobiegnie powstawaniu zakażeń, a odpowiednie nawilżenie skóry pozytywnie wpłynie na wygładzenie się blizn.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium