suma: 0,00 zł do kasy
Blog kategorie

Promocje

Nie znalazłeś na stronie produktu, którego potrzebujesz? Daj nam znać!
Jak sobie radzić z oparzeniem u dziecka? Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy 0
Jak sobie radzić z oparzeniem u dziecka? Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy

Dzieci są bardzo ciekawe świata, dlatego czasami zainteresowanie przedmiotami codziennego użytku, w połączeniu z nieuwagą rodziców, powoduje groźne oparzenie. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może nawet zagrażać życiu brzdąca. Ważne, żeby tuż po całym zdarzeniu udzielić pierwszej pomocy, co zdecydowanie zwiększa szansę na zmniejszenie urazów skóry i innych narządów. Podpowiadamy, jak ulżyć maluchowi w cierpieniu, przeczytaj, co musisz zrobić!

Dlaczego oparzenia są niebezpieczne dla maluchów?

Czasami dorośli nie zdają sobie sprawy, że ewentualne konsekwencje oparzenia u dziecka są dużo większe niż u ludzi dojrzałych. Najprostszym wyjaśnieniem tej różnicy jest fakt, że organizm malucha nadal się rozwija. Jego skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, przez co nawet z pozoru niewielkie dotknięcie gorącego kubka, garnka lub blachy na słońcu, może mieć poważne skutki. Drugi czynnik, który wpływa na zwiększone niebezpieczeństwo to odporność na ból i stres, który jest wywołany całą sytuacją. Młody człowiek gorzej znosi bodźce bólowe, a także szybciej popada w panikę, co może być jednocześnie przyczyną traumy w przyszłości. 

Co zrobić, gdy wystąpi oparzenie u dziecka? Przede wszystkim zachowaj spokój!

Jeśli jesteś rodzicem, każde przykre wydarzenie dla Twojego potomka odczuwasz podwójnie mocno. Bardzo często jest tak, że świadomość ewentualnych konsekwencji wypadku powoduje dużo większy stres u mamy lub taty niż u malucha. Jednak w przypadku oparzenia u dziecka musisz zachować spokój. To pomoże także dziecku w opanowaniu jego emocji. 

W każdym przypadku oparzenia należy schłodzić miejsce urazu. Jeśli powierzchniajest bardzo duża, dobrym pomysłem jest postawienie dziecka w wannie lub pod prysznicem i polewanie zimną wodą. Ściąganie ubrania jest złym pomysłem, szczególnie na początku, ponieważ może dojść do podrażnienia, a nawet zerwania skóry. Jednak taki scenariusz jest możliwy tylko po bardzo mocnych oparzeniach, drugiego lub trzeciego stopnia. Występują one wtedy, gdy uszkodzeniu ulega skóra, naczynia krwionośne i tkanki podskórne. W takiej sytuacji obowiązkowo trzeba wezwać pogotowie.

Jak zapobiegać oparzeniom?

Oczywiście całkowite wyeliminowanie zagrożeń, które mogą powodować oparzenie u dziecka, jest niemożliwe, jednak można być przezornym i zdecydowanie ograniczać dostęp malucha do miejsc oraz przedmiotów, które mogą zrobić mu krzywdę. Na pewno szczególną uwagę trzeba zwrócić na kubki, garnki i talerze, które są gorące. Gdy maluch już może swobodnie dosięgnąć do tych rzeczy, trzeba pilnować, żeby tego nie zrobił. Bardzo dobrym pomysłem jest również rozmowa z dzieckiem, ponieważ edukowanie i pokazywanie różnych zjawisk powoduje, że brzdące są bardziej świadome tego, co się wokół nich znajduje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium