Uszkodzenie palca jest stosunkowo powszechnym urazem. Stłuczenia, obtarcia i rozcięcia to sytuacje, których czasami trudno uniknąć. Dotyczy to palców u rąk i nóg. Jak zrobić opatrunki na palec, żeby były one skuteczne? O tym dowiesz się w dzisiejszym wpisie.
Rodzaj opatrunku zależy od okoliczności, w jakich jesteś
W idealnej sytuacji każdy powinien mieć przy sobie podstawowy zestaw akcesoriów do udzielania pierwszej pomocy. W domu, samochodzie i na wycieczce należy mieć coś, co pozwoli nam zatamować krwawienie, zdezynfekować obtarcie lub zmniejszyć bolesność odcisków. Jednak życie wygląda bardzo często inaczej. Dlatego w warunkach skrajnie niekorzystnych opatrunki na palec możesz zrobić ze zwykłej chusteczki higienicznej. To w zupełności wystarczy, żeby wstępnie zatamować krwawienie i dotrzeć do miejsca, gdzie można udzielić bardziej profesjonalnej pomocy.
Opatrunek uciskowy do zatamowania krwawienia
Najczęstszym urazem palca jest rozcięcie skóry. Na przykład przy krojeniu chleba. W takiej sytuacji, jeśli jesteś w domu, a rana jest stosunkowo płytka, możesz przemyć ją płynem do dezynfekcji. Następnie masz do wyboru kilka możliwości. Założyć wzmocnioną opaskę do zasklepiania ran, gdy krwawienie mimo niewielkiego nacięcia jest obfite. Jednak nie każdy posiada w domu takie akcesorium. Dlatego dużo bardziej powszechne są zwykłe plastry, które po prostu należy przykleić na czystą ranę.
Ochronne opatrunki na palec są doskonałą osłoną przed bakteriami
W przypadku wystąpienia urazu w procesie gojenia ważna jest zmiana opatrunków. W zależności od rodzaju uszkodzenia palca trzeba wymieniać je na czyste minimum raz na dobę. Opatrunki na palec mają go przede wszystkim delikatnie usztywniać, ale także chronić ranę przed kontaktem z zabrudzeniami. W takiej sytuacji pomocne są plastry lub bandaże oraz gazy. Jeśli rana jest większych rozmiarów, na pewno trzeba zastosować gazę i odpowiedniej szerokości oraz długości bandaż.
Jakie są najczęstsze błędy podczas robienia opatrunków? Brak wyczucia w tworzeniu ochrony
Opatrunek ma chronić ciało przed zakażeniem rany. Osoby, którym brakuje doświadczenia, bardzo często popełniają jeden z dwóch najpopularniejszych błędów. Po pierwsze zbyt mocno obklejają palce plastrami, przez co są one ściśnięte i jest zaburzone krążenie krwi. Istnieje również druga skrajność, w której opatrunek jest zbyt luźny, a wtedy zaczyna się rozpadać. Dlatego, gdy wykonujesz opatrunki na palec, bardzo ważne jest wyczucie. Zabezpieczenie musi być solidne, jednak nie można przesadzać.