Jeśli odczuwasz ból w stawach, koniecznie nie bagatelizuj tej dolegliwości. Może to być dla Ciebie swego rodzaju sygnał, że przeciążyłeś organizm lub pojwiły się zmiany o charakterze zwyrodnieniowym. Jeśli dużo ćwiczysz, a do tego zaczynają boleć Cię stawy, może to oznaczać, że przesadziłeś z wysiłkiem fizycznym. Bez względu na swój wiek, czy jesteś osobą młodą, dojrzałą, czy też w podeszłym wieku, ten problem może Cię dotyczyć. Dlatego zwróć szczególną uwagę, jeśli ból będzie się utrzymywał lub zwiększał. Jeśli niedogodność ta już się u Ciebie pojawiła i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób się jej pozbyć, poniżej przedstawiamy sposoby, jak to zrobić.
Dlaczego bolą stawy? Jakie są przyczyny ich bólu?
U niektórych osób ból w stawach pojawia się ze względu na zmianę pogody, inni zaczynają go odczuwać wraz z wiekiem. Jeśli chodzi o odczuwanie bólu przy zmiennych warunkach atmosferycznych, przyczyną może być nagła zmiana temperatury, a także wilgotności powietrza. W przypadku osób starszych, wynikać to może z przeciążenia organizmu przez większość ich życia lub jeśli w ostatnim czasie dźwigały na przykład ciężkie zakupy.
W innych przypadkach, gdy bolą stawy, mogą to być zupełnie inne powody. Jeśli czujesz tego rodzaju niedogodność i zastanawiasz się, jaki jest powód, zwróć uwagę na lokalizację źródła bólu. Dzięki temu będziesz mógł sprawniej dojść do tego, co spowodowało dolegliwości bólowe. Może nosiłeś ostatnio coś bardzo ciężkiego do samochodu? A może skręciłeś kostkę podczas wieczornego biegu?
Przyczynami bólu stawów może być: przeciążenie organizmu zbyt dużą ilością ćwiczeń na raz, obciążenie stawów poprzez dźwiganie na przykład mebli podczas przeprowadzki, nadwaga i otyłość, choroby nowotworowe kości lub chrząstek, uraz w postaci zwichnięcia czy też skręcenia, dna moczanowa, niekiedy infekcje bakteryjne, przyjmowanie niektórego rodzaju leków lub choroba zapalna jelit, reumatyzm, a także choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli inaczej mówiąc zdegenerowanie chrząstki stawowej.
Każdy z tych przypadków może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia, dlatego jeśli odczuwasz ból, nie zwlekaj. Jak najszybciej udaj się do lekarza, aby postawił odpowiednią diagnozę po przeprowadzonym z Tobą wywiadzie. W zależności od przyczyny bólu stawów, dobierze dla Ciebie odpowiednie i skuteczne leczenie.
Ból w stawach – objawy i diagnoza
Gdy zaczną boleć Cię stawy, może się okazać, że ból ten promieniuje także na inne części ciała. Dlatego zwróć szczególną uwagę, czy w tej okolicy nie pojawił się obrzęk, czy temperatura ciała w danym miejscu, gdzie znajduje się staw, nie zwiększyła się, a także czy nie jest ono zaczerwienione. Gdy dolegliwość ta pojawi się u Ciebie z rana, po całej nocy, Twoje stawy mogą być nieco zesztywniałe, co sprawi, że będziesz miał trudności z poruszaniem się, jeśli ból dotyczy kończyn dolnych.
Objawami zapalenia stawów, oprócz miejscowego bólu, może być również gorączka, nadmierne i częste zmęczenie oraz senność, a do tego ból mięśni odczuwany w całym ciele. Natomiast, jeśli w nocy czujesz, że ból stawów znacząco zwiększa się, a do tego nie daje Ci to spokojnie zasnąć, jest to powód, by na drugi dzień umówić się czym prędzej do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do reumatologa.
Lekarz, aby móc postawić diagnozę, musi wiedzieć, w którym miejscu dokładnie Cię boli, czy ból ten mija, gdy zaczynasz chodzić lub ruszać się, oraz czy odczuwasz także jakieś inne objawy. Dokładnie przeprowadzony z Tobą wywiad przez reumatologa pomoże dojść do tego, w czym tak naprawdę leży problem. Lekarz będzie mógł albo od razu stwierdzić, z jakiego powodu pojawił się ból i czy jest poważny lub zaleci Ci wykonanie dodatkowych badań, takich jak ultrasonografię stawów, rezonans magnetyczny lub zdjęcie rentgenowskie. Na ich podstawie będzie znacznie łatwiej wystawić precyzyjną diagnozę i pokierować dalszym leczeniem.
Ból stawów – jaki rodzaj: zapalny czy niezapalny?
Znając przyczynę bólu, można stwierdzić, czy ten, który obecnie odczuwasz, jest zapalny czy może niezapalny. Ten pierwszy rodzaj będzie dotyczył bólu związanego ze zmęczeniem wywołanym przeciążeniem fizycznym, czyli kontuzją, różnego rodzaju urazami, ale również przeciążeniami organizmu. Natomiast drugi rodzaj dotyczy bardziej przewlekłych problemów. Mogą to być infekcje, jak w przypadku grypy, gdy bolą Cię mięśnie i stawy, a także samo zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie i inne tego typu dolegliwości.
Skąd się bierze zapalenie stawów w organizmie?
Jeśli okaże się, że masz zapalenie stawów, oznacza to, że Twój układ odpornościowy zaczyna atakować zarówno stawy, jak i tkankę łączną. Wówczas organizm zaczyna się bronić i właśnie stąd mogą pojawiać się objawy podobne do grypy. To po prostu reakcja obronna organizmu na dany uraz, na przykład złamanie, ale może także oznaczać, że Twoje stawy się zużywają. Reumatoidalne zapalenie dotyczące stawów może mieć wpływ na różne obszary ciała, na przykład kolana, ramiona, łokcie, nadgarstki, żuchwę, biodra i tym podobne lokalizacji.
Zwyrodnienie stawów – jakie są jego przyczyny i objawy?
W przypadku zwyrodnienia stawów, przyczyny mogą być pierwotne. Wówczas może mieć na nie wpływ kwestia odziedziczonej skłonności genetycznej, niektóre choroby hormonalne czy metaboliczne, a także niewłaściwy skład, który występuje w mazi stawowej. Jeśli jednak zwyrodnienia stawów mają charakter wtórny, to najczęściej przyczynia się do tego spora nadwaga lub otyłość, wykonywanie pewnych czynności lub uprawianie aktywności sportowych, które obciążają stawy, a także zbyt słabe mięśnie wokół danego stawu lub pewnego rodzaju zaburzenie w jego budowie.
Jeśli mowa o zwyrodnieniu stawów, najczęściej objawy pojawiają się u osób w wieku 40-60 lat. W początkowej fazie ból pojawia się wyłącznie podczas ruchu i zanika, w czasie spoczynku lub snu. Ale gdy choroba ta coraz bardziej się rozwija, dochodzi do tego także w trakcie odpoczynku, kiedy ciało nie rusza się. Do najczęstszych objawów zwyrodnienia stawów należy: silny ból, problemy związane z ruchomością stawów lub ich trzeszczenie czy sztywność stawów po przebudzeniu się rano.
Jak leczyć ból stawów domowymi sposobami i u specjalisty?
Jeśli ból stawów nie jest długotrwały, możesz doraźnie ratować się domowymi sposobami leczenia. Skorzystaj z okładów lodem lub specjalnymi żelami, które dostaniesz w aptece. Przykładaj je dokładnie w miejscu, które najbardziej Cię boli. Możesz zastosować także suplementy diety, które będą zawierały w swoim składzie między innymi kolagen, glukozaminę i żelatynę. Te składniki wpływają na regenerację stawów. Przyda Ci się także witamina D, która pozytywnie wpływa na wzmocnienie kości.
W przypadku, gdy ból pojawił się nagle, dajmy na to po aktywności fizycznej, postaraj się ograniczyć uprawianie sportu na kilka dni lub tygodni, jeśli będzie taka potrzeba. Dopiero po jakimś czasie, gdy ból stanowczo się zmniejszy, zacznij aktywność ruchową od takich ćwiczeń, które wpłyną na wzmocnienie Twoich stawów. Możesz doraźnie użyć także specjalnych maści przeciwzapalnych lub żeli chłodzących. Kiedy ból stanie się zbyt silny i będzie utrzymywał się zbyt długo, zażyj leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale wtedy dobrze by było, abyś pilnie udał się do specjalisty na konsultację lekarską.
Fizjoterapeuta pomoże Ci, przygotowując specjalne ćwiczenia, dostosowane indywidualnie do Twoich potrzeb i diagnozy, którą wcześniej wystawił Ci lekarz ortopeda lub reumatolog. Oprócz ćwiczeń, może zalecić także wykonanie dodatkowych zabiegów leczniczych. Należą do nich na przykład krioterapia czy fototerapia lampami LED lub laserowe naświetlanie miejsca, w którym pojawił się stan zapalny. Świetnie wspomagają cały proces rehabilitacji, jeśli wykonujesz wszystko zgodnie z zaleceniami.
Jak wygląda leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?
Gdy mowa o zwyrodnieniu stawów, koniecznie zgłoś się do lekarza. Leczenie to będzie trwało dłużej, niż w przypadku zwykłego bólu stawów, jednak jest niezmiernie ważne, aby nie bagatelizować tej choroby. Można w tym celu zgłosić się do reumatologa, który przepisze Ci odpowiednie środki farmakologiczne, takie jak na przykład opioidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub zwykły paracetamol, w zależności od rodzaju bólu. Po przeprowadzonym wywiadzie, znając powody powstania zwyrodnienia, zleci Ci także przykładowo zmianę trybu życia, jeśli to konieczne to też schudnięcie, a także specjalistyczną rehabilitację czy dodatkowe zabiegi wspomagające. Wszystko to będzie miało na celu zminimalizowanie Twoich przykrych objawów.
Czy dietą można wpłynąć na stawy i wzmocnić je?
Oczywiście, że można! Dlatego zadbaj o swoją codzienną dietę dla zdrowia stawów i nie tylko. Jeśli borykasz się ze stanami zapalnymi stawów, to, co spożywasz, będzie także miało znaczenie, dla efektów rozpoczętego leczenia lub może działać profilaktycznie. Jeśli chcesz, możesz poprosić o pomoc dietetyka, który ułoży jadłospis na każdy dzień specjalnie dla Ciebie.
Jeśli wolisz działać na własną rękę, także możesz to zrobić, wprawiając do swojej diety kilka nowych i zdecydowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dla wzmocnienia chrząstki stawowej koniecznie jedz nabiał. Każde źródło pełnowartościowego białka będzie dobrze wpływać na Twoje kości. Jednak jeśli masz bóle reumatyczne, uważaj, gdyż mogą być spowodowane nadmiarem białka! Jeśli nie jadasz ryb lub robisz to rzadko, to koniecznie zacznij spożywać je częściej. Są one bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, dzięki którym poprawisz ruchomość stawów, a przy tym stany zapalne się zmniejszają. Tłuste ryby mają w sobie witaminę D, ta zaś ułatwia przyswajanie wapnia i ma działanie przeciwzapalne.
Jeśli Twój problem dotyczący bólu stawów wynika z nadwagi, koniecznie zastosuj lekkostrawną dietę, która będzie bogata w błonnik. Wprowadź także oliwę z oliwek, siemię lniane i przyprawy, które poprawią Twoje trawienie. Pamiętaj o konsekwencji, gdyż nie chodzi o to, by sporadycznie sięgać po zdrowszą żywność. Musisz wyrobić w sobie nowy nawyk. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru kilogramów, a ból stawów zniknie.