Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak wypłukać ucho domowymi sposobami? Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa!

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Woskowina w uchu pełni ważną rolę. Chroni ona wnętrze kanału słuchowego przed czynnikami zewnętrznymi, wirusami i bakteriami. W optymalnej sytuacji powinna być usuwana samodzielnie przez organizm. Jednak zdarzają się przypadki, gdy ciało produkuje jej zbyt dużo. Może to prowadzić do zatkania ucha. Jak wypłukać ucho domowymi sposobami, żeby przywrócić mu sprawność? O tym przeczytasz w tym materiale.

Dlaczego występuje nadmiar woskowiny?

Wosk w uchu jest naturalnym procesem ochronnym. Jednak zdarza się tak, że jego występowanie zaczyna być problemem. Szczególnie gdy masz wąski kanał słuchowy lub cierpisz na dolegliwości dermatologiczne. Także osoby starsze mają woskowinę bardziej suchą, przez co organizm ma problemy z jej wyprowadzeniem na zewnątrz. Zdarza się, że osoby, które pracują w słuchawkach lub korzystają ze słuchawek w ciągu dnia do słuchania muzyki, lub odbierania telefonów również mają więcej kłopotów z woskowiną. W takim przypadku, jak wypłukać ucho domowymi sposobami?

Jak wypłukać ucho domowymi sposobami? Potrzebujesz strzykawki, ręcznika i miseczki

Płukanie uszu jest czynnością, która ma pomóc udrożnić kanał słuchowy. Najlepiej udać się do lekarza laryngologa, ponieważ jego wiedza i doświadczenie mogą uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami. Musisz zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne. Jeśli masz cukrzyce, perforowaną błonę bębenkową lub osłabiony układ odpornościowy, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. W domowych warunkach potrzebujesz strzykawki o pojemności 20 - 30 mililitrów, wody w temperaturze pokojowej, ręcznika do ochrony ubrania przed zalaniem, miseczki do odpływu wody z ucha i pomocy drugiej osoby.Strzykawkę umieszczasz w uchu ustawioną do góry i tyłu ucha. Następnie należy delikatnie nacisnąć tłok i wprowadzić do środka wodę. Czynność należy powtórzyć maksymalnie pięć razy.

Gdy wystąpi ból ucha lub zabieg nie da efektów natychmiast przerwij płukanie!

Jeśli do wspomnianej wcześniej miseczki nie zaczną wylatywać drobiny woskowiny, a osoba, która ma płukane ucho, zacznie skarżyć się na ból, natychmiast trzeba przerwać wtłaczanie wody. Wtedy najlepiej udać się do lekarza, który przy pomocy specjalistycznych haczyków może usunąć woskowinę.

Czyszczenie ucha patyczkami tylko zewnętrznie!

Na koniec przypomnienie, że patyczki do ucha nie służą do usuwania woskowiny. Ich zadaniem jest czyszczenie zewnętrznej warstwy ucha z martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Zbyt głębokie wsadzenie wacika do kanału słuchowego może prowadzić do ubicia zalegającej w środku wydzieliny. A to czasami wywołuje poważne konsekwencje, jak chwilowa utrata słuchu, czy zapalenie ucha. Teraz już wiesz, jak wypłukać ucho, ale pamiętaj, że bardzo ważne jest zachowanie ostrożności.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium