Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Choć objawy ciąży mogą pojawić się dosyć szybko, to często są na tyle subtelne, że pozostają niezauważone. Ponadto, wczesne symptomy są dosyć niecharakterystyczne i kobiety często nie wiążą ich z zapłodnieniem. Jakie są najwcześniejsze objawy ciąży i kiedy można je zaobserwować? Podpowiadamy, które oznaki mogą świadczyć o tym, że wkrótce zostaniesz mamą!

Na wstępie warto zaznaczyć, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie są najwcześniejsze objawy ciąży. Wynika to z faktu, że mogą występować one z różnym nasileniem, a część z nich przypomina symptomy, które pojawiają się zwykle przed miesiączką. Do najbardziej typowych oznak ciąży zalicza się poranne mdłości, senność, zmienność nastroju, podwyższoną temperaturę i brak miesiączki. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy i jak je zweryfikować?

Kiedy pojawiają się najwcześniejsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po upływie około 10 dni od zapłodnienia. Nierzadko mylone są z miesiączką, przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Warto zaznaczyć, że u większości kobiet symptomy ciąży pojawiają się dopiero po upływie 4-6 tygodni od zapłodnienia. Z kolei ich największe nasilenie przypada na koniec pierwszego trymestru, czyli w okresie 9-12 tygodnia. Co ciekawe, część kobiet zupełnie nie odczuwa początkowych objawów ciąży, a ich uwagę zwraca dopiero długotrwały brak miesiączki.

Jakie są najwcześniejsze objawy ciąży?

Jak już wspomnieliśmy, wczesne objawy ciąży są dosyć niespecyficzne i mogą występować w różnym nasileniu. Istnieje jednak przynajmniej kilka symptomów, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Przedstawiamy czternaście najpopularniejszych oznak, na które warto zwrócić uwagę:

1. Plamienie implementacyjne

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży może okazać się plamienie. Część kobiet doświadcza go po upływie od 6 do 12 dni od zapłodnienia. Jest ono związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Plamieniu często towarzyszą skurcze, dlatego bywa utożsamiane z miesiączką.

2. Mleczna wydzielina

We wczesnej ciąży część kobiet zauważa gęstą, mleczną wydzielinę z pochwy. Tego typu śluz jest spowodowany gęstnieniem jej ścian. Nie powinno towarzyszyć mu jednak pieczenie lub swędzenie, które jest typowe dla zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

3. Zmęczenie

Choć zmęczenie należy do bardzo niespecyficznych objawów, to wiele kobiet obserwuje je już od pierwszych tygodni ciąży.

4. Tkliwość i zmiany piersi

Do wczesnych objawów ciąży zalicza się także zmiany piersi. Często obserwowana jest ich tkliwość, ciężar, mrowienie, a nawet ból. Symptomy te zwykle zmniejszają się po upływie kilku tygodni.

5. Ciemnienie brodawek

Do pierwszych objawów ciąży, które manifestują się w obrębie piersi, zalicza się również ciemnienie obszaru otaczającego brodawki.

6. Mdłości – nie tylko poranne

Choć wśród najwcześniejszych objawów ciąży często wymienia się poranne mdłości i wymioty, to w rzeczywistości mogą pojawić się one o dowolnej porze dnia. Tego typu symptomy zazwyczaj obserwowane są między 2 a 8 tygodniem. Mdłości zwykle wyciszają się w okolicach 13-14 tygodnia, aczkolwiek zdarza się, że utrzymują się przez cały okres trwania ciąży. Nasilenie objawów z tego zakresu jest kwestią indywidualną – część kobiet zupełnie ich nie odczuwa, inne doświadczają ich bardzo intensywnie.

7. Zwiększona wrażliwość na zapachy

Wrażliwość na niektóre zapachy to kolejny wczesny objaw ciąży, który często powiązany jest z mdłościami. Część kobiet obserwuje, że na skutek odczuwania konkretnych zapachów pojawiają się u nich mdłości lub wymioty.

8. Częste oddawanie moczu

Do najwcześniejszych objawów ciąży można zaliczyć również zwiększone oddawanie moczu. Zazwyczaj pojawia się ono w okolicy 6-8 tygodnia i jest spowodowane zmianami hormonalnymi.

9. Zawroty i bóle głowy

Niespecyficznym, wczesnym objawem ciąży może być także ból głowy. U niektórych kobiet zdarzają się także zawroty głowy lub omdlenia. Podobnie jak w przypadku częstego oddawania moczu, symptomy te wynikają ze zmian hormonalnych.

10. Wahania nastroju

Wśród najwcześniejszych objawów ciąży, które powodowane są zmianami hormonalnymi, wymienia się także wahania nastroju. Są one bardzo często obserwowane w pierwszym trymestrze.

11. Nadmierny głód lub niechęć do jedzenia

Do objawów wczesnej ciąży zalicza się również zaburzenia łaknienia. Obserwowany jest zarówno intensywny apetyt, jak i awersja do jedzenia lub konkretnych pokarmów.

12. Bóle pleców

Choć ból pleców należy do objawów ciąży, które zazwyczaj pojawiają się w jej późniejszym okresie, to u niektórych kobiet może należeć on do symptomów wczesnych.

13. Duszności

Zdarza się, że wśród wczesnych objawów ciąży pojawiają się również duszności. Są one spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen, wynikającym z rozwoju płodu.

14. Zanik miesiączki

Do najwcześniejszych i zarazem najbardziej jednoznacznych objawów ciąży zalicza się oczywiście zanik miesiączki. Bardzo często to właśnie on jest pierwszym obserwowanym symptomem. Zdarza się jednak, że u kobiet, które miesiączkują nieregularnie, zatrzymanie menstruacji zwraca uwagę dopiero po upływie pierwszych miesięcy ciąży.

Wczesne objawy ciąży – kiedy wykonać test?

Jeśli zaobserwujesz u siebie symptomy, które zalicza się do najwcześniejszych objawów ciąży, wykonaj domowy test. Kiedy warto to zrobić? Tego typu testy określają obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu, czyli hormonu, który daje się wykryć już dwa tygodnie po zapłodnieniu. Najbardziej wiarygodny będzie jednak wynik testu wykonanego po około tygodniu od spodziewanego terminu miesiączki.


Zobacz produkty z kategorii:

Rękawiczki niejałowe
Akcesoria ginekologiczne
Żele do USG
Jednorazowe spódniczki medyczne

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium