Uszkodzenia ciała są bardzo nieprzyjemne, nawet niewielkie rozcięcie skóry sprawia, że czujesz dyskomfort. Wtedy warto znać podstawowe opatrunki na rany, żeby uśmierzyć sobie ból i zniwelować ryzyko wdania się infekcji do organizmu. Może być on bowiem niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dzisiaj podpowiadamy, jakie rodzaje opatrunków zastosować w różnych sytuacjach.
Poznaj najważniejsze funkcje opatrunków
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że największym narządem każdego człowieka jest skóra. Stanowi ona nawet piętnaście procent całej masy ciała i może mieć powierzchnię do dwóch metrów kwadratowych. Jej uszkodzenie występuje przy większości urazów. Dlatego medycyna opracowała kilka rodzajów opatrunków na rany, aby skutecznie dostosować je do rodzaju obrażeń. Specjaliści wyróżniają między innymi:
- opatrunek osłaniający - stosowany na otarcia skóry, oparzenia lub urazy głowy,
- opatrunek uciskowy - jego podstawowym zadaniem jest zatamowanie krwawienia z rany,
- opatrunek obłożeniowy - idealny na złamania z usztywnieniem lub do zabezpieczenia ciała obcego w ranie.
W większości przypadków lekarze oraz ludzie samodzielnie opatrujący sobie rozcięcie palca przy krojeniu chleba, używają opatrunku osłaniającego. Jest to podstawowa i najbardziej skuteczna metoda na zabezpieczenie rany oraz przygotowanie procesu leczenia.
Opatrunki na rany są najczęściej w postaci plastrów
Współcześnie medycyna rekomenduje stosowanie opatrunków na rany, które wykorzystują wszechstronne możliwości plastrów. Te z niewielkim opatrunkiem spotkasz naprzykład po zakończeniu pobierania krwi, gdy trzeba zatamować krwawienie. Ich celem jest zabezpieczenie rany przed zakażeniami i zabrudzeniami. Drugim bardzo popularnym rodzajem przylepca jest opatrunek jałowy stosowany bezpośrednio na rany. Najczęściej jest on w formie kompresu, któryjest absolutnie sterylny. To znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa osoby z urazem.
W razie wątpliwości, jaki rodzaj opatrunku wybrać, skonsultuj się z lekarzem
Drobne uszkodzenia ciała można zabezpieczyć samodzielnie. Ważne, żeby miejsce, do którego przykładasz opatrunek, było oczyszczone z ciał obcych, a plaster lub kompres były sterylne. Później należy jedynie zmieniać plastry lub gazy na czyste, gdy z rany sączy się na przykład krew. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja forma udzielenia pomocy jest skuteczna, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem. W przychodniach lub na SOR-ach z pewnością otrzymasz niezbędne wsparcie.