Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Jakie są opatrunki na rany? Sprawdź, co zastosować w każdej sytuacji

Uszkodzenia ciała są bardzo nieprzyjemne, nawet niewielkie rozcięcie skóry sprawia, że czujesz dyskomfort. Wtedy warto znać podstawowe opatrunki na rany, żeby uśmierzyć sobie ból i zniwelować ryzyko wdania się infekcji do organizmu. Może być on bowiem niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dzisiaj podpowiadamy, jakie rodzaje opatrunków zastosować w różnych sytuacjach. 

Poznaj najważniejsze funkcje opatrunków

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że największym narządem każdego człowieka jest skóra. Stanowi ona nawet piętnaście procent całej masy ciała i może mieć powierzchnię do dwóch metrów kwadratowych. Jej uszkodzenie występuje przy większości urazów. Dlatego medycyna opracowała kilka rodzajów opatrunków na rany, aby skutecznie dostosować je do rodzaju obrażeń. Specjaliści wyróżniają między innymi:

- opatrunek osłaniający - stosowany na otarcia skóry, oparzenia lub urazy głowy,

- opatrunek uciskowy - jego podstawowym zadaniem jest zatamowanie krwawienia z rany,

- opatrunek obłożeniowy - idealny na złamania z usztywnieniem lub do zabezpieczenia ciała obcego w ranie.

W większości przypadków lekarze oraz ludzie samodzielnie opatrujący sobie rozcięcie palca przy krojeniu chleba, używają opatrunku osłaniającego. Jest to podstawowa i najbardziej skuteczna metoda na zabezpieczenie rany oraz przygotowanie procesu leczenia.

Opatrunki na rany są najczęściej w postaci plastrów

Współcześnie medycyna rekomenduje stosowanie opatrunków na rany, które wykorzystują wszechstronne możliwości plastrów. Te z niewielkim opatrunkiem spotkasz naprzykład po zakończeniu pobierania krwi, gdy trzeba zatamować krwawienie. Ich celem jest zabezpieczenie rany przed zakażeniami i zabrudzeniami. Drugim bardzo popularnym rodzajem przylepca jest opatrunek jałowy stosowany bezpośrednio na rany. Najczęściej jest on w formie kompresu, któryjest absolutnie sterylny. To znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa osoby z urazem. 

W razie wątpliwości, jaki rodzaj opatrunku wybrać, skonsultuj się z lekarzem

Drobne uszkodzenia ciała można zabezpieczyć samodzielnie. Ważne, żeby miejsce, do którego przykładasz opatrunek, było oczyszczone z ciał obcych, a plaster lub kompres były sterylne. Później należy jedynie zmieniać plastry lub gazy na czyste, gdy z rany sączy się na przykład krew. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja forma udzielenia pomocy jest skuteczna, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem. W przychodniach lub na SOR-ach z pewnością otrzymasz niezbędne wsparcie. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium