Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Kto jest zwolniony z noszenia maseczki podczas pandemii koronawirusa? Sprawdzamy najnowsze zalecenia!

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

W trakcie trwania pandemii koronawirusa zalecenia dotyczące noszenia maseczek zmieniały się kilkakrotnie. Obecnie wszystko wskazuje na fakt, że rekomendacje co do osłony twarzy są zasadne, a maseczki mogą być niezwykle pomocne w opanowaniu groźnego wirusa. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek ich noszenia nie dotyczy wszystkich! Kto jest zwolniony z noszenia maseczki? Sprawdzamy, co na ten temat mówią najnowsze ustalenia!

Koronawirus a noszenie maseczek

Zgodnie z najnowszymi badaniami, noszenie maseczek w pewnym stopniu chroni przed koronawirusem i może być niezwykle pomocne w zapanowaniu nad rozprzestrzeniającymi się patogenami. Co więcej, choć skuteczność poszczególnych rodzajów osłon twarzy jest różna, to nie pozostawia wątpliwości fakt, że jakakolwiek ochrona jest lepsza niż żadna! Dlaczego zaleca się osłonę twarzy i kto jest zwolniony z noszenia maseczki?

Dlaczego zaleca się noszenie maseczek?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i jest niezwykle zaraźliwy. Co ważne, może utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin i bez problemu przemieszcza się nawet na duże odległości. Noszenie maseczek osłaniających drogi oddechowe ogranicza zarówno wdychanie, jak i wydychanie patogenów. Jest to bardzo istotne dla ochrony ogółu społeczeństwa, ponieważ wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo i może nieświadomie rozsiewać groźne drobnoustroje.

Obowiązek noszenia maseczek

Przez jakiś czas zarówno w Polsce, jak i w innych krajach dotkniętych pandemią koronawirusa, ustanowiono obowiązek osłony nosa i ust w określonych miejscach oraz sytuacjach. W miarę znoszenia obostrzeń został on jednak ograniczony. Obecnie, od 30 maja 2020 roku, osłona twarzy jest wciąż obowiązkowa w miejscach takich jak sklepy, urzędy czy komunikacja publiczna. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, w związku z zaostrzeniem przepisów, zwolnienie z noszenia maseczki trzeba będzie udowodnić odpowiednimi zaświadczeniami.

Kogo dotyczy obowiązek noszenia maseczek?

Noszenie maseczek w dalszym ciągu konieczne jest w miejscach i sytuacjach, w których utrzymanie dwumetrowego dystansu społecznego jest niemożliwe. Osłona twarzy obowiązuje również w wielu miejscach publicznych i w przestrzeniach zamkniętych. Maseczki wciąż należy nosić w następujących okolicznościach:

– w tramwaju, autobusie lub pociągu,

– w sklepie, w banku lub na poczcie,

– w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej,

– w teatrze i w kinie,

– podczas wizyty lekarskiej, np. w przychodni lub w szpitalu,

– w kościele,

– w szkołach i uczelniach.

Kto jest zwolniony z noszenia maseczki ze względów zdrowotnych?

Warto zaznaczyć, że mimo powszechności zaleceń dotyczących osłony twarzy, nie wszyscy mogą się do nich stosować. Dotyczy to przede wszystkim osób, cierpiących na rozmaite problemy zdrowotne. Kto jest zwolniony z noszenia maseczki podczas pandemii COVID-19? Zgodnie z najnowszymi ustaleniami zasady te nie obowiązują między innymi następujących grup:

– osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju,

– osób z zaburzeniami psychicznymi,

– osób z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną, znaczną lub głęboką,

– osób, które mają trudności w samodzielnym zakryciu twarzy.

Pozostałe osoby zwolnione z noszenia maseczki

Zwolnienie z noszenia maseczki podczas pandemii dotyczy również między innymi określonych sytuacji prywatnych i zawodowych. Kiedy osłona twarzy nie jest konieczna? Obowiązek nie dotyczy:

– dzieci, które nie skończyły czterech lat,

– osób podróżujących samochodem samodzielnie lub w towarzystwie współlokatorów,

– żołnierzy podczas wykonywania obowiązków zawodowych,

– duchownych odprawiających nabożeństwa,

– osób proszonych przez uprawnione służby o odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji tożsamości.

– osób przebywających w pracy, które nie mają kontaktu z interesantami z zewnątrz,

– osób przebywających w lesie,

– osób w restauracjach i barach, które zajmą miejsce siedzące i spożywają posiłek lub piją.

Zwolnienie z noszenia maseczki a ochrona przed koronawirusem

Skoro wiesz już, kto jest zwolniony z noszenia maseczki, pozostaje pytanie, w jaki sposób takie osoby mogą zabezpieczać się przed kontaktem z groźnymi patogenami? Choć osłona twarzy jest najczęściej słyszaną rekomendacją, to wśród zaleceń i środków bezpieczeństwa można wymienić również:

1. Wykorzystanie przyłbic

Choć zgodnie z ostatnimi badaniami przyłbice nie są tak skuteczne jak maseczki, to mogą być alternatywą, która pozwoli przynajmniej częściowo osłonić twarz. Takie zabezpieczenie może być bardziej komfortowe dla osób, dla których klasyczna maseczka stanowi problem.

2. Zachowanie dystansu społecznego

Zgodnie z badaniami, utrzymanie dystansu społecznego może zniwelować ryzyko zakażenia. Zaleca się, by odległość ta wynosiła przynajmniej dwa metry.

3. Regularne mycie lub dezynfekcja rąk

Osoby zwolnione z noszenia maseczki powinny zwrócić szczególną uwagę na odkażanie rąk. Koronawirus może być obecny również na przedmiotach i powierzchniach, a po ich dotknięciu – takżena dłoniach. Niestety nietrudno nieopatrznie przenieść go w okolice twarzy, dlatego regularne mycie lub dezynfekcja rąk to jedno z kluczowych zaleceń. Zgodnie z rekomendacjami poleca się korzystanie z mydła lub środków odkażających o stężeniu wynoszącym minimum 60% alkoholu. Na rynku znajdziesz szeroki wybór profesjonalnych preparatów, które doskonale radzą sobie z patogenami, a jednocześnie są przyjazne dla skóry.

4. Dezynfekcja powierzchni

Dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka kontaktu z groźnymi patogenami jest regularna dezynfekcja często dotykanych powierzchni. Odkażanie warto zastosować w przypadku przedmiotów takich jak klamki, poręcze, włączniki światła, biurka czy toalety. Do dezynfekcji najlepiej wykorzystać profesjonalne preparaty odkażające, które dają pewność usunięcia patogenu.

5. Korzystanie z jednorazowych rękawiczek ochronnych

Metodą na ochronę rąk może być również korzystanie z jednorazowych rękawiczek ochronnych. Dzięki nim osoby zwolnione z noszenia maseczki zniwelują ryzyko zakażenia przeniesionego na twarz na brudnych dłoniach.

grafika: freepik.com

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium