Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Odkażanie ran – czym dezynfekować ranę? Jakim opatrunkiem zabezpieczyć ranę?

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Odkażanie ran oraz ich zabezpieczanie jest niezwykle istotną kwestią, dzięki której całość może szybko i poprawnie się goić. Dowiedz się, w jaki sposób przeprowadza się prawidłową dezynfekcję. Przedstawiamy również informacje na temat doboru opatrunków do zabezpieczenia rany.

Jak i czym odkazić ranę?

Odkażanie rany, nazywane także dezynfekcją, to proces polegający na jałowieniu uszkodzonego fragmentu skóry. Dzięki tej czynności likwiduje się ryzyko powstania ewentualnych infekcji, dodatkowo przyspieszając proces gojenia. Jak odkazić ranę? Należy zastosować specjalny środek, który zlikwiduje bakterie, dodatkowo pomagając w pozbyciu się kurzu oraz innych nieczystości. Preparat może być nałożony na kompres gazowy jałowy, wykorzystywany do przemywania. Dezynfekcja powinna opierać się na delikatnych ruchach. Dzięki odkażaniu nie pojawia się ropienie oraz krwawienie. Skoro wiesz już, jak odkazić ranę, warto wspomnieć także o sposobie odkażania, na przykład przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów zawierających alkohol. Jeżeli uszkodzenie ciała jest poważne, proces gojenia może trwać długo – wówczas istotne jest regularne przemywanie oraz kontrolowanie okolic narażonych na infekcję. Odkażanie ran powinno odbywać się przy każdorazowej zmianie opatrunku. Oczywiście pamiętaj, aby wykorzystywać nowe materiały, na przykład w formie wcześniej wspomnianych kompresów, bandaży lub plastrów. Pielęgnację opierającą się na odkażaniu ran najlepiej stosować codziennie, w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa i regularnej kontroli gojenia się uszkodzonego fragmentu skóry.

Odkażanie ran – sprawdzone preparaty

Czym odkazić ranę? Nie ważne, o jakim dokładnie skaleczeniu mowa. Nawet niewielkie uszkodzenia skóry powinny być odpowiednio oczyszczone, aby zapobiec powstawaniu infekcji. Jeżeli mówimy o odkażaniu rany po raz pierwszy, możesz wykorzystać do wstępnego przemycia zimną wodę. Następnie postaraj się usunąć wszystkie elementy, które są w ranie, na przykład drobne fragmenty szkła lub piasek. Proces ten pozwoli przeprowadzić dokładną dezynfekcję. Czym odkazić ranę w warunkach domowych? Wykorzystaj wodę utlenioną lub spirytus salicylowy. Obie te substancje posiadają właściwości odkażające i są zalecane przez lekarzy. Pozwalają na szybkie gojenie, dodatkowo usuwając mikroorganizmy, które mogą źle wpłynąć na kondycję organizmu. W kontekście odkażania spirytus salicylowy jest skuteczny, jednak może powodować podrażnienie oraz wysuszenie skóry. Jeżeli to możliwe, wykorzystaj wodę utlenioną. Spirytus to alternatywa, idealna jedynie w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj, że po zakończonej dezynfekcji uszkodzona skóra powinna być odpowiednio zabezpieczona – dlatego sięgnij po materiały opatrunkowe. Możesz wybrać kompresy, bandaże oraz opaski elastyczne, zależnie od Twoich potrzeb. Skoro omówiliśmy, czym odkazić ranę, należy wiedzieć, że opatrunki nie powinny się do niej przyklejać. Jeżeli do tego doszło, zastosowano nieodpowiedni materiał. W takiej sytuacji postępuj delikatnie. Możesz nawilżyć opatrunek, aby go bezpiecznie zdjąć. Następnie przeprowadź odkażanie rany i zastosuj inne materiały, które nie będą kleić się do uszkodzonej skóry.

Czym przemywać ranę?

Bez względu na charakter urazy, warto wiedzieć, czym przemywać ranę. To bardzo ważny proces, wspierający gojenie. Możesz wykorzystać ku temu wodę utlenioną lub spirytus salicylowy, czyli dokładnie te same preparaty, które są stosowane do odkażania. Wystarczy odrobinę substancji umieścić na kompresie jałowym, następnie delikatnie przemywając ranę. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi jak najlepsze warunki do gojenia. Jeżeli z jakiegoś powodu na ranie pojawią się zanieczyszczenia, pozbądź się ich za pomocą zimnej wody. Następnie zastosuj wcześniej wspomniane preparaty, aby odkazić uszkodzoną skórę. Po każdym przemywaniu możesz zakładać opatrunek na ranę Cosmopor. To materiał wykorzystywany między innymi po zabiegach do drobnych oraz średnich skaleczeń. Opatrunek będzie skutecznie zabezpieczać ranę przed pojawieniem się infekcji.

Rodzaje materiałów opatrunkowych na ranę – co wybrać?

Skoro informacje na temat tego, czym przemywać ranę, są już klarowne, warto wspomnieć także o typach materiałów opatrunkowych, stosowanych podczas gojenia się zranionej skóry. Podstawowym elementem wyposażenia są kompresy jałowe, które pasują do zdecydowanej większości sytuacji. To w pewnym sensie uniwersalne rozwiązanie, powszechnie stosowane do opatrywania. Możesz wykorzystać także plastry z opatrunkiem, jeżeli tylko typ rany umożliwia zastosowanie tego rodzaju wyrobu. Pamiętaj również o opaskach i bandażach, stosowane głównie do stabilizacji oraz wzmacniania opatrunku. Pomyśl również o przylepcach. To wzmacniające komponenty idealne do dosłownie każdego rodzaju opatrunku. Pozwalają utrzymać stabilność, co pozytywnie wpływa na komfort. Na dodatek przylepce mogą dzielić się na mniejsze kawałki bez użycia nożyczek. Możesz zastanowić się także nad siatkami opatrunkowymi, które znajdują zastosowanie w przypadku ran na klatkach piersiowych oraz rozcięciach głowy.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium