Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Kontuzje kolan to wbrew pozorom częsty problem zdrowotny. Okazuje się, że ten staw jest narażony na zwichnięcia i skręcenia. Wcale nie trzeba uprawiać sportu, aby poczuć ból właśnie w tym miejscu. W takich momentach orteza na kolano jest prawdziwym wybawieniem. Czym jest i jak działa? Koniecznie sprawdź!

 

Orteza na kolano - co to takiego?

Jest to sprzęt medyczny, którego zadaniem jest unieruchomienie, obciążenie lub po prostu zabezpieczenie kolan. W niektórych przypadkach może zastąpić gips. Kiedy i dlaczego ją nosić? Po pierwsze ze względów zapobiegawczych. Jeśli borykasz się z nawracającymi kontuzjami lub jesteś narażony na urazy, powinieneś zastosować ortezę prewencyjnie. Uchroni je ona przed szkodami oraz wesprze stawy kolanowe. Po drugie po każdego rodzaju urazach, nawet tych niewielkich. Będziesz mieć pewność, że twoje kolano jest odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, pozwoli to na jego prawidłową regenerację. Ucisk ortezy sprawia, że mięśnie i więzadła mogą odpocząć. Umożliwi to organizmowi naprawić uszkodzenia i szybciej wrócić do zdrowia.

Rodzaje ortez na kolano

Musisz pamiętać, że podczas wyboru takiego sprzętu potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. W tym przypadku z ortopedą lub fizjoterapeutą. Są to osoby, które mają wykształcenie medyczne i będą w stanie udzielić ci specjalistycznej pomocy. Wybór prawidłowej ortezy nie jest taki prosty. Musi mieć ona dobrą budowę oraz być zrobiona z właściwego materiału. Powinien być on elastyczny oraz doskonale przepuszczać powietrze, tak aby skóra pod nim oddychała. Dzięki temu utrzymanie prawidłowej higieny ciała nie będzie stanowiła problemu. Co więcej, odpowiedni materiał utrzyma tę samą temperaturę ciała w okolicach kolana. Wyróżniamy trzy główne rodzaje ortez:

- Ortezy miękkie. W tej kategorii znajdziesz wszystkie opaski lub ściągacze. Wykonane są one z elastycznego i miękkiego materiału. Zakładane przez stopę lub zapinane na rzepy. Stosowane przy niewielkich urazach. Ich ucisk przyniesie uczucie ulgę, zredukuję obrzęki. Nie ograniczają ruchliwości, ale ich noszenie sprawia, że czujesz się bardziej stabilny. Wspomagają one mięśnie i więzadła kolana.

- Ortezy twarde. Są to te typowe przedmioty, które wyobrażasz sobie po usłyszeniu słów „orteza na kolano”. Są to ortezy, które mają wbudowane odpowiednie usztywnienia i paski mocujące. Czasami również posiadają regulację kąta zgięcia i wyprost w stawie. Dzięki tym elementom nasze kolano utrzymane jest w odpowiedniej pozycji, co pozwala na stabilizację stawu i szybszy powrót do zdrowia. Stosowane są po poważniejszym urazie lub po operacji.

- Ortezy sportowe. Wykonane są z miękkiego materiałów, niektóre z nich posiadają elementy usztywniające. Zbudowane tak, aby nie ograniczać ruchów. Są to ortezy używane podczas aktywności, przez którą często bywamy narażeni na kontuzje. Jak powszechnie wiadomo- lepiej za zapobiegać niż leczyć. Tego typu stabilizator wesprze stawy kolanowe i zminimalizuje ryzyko urazu. Co więcej, ortezy sportowe są bardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Stworzone tak, by móc cieszyć się uprawianiem sportu. Należy pamiętać, że każdy z nas, w zależności od tego, jaki sport uprawia, powinien dobrać odpowiednią do niego ortezę. Musi być ona w dobrym rozmiarze i być dopasowana, nie może utrudniać ruchu.

Jaki rodzaj ortezy do jakiego schorzenia? Zastosowanie ortezy

Jeśli zastanawiałeś jak postępować w przypadku różnych schorzeń związanych ze stawem kolana, tu znajdziesz odpowiedź.

- Jak poradzić sobie ze stłuczonym kolanem? Jeśli wypadek nie spowodował dużych ran, (przerwania ciągłości skóry) możemy mówić o łagodnym urazie. W większości tego typu przypadków noszenie ortezy nie jest konieczne, ale zastosowanie opaski uciskowej może uśmierzyć ból i zmniejszyć obrzęk. Stłuczonemu kolanu często towarzyszy opuchlizna, z którą poradzimy sobie poprzez stosowanie zimnych okładów. Innym sposobem są również maści chłodzące.

- Skręcone kolano. Do takiego schorzenia dochodzi wtedy, kiedy zostaną przekroczone fizjologiczne zakresy. Dzieje się to często podczas upadku, złego postawienia nogi lub szybkiego jej skrętu. Mamy wtedy do czynienia z naciągniętym lub zerwanym więzadłem i torebką stawową. Takiej sytuacji towarzyszy okropny ból, przy którym obecny może być obrzęk lub krwiak. W takim przypadku najlepszą opcją będzie lekka i oddychająca orteza. Dzięki swoim właściwością jest w stanie zastąpić gips. Jej zadaniem jest unieruchomić i zabezpieczyć staw kolanowy, tak by nie dopuścić do dalszego uszkodzenia. Co więcej, jej delikatny ucisk pozwala zmniejszyć obrzęk.

- Orteza na kolano po artroskopii lub po każdej operacji metodą otwartą. Orteza po takim zabiegu ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć kolano przed uszkodzeniem. Obejmuje ona staw skokowy za pomocą pasków na udzie i goleni. Posiadają specjalne szyny boczne z zawiasami, które ograniczają ruch w stawie do ich bezpiecznego zakresu. Niektóre posiadają zegar stopniowy, który umożliwia regulację kąta zakresu ruchu.

- Orteza na kolano po udarze. Niestety udar mózgu niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych w tym porażeń i niedowładów kończyny dolnej. Zadaniem takiej ortezy jest stabilizacja i wsparcie kolana. Chroni kolano przed jego przemieszczaniem, co pomaga utrzymać równowagę. Stosowanie jej przez takie osoby pomaga w powrocie do normalnego funkcjonowania i drobnych aktywności fizycznych. Orteza na takie kolano wygląda podobnie jak te stosowane po operacji. Posiada szyby boczne i zegar stopniowy. Zrobiona z twardych materiałów.

- Artroza, czyli zwyrodnienie stawów. Najczęstsze schorzenie układu ruchu. Niekiedy jego konsekwencją są zniszczone chrząstki i okoliczne elementy budujące stawy. Jest to schorzenie, które w dużym stopniu ogranicza ruchomość. Podczas chodzenia pojawia się ból i sztywność. W zależność od stadium choroby dobiera się odpowiednie ortezy. W początkowej fazie, gdy objawy nie są tak silne, sprawdzi się miękki stabilizator. A więc każda opaska uciskowa odpowiednio dobrana. Jej ucisk poprawia ukrwienie i zmniejsza ból. Niestety w stadium zaawansowanym konieczny będzie stabilizator usztywniający. Jego zadaniem jest odciążenie stawu kolanowego, dzięki temu uda się zminimalizować ból.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ortezy? Rozmiar ma znaczenie!

Złe dobranie rozmiaru ortezy sprawi, że jej noszenie nie pomoże albo nawet zaszkodzi. Jeśli wybierzemy za małą, będzie nas uciskać. Możliwe, że spowoduje to pogłębienie obrzęku w okolicach stawu, doprowadzi do odparzeń i otarć skóry. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji najlepszą metodą na zredukowanie obrzęki i bólu jest zimny okład. Wystarczą kostki lodu zawinięte w ściereczkę przykładane do chorego miejsca przez ok. 30 minut. Na spuchnięte kolano można stosować również okłady z octu. Z kolei za duży rozmiar ortezy w żadnym stopniu nie spełni swojej funkcji. A jak wiadomo, najważniejszą jej funkcją jest stabilizacja. Brak stabilizacji może pogłębić uraz, a to może okazać się bardzo niebezpieczne. Najlepszym sposobem na wybór rozmiaru ortezy będzie skonsultowanie się ze specjalistą. On dobierze go w taki sposób, aby pomógł i w żadnym stopniu nie zagraża naszemu zdrowiu.

Czy w ortezie na kolano można spać?

Jak wiadomo, człowiek często podczas snu wykonuje wiele ruchów, których nawet nie jest świadomy. W ortezie można spać, a nawet trzeba. Ściąganie jej w trakcie odpoczynku to narażanie na niepotrzebne ryzyko. Warto zaznaczyć, że w takim wypadku czas rehabilitacji może się wydłużyć.

Gdzie można kupić ortezę na kolano?

Pewnie któregoś razu przeglądając Internet lub gazetę, natchnąłeś się na reklamowane ortezy na kolano. Owszem te produkty są ogólnodostępne. Zobaczymy je w aptekach, sklepach sportowych, czasami nawet w marketach. Jednak tego typu produkty sprzedawane w takich miejscach często są kiepskiej jakości. Dodatkowo stworzone tak, by pasowały każdemu. Wybór ortezy o rozmiarze uniwersalnym nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać sklep z profesjonalnym sprzętem. To tam osoby posiadające odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje dobiorą go we właściwy sposób. Warto zwrócić uwagę, że w takim sklepach często pracownikami są fizjoterapeuci.

Ile kosztuje orteza na kolano?

Ceny ortezy na kolano zaczynają się od 100 zł. Za taką cenę kupimy jedynie ortezę miękką, a więc wszelkiego rodzaju opaski uciskowe. Za tą posiadającą twarde materiały, szyny czy zegary musimy zapłacić już ok. 1000 zł, nawet do 1500zł. Jest to niemały wydatek, jednak na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Na szczęście Narodowy Fundusz Zdrowia daje możliwość otrzymania dofinansowania.

Orteza na kolano - dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia

Aby otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie z NFZ, trzeba spełnić kilka warunków. W przypadku ortezy stawu kolanowego koniecznością jest uzyskanie od specjalisty stosownego zlecenia. Jest to rodzaj recepty wystawionej przez lekarza, który uprawnia do skorzystania z pomocy finansowej udzielanej przez tę jednostkę. Na dokumencie muszą znaleźć się Twoje dane, dokładne wskazanie sprzętu oraz odpowiednie uzasadnienie. Dofinansowanie zostanie Ci przyznane tylko, gdy wniosek zostanie wypełniony poprawnie. Warto więc, po odebraniu go od lekarza, sprawdzić zgodność wszystkich informacji.

Takie dofinansowanie NFZ możliwe jest w przypadkach dwóch rodzajów ortez:

- orteza kolana z ruchomym stawem kolanowym z regulacją kąta zgięcia. W tym przypadku limit dofinansowania wynosi 350 zł. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia NFZ refunduje całość kwoty do wyznaczonego limitu. W przypadku osób dorosłych- 90%.

- orteza kolana obejmującą goleń i udo, z regulacją zakresu ruchomości. W tym przypadku limit dofinansowania wynosi 700 zł. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia NFZ refunduje całość kwoty do wyznaczonego limitu. W przypadku osób dorosłych - 90%.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium