Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki?

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

W medycynie wykorzystuje się wiele urządzeń, których celem jest monitorowanie stanu zdrowia pacjentów. Doskonałym tego przykładem są pulsoksymetry. W jaki sposób działają i dlaczego to tak powszechne rozwiązanie? Koniecznie dowiedz się nieco więcej o tym zagadnieniu.

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie wykorzystywane do pomiaru saturacji krwi u pacjenta. Znajdują zastosowanie wśród osób, którym doskwierają wady krążeniowe oraz oddechowe. Sprzęt ten jest niewielki, a podczas pracy znajduje się na koniuszku palca. Urządzenie jest niewielkie, jednak wyjątkowo innowacyjne, dlatego należy do wyposażenia powszechnie stosowanego w medycynie, a także warunkach domowych. Pulsoksymetr pozwala zmierzyć poziom natlenienia krwi, dlatego znajduje się na wyposażeniu wielu placówek medycznych, a także pojazdów ratunkowych, na przykład karetek. Jest także znany w środowisku domowym wśród osób ze schorzeniami oddechowymi i krążeniowymi. Wiele z nich pozwala także zmierzyć puls. Sprzęt oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Wynik jest podawany w wartościach procentowych, dlatego odczyt danych należy do niezwykle prostych czynności, które może wykonać każdy, a nie tylko lekarz. Warto pamiętać, że pulsoksymetry znajdują także zastosowanie na salach operacyjnych oraz oddziałach intensywnej terapii. Mają charakter kieszonkowy i choć należą do sprzętów niewielkich, odgrywają niezwykle istotną rolę w wielu sytuacjach. Należy również dodać, iż pulsoksymetry mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych umieszcza się je na nadgarstku bądź stopie, a nie na palcu. Urządzenia tego rodzaju mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, na przykład mierzyć temperaturę ciała. Zwykle sprzęt ten przydaje się pacjentom:

  • ze schorzeniami układu sercowego,
  • chorobami oddechowymi,
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem.

Co to jest saturacja?

Mówiąc o pulsoksymetrach, warto przedstawić, co to jest saturacja. Termin ten odnosi się do ilości hemoglobiny we krwi, która jest związana z molekularnym tlenem. W pewnym sensie saturacja jest równie ważna co puls, temperatura oraz ciśnienie krwi. Hemoglobina odpowiada bowiem za transport. Saturacja dosłownie oznacza ilość hemoglobiny związanej w konkretnej chwili z tlenem do hemoglobiny niezwiązanej. Dostarczanie tlenu do organizmu (a jednocześnie poszczególnych organów) jest kluczowe do podtrzymywania życia. W przeciwnym wypadku na uszkodzenie narażony jest mózg wraz ze sercem. Skoro wiesz już, co to jest saturacja, należy wspomnieć o jej prawidłowym poziomie. Właściwe wartości to od 95% do 99%. Jeżeli saturacja jest mniejsza, warto udać się do lekarza na konsultację, aby znaleźć źródło problemu. Poziom możesz zmierzyć pulsoksymetrem.

Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru napalcowego

Nie wiesz, jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru napalcowego? Spokojnie, to bardzo proste. Aby otrzymać wiarygodny wynik, wystarczy urządzenie nałożyć na palec wskazujący lub środkowy paznokciem ku górze. Należy jednak pamiętać, że ewentualne substancje znajdujące się na paznokciach – np. lakier – mogą negatywnie wpływać na prawidłowość wyników. Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru napalcowego? Pamiętaj o tych kwestiach:

  • urządzenie umieść na palcu wskazującym lub środkowym,
  • palec powinien być wolny od opatrunków, a także lakieru lub tipsów,
  • pulsoksymetr postaraj się umieścić na palcu suchym,
  • podczas mierzenia wyniku nie zdejmuj urządzenia.

Badanie pulsoksymetrem jest bardzo często przeprowadzane przez lekarzy pierwszego kontaktu w celach profilaktycznych. Regularne mierzenie wyników jest powszechne wśród osób z niskim ciśnieniem, cukrzycą, a także schorzeniami układu oddechowego i sercowego.

Cena pulsoksymetru

Cena pulsoksymetru jest niewielka, dzięki temu każda osoba może wyposażyć się w tego rodzaju urządzenie, nawet do użytku domowego. Zdecydowana większość modeli jest w stanie przedstawiać wiarygodne wyniki w przypadku osób dorosłych oraz dzieci. Jeżeli szukasz sprzętu w dobrej cenie, który będzie niezawodny, koniecznie wybierz ten pulsoksymetr napalcowy z wyświetlaczem OLED informującym o indeksie perfuzji, tętnie, saturacji, a także poziomie naładowania baterii. To rozwiązanie polecane do użytku domowego, jednocześnie odpowiednie dla profesjonalnych placówek medycznych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pulsoksymetru?

Wybierając urządzenie dla siebie, zwróć uwagę nie tylko na cenę pulsoksymetru, ale także funkcje dodatkowe sprzętu. Wiele modeli posiada szereg innowacyjnych opcji, które są po prostu przydatne podczas badania. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wyposażenie będzie niezawodne, koniecznie zdecyduj się na pulsoksymetr opracowany przez renomowanego producenta. To sprzęt, który może znaleźć się w Twoim domu nawet jeśli nie doskwierają Ci żadne schorzenia. W ten prosty i wygodny sposób sprawdzisz saturację, a także tętno. Wystarczy urządzenie przyłożyć do palca – lub w przypadku dziecka do ręki bądź nogi – i gotowe. Sięgając po sprzęt dla siebie, sprawdź, czy proponowany produkt posiada w zestawie baterie. Jeżeli tak, ich osoby zakup będzie zbędny.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium