Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Druki medyczne – jakie są rodzaje?

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Prowadzenie gabinetu lekarskiego wiąże się z wypisywaniem recept, skierowań lub przygotowywaniem dokumentacji odnośnie przeprowadzonych badań oraz uzyskanych wyników. Jakie rodzaje druków wyróżniamy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wybierania do własnego gabinetu?

Czym są druki medyczne?

Druki medyczne są dokumentami znajdującymi zastosowanie w gabinetach lekarskich, pracowniach, lecznicach oraz szpitalach. Dzielą się na kilka rodzajów, dlatego każda placówka indywidualnie dobiera je, wedle własnych preferencji, a także charakterystyki świadczonych usług. Ich budowa jest bardzo prosta – najczęściej to standardowy dokument, posiadające specjalne rubryki do wypełnienia. W ten prosty sposób lekarz może wypisać receptę lub udzielić skierowania do poradni. Choć wraz z rozwojem technologii wiele czynności odbywa się drogą elektroniczną, ciągle papierowe wersje dokumentów są niezwykle popularne. Druki medyczne w postaci zaświadczeń lekarskich, wkładek z historią czy skierować będą prawdopodobnie jeszcze przez bardzo długi czas wykorzystywane przez specjalistów. Taka forma jest bardzo wygodna i po prostu niezawodna.

Skierowanie do poradni specjalistycznej

Do bardzo popularnych druków medycznych należy między innymi skierowanie do poradni specjalistycznej. To dokument najczęściej występujący w formacie A5. W trosce o bezpieczeństwo oraz zgodność z przepisami są wykonane w technologii druku off-setowego. Przydają się szczególnie w gabinetach, gdzie przyjmują lekarze pierwszego kontaktu. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek schorzenia medyk może przygotować odpowiednie skierowanie do poradni specjalistycznej. Tego rodzaju dokument jest niezwykle uniwersalny, ponieważ pozwala ręcznie uzupełnić informacje dotyczące typu poradni. W gabinecie lekarskim nie musi więc znajdować się wiele wariantów tego dokumentu – wystarczy jedna, niezawodna wersja, którą następnie uzupełnia się ręcznie, na koniec zatwierdzając pieczęcią. Dokument zawiera między innymi dane pacjenta, adres, numer PESEL, a także informacje o dotychczas wykonanych badaniach. Mówiąc o tego rodzaju zaświadczeniach, warto także wspomnieć o skierowaniu do pracowni diagnostycznej. To dokumenty o bardzo podobnej charakterystyce, jednak pozwalają pacjentowi odwiedzić tylko i wyłącznie diagnostę. Oczywiście skierowanie do pracowni diagnostycznej również wymaga zapieczętowania przez lekarza oraz uzupełnienia wszystkich najważniejszych danych.

Wyniki badania radiologicznego RTG-4

Do powszechnie stosowanych druków medycznych należą również wyniki badania radiologicznego RTG-4. To dokumentacja wypełniana radiolog. Na druku lekarz może postawić diagnozę, zgodnie z tym, co wykazało badanie. Z tego rodzaju dokumentem pacjent może udać się dalej w celu leczenia konkretnego schorzenia. Wyniki badania radiologicznego RTG-4 nie różni się znacząco od innych zaświadczeń stosowanych w medycynie. Ponownie mamy do czynienia z podstawowymi danymi na temat pacjenta, a także diagnozę. Najczęściej spotkasz format A5, a papier będzie posiadać nadruk zgodny z technologią off-setową.

Zaświadczenie lekarskie

W wielu gabinetach znajduje się także zaświadczenie lekarskie, wykorzystywane na przykład w trakcie choroby pacjenta. Pozwala potwierdzić między innymi niezdolność do pracy w danym okresie. Dokument zwykle jest dostępny w formacie A6 i szczególnie często trafia w ręce osób, które potrzebują zwolnienia z pracy z powodu pojawienia się choroby. Zaświadczenia lekarskie wystawia na przykład lekarz pierwszego kontaktu. Należy jednak wiedzieć, jakie dokładnie informacje muszą znaleźć się na takim dokumencie. To przede wszystkim imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania, numer PESEL, rozpoznanie oraz cel wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Całość specjalista zatwierdza pieczęcią oraz swoim podpisem. Pacjenci pobierają taki dokument w różnych celach, dlatego lekarz może uzupełnić poszczególne rubryki praktycznie w dowolny sposób. Zaświadczenie przydaje się w pracy, a także podczas starań o zasiłek, czy wolne dni na uczelni bądź w szkole.

Elektrokardiogram

Druk medyczny znany jako elektrodiagram to wyniki badania EKG serca. W ten sposób lekarz jest w stanie zdiagnozować ewentualne problemy z mięśniem sercowym. Badanie wykonuje się profilaktycznie, a także w przypadku pojawienia się wielu dolegliwości, na przykład duszności, czy bólu w klatce piersiowej lub w trakcie nierównej pracy serca. Podczas badania lekarz analizuje:

  • pracę serca oraz rodzaj rytmu wiodącego,
  • położenie mięśnia sercowego,
  • pogrubienie ściany mięśnia sercowego,
  • ukrwienie mięśnia sercowego.

Elektrokardiogram jest drukiem lekarskim, gdzie specjalista zamieszcza informacje na temat rozpoznania klinicznego. Należy również wspomnieć o przyjmowanych lekach i ciśnieniu klinicznym. Dodatkowo medyk umieszcza szereg informacji na temat uzyskanych wyników dzięki przeprowadzonemu badaniu EKG. To bardzo ważne dane, które pomagają dokładnie zdiagnozować dolegliwość pacjenta. Druk w postaci elektrodiagramu przydaje się więc praktycznie podczas całego procesu leczenia pacjenta.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium