Prowadzenie gabinetu lekarskiego wiąże się z wypisywaniem recept, skierowań lub przygotowywaniem dokumentacji odnośnie przeprowadzonych badań oraz uzyskanych wyników. Jakie rodzaje druków wyróżniamy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich wybierania do własnego gabinetu?
Czym są druki medyczne?
Druki medyczne są dokumentami znajdującymi zastosowanie w gabinetach lekarskich, pracowniach, lecznicach oraz szpitalach. Dzielą się na kilka rodzajów, dlatego każda placówka indywidualnie dobiera je, wedle własnych preferencji, a także charakterystyki świadczonych usług. Ich budowa jest bardzo prosta – najczęściej to standardowy dokument, posiadające specjalne rubryki do wypełnienia. W ten prosty sposób lekarz może wypisać receptę lub udzielić skierowania do poradni. Choć wraz z rozwojem technologii wiele czynności odbywa się drogą elektroniczną, ciągle papierowe wersje dokumentów są niezwykle popularne. Druki medyczne w postaci zaświadczeń lekarskich, wkładek z historią czy skierować będą prawdopodobnie jeszcze przez bardzo długi czas wykorzystywane przez specjalistów. Taka forma jest bardzo wygodna i po prostu niezawodna.
Skierowanie do poradni specjalistycznej
Do bardzo popularnych druków medycznych należy między innymi skierowanie do poradni specjalistycznej. To dokument najczęściej występujący w formacie A5. W trosce o bezpieczeństwo oraz zgodność z przepisami są wykonane w technologii druku off-setowego. Przydają się szczególnie w gabinetach, gdzie przyjmują lekarze pierwszego kontaktu. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek schorzenia medyk może przygotować odpowiednie skierowanie do poradni specjalistycznej. Tego rodzaju dokument jest niezwykle uniwersalny, ponieważ pozwala ręcznie uzupełnić informacje dotyczące typu poradni. W gabinecie lekarskim nie musi więc znajdować się wiele wariantów tego dokumentu – wystarczy jedna, niezawodna wersja, którą następnie uzupełnia się ręcznie, na koniec zatwierdzając pieczęcią. Dokument zawiera między innymi dane pacjenta, adres, numer PESEL, a także informacje o dotychczas wykonanych badaniach. Mówiąc o tego rodzaju zaświadczeniach, warto także wspomnieć o skierowaniu do pracowni diagnostycznej. To dokumenty o bardzo podobnej charakterystyce, jednak pozwalają pacjentowi odwiedzić tylko i wyłącznie diagnostę. Oczywiście skierowanie do pracowni diagnostycznej również wymaga zapieczętowania przez lekarza oraz uzupełnienia wszystkich najważniejszych danych.
Wyniki badania radiologicznego RTG-4
Do powszechnie stosowanych druków medycznych należą również wyniki badania radiologicznego RTG-4. To dokumentacja wypełniana radiolog. Na druku lekarz może postawić diagnozę, zgodnie z tym, co wykazało badanie. Z tego rodzaju dokumentem pacjent może udać się dalej w celu leczenia konkretnego schorzenia. Wyniki badania radiologicznego RTG-4 nie różni się znacząco od innych zaświadczeń stosowanych w medycynie. Ponownie mamy do czynienia z podstawowymi danymi na temat pacjenta, a także diagnozę. Najczęściej spotkasz format A5, a papier będzie posiadać nadruk zgodny z technologią off-setową.
Zaświadczenie lekarskie
W wielu gabinetach znajduje się także zaświadczenie lekarskie, wykorzystywane na przykład w trakcie choroby pacjenta. Pozwala potwierdzić między innymi niezdolność do pracy w danym okresie. Dokument zwykle jest dostępny w formacie A6 i szczególnie często trafia w ręce osób, które potrzebują zwolnienia z pracy z powodu pojawienia się choroby. Zaświadczenia lekarskie wystawia na przykład lekarz pierwszego kontaktu. Należy jednak wiedzieć, jakie dokładnie informacje muszą znaleźć się na takim dokumencie. To przede wszystkim imię i nazwisko pacjenta, adres zamieszkania, numer PESEL, rozpoznanie oraz cel wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Całość specjalista zatwierdza pieczęcią oraz swoim podpisem. Pacjenci pobierają taki dokument w różnych celach, dlatego lekarz może uzupełnić poszczególne rubryki praktycznie w dowolny sposób. Zaświadczenie przydaje się w pracy, a także podczas starań o zasiłek, czy wolne dni na uczelni bądź w szkole.
Elektrokardiogram
Druk medyczny znany jako elektrodiagram to wyniki badania EKG serca. W ten sposób lekarz jest w stanie zdiagnozować ewentualne problemy z mięśniem sercowym. Badanie wykonuje się profilaktycznie, a także w przypadku pojawienia się wielu dolegliwości, na przykład duszności, czy bólu w klatce piersiowej lub w trakcie nierównej pracy serca. Podczas badania lekarz analizuje:
- pracę serca oraz rodzaj rytmu wiodącego,
- położenie mięśnia sercowego,
- pogrubienie ściany mięśnia sercowego,
- ukrwienie mięśnia sercowego.
Elektrokardiogram jest drukiem lekarskim, gdzie specjalista zamieszcza informacje na temat rozpoznania klinicznego. Należy również wspomnieć o przyjmowanych lekach i ciśnieniu klinicznym. Dodatkowo medyk umieszcza szereg informacji na temat uzyskanych wyników dzięki przeprowadzonemu badaniu EKG. To bardzo ważne dane, które pomagają dokładnie zdiagnozować dolegliwość pacjenta. Druk w postaci elektrodiagramu przydaje się więc praktycznie podczas całego procesu leczenia pacjenta.