Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Rodzaje materiałów opatrunkowych

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Materiały opatrunkowe wykorzystywane w placówkach medycznych dzielą się na kilka typów. Warto wiedzieć, jaki dokładnie produkt wybrać w konkretnej sytuacji. Z tego względu postanowiliśmy nieco dokładniej przedstawić charakterystykę poszczególnych rodzajów materiałów opatrunkowych.

Kompresy gazowe i włókninowe

Kompresy gazowe wytwarzane są z włókien bawełnianych. Wyroby te cechuje ogromna wytrzymałość – na dodatek pomimo małych rozmiarów mogą poszczycić się doskonałymi właściwościami chłonnymi. Najczęściej wykorzystywane są podczas zabiegów w celu pochłaniania płynów ustrojowych. Mogą być wykorzystywane także w gabinetach kosmetycznych. Ogromnym atutem kompresów gazowych jest niska cena oraz funkcjonalność. Tego rodzaju wyroby dostępne są na rynku w różnych rozmiarach. Dzielą się na warianty jałowe oraz niejałowe. Warto także wspomnieć o kompresach włókninowych – stosuje się je podczas zabiegów do opatrywania ran. Bardzo często są wykorzystywane także przez w warunkach ambulatoryjnych. Najczęściej wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, co pozwala na precyzyjne przyłożenie do rany. Kompresy włókninowe, podobnie jak gazowe, dostępne są w niskich cenach, dlatego równie często można znaleźć je w gabinetach kosmetycznych, a nie tylko placówkach medycznych.

Opaski i bandaże

Mówiąc o materiałach opatrunkowych, bardzo często myślimy o opaskach i bandażach. Jak łatwo wywnioskować, tego rodzaju wyroby posiadają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w medycynie, a także w życiu codziennym. Bandaże powinny znajdować się w każdej apteczce pierwszej pomocy – na przykład w samochodzie. Natomiast opaski elastyczne przydają się także sportowcom, na przykład podczas urazów stawowych. Wyroby te mogą różnić się od siebie rozmiarem i strukturą, zwykle jednak wykorzystywane są w dokładnie tych samych sytuacjach. Jeżeli chcesz od A do Z zadbać o bezpieczeństwo własne oraz bliskich, warto wybrać bandaże i opaski do apteczki. Środki te powinny również znaleźć się na zapleczu każdej placówki medycznej.

Plastry do mocowania kaniul

Wykonane z papieru silikonowego plastry do mocowania kaniul (potocznie wenflonów) wykorzystywane są w wielu zróżnicowanych placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy konieczne jest podawanie pacjentowi środków – na przykład leków – dożylnie. Atutem plastrów do mocowania kaniul jest przede wszystkim trwałość. Tego rodzaju produkty są w stanie utrzymywać się na skórze przez długi bardzo długi czas. Istotne jest, aby całość gwarantowała jak najwyższy poziom swobody podczas użytkowania. Wówczas plaster do mocowania kaniul zapewni pacjentowi maksymalny komfort. Zdecydowana większość produktów dostępna na rynku pozwala skórze oddychać, a wiele z nich posiada także wkład chłonny, więc całość nie przywiera i nie powoduje podrażnień. Ponadto plastry skutecznie stabilizują kaniulę, aby jej noszenie było w pełni bezpieczne, nawet podczas snu pacjenta.

Paski do zamykania ran

Podczas przeprowadzania niektórych zabiegów przydają się paski do zamykania ran. Wyroby te są w stanie poradzić sobie nawet ze skaleczeniami, które zostały spowodowane ostrymi przedmiotami, a także szarpanymi obrażeniami. Rany powstałe w taki sposób są szczególnie uciążliwe i bolesne. W takich sytuacjach stosuje się specjalne paski do zamykania ran, aby całość mogła poprawnie się zagoić. To skuteczna ochrona i maksymalne bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że takie materiały opatrunkowe mogą być nałożone samodzielnie, więc warto mieć je w apteczce – są wykorzystywane nie tylko w placówkach medycznych. W ekstremalnych sytuacjach paski do zamykania ran mogą być nałożone na skórę, aby następnie szybko i bezpiecznie udać się do placówki, która zajmie się fachową pomocą. W przypadku odrobinę mniejszych skaleczeń mogą być noszone aż do zagojenia.

Przylepce

Przylepce tkaninowe, włókninowe i jedwabne bardzo często nazywane plastrami, również doskonale sprawdzają się w podręcznej apteczce. Mogą okazać się przydatne podczas drobnych urazów – zarówno w domu, jak i podczas podróży. Przylepce są wytwarzane w taki sposób, aby ich dzielenie było możliwe bez wykorzystywania ostrych narzędzi, na przykład nożyczek. Jednocześnie fenomenalnie sprawdzają się w roli zapasowej taśmy klejącej, co dodatkowo podnosi poziom funkcjonalności. Wyroby te posiadają jedną szczególnie istotną cechę – po zamocowaniu gwarantują ogromną trwałość, ale jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Przylepce podobnie jak wiele innych materiałów opatrunkowych mogą osiągać różną szerokość.

Siatki opatrunkowe

Czasami urazy pojawiają się w niezwykle problematycznych miejscach. Dobrym tego przykładem są przede wszystkim rozcięcia głowy, które zawsze wymagają ogromnej ostrożności oraz szybkiej interwencji. W takich sytuacjach zastosowanie bandażu jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego warto mieć w apteczce siatki opatrunkowe, które są wykorzystywane również w placówkach medycznych. Dzięki nim głowa może być szybko zabezpieczona z ogromną dokładnością. Jednocześnie tego rodzaju materiał nie powoduje kłopotów z krążeniem. Siatki opatrunkowe najczęściej powstają z przędzy poliamidowej oraz poliuretanowej.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium