Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Rodzaje strzykawek – jakie wybrać?

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Strzykawki przydają się w różnych sytuacjach, dlatego są niezwykle przydatne. Najczęściej tego rodzaju komponenty można spotkać w gabinetach medycznych oraz salonach kosmetycznych. Ich podstawowym zadaniem jest odmierzanie odpowiedniej ilości płynów, a po nałożeniu igły mogą być wykorzystywane do przeprowadzania iniekcji, czyli zastrzyków. Jakie rodzaje strzykawek wyróżniamy i kiedy poszczególne warianty przydają się najbardziej?

Strzykawki dwuczęściowe

Do najpopularniejszych wersji zalicza się strzykawki dwuczęściowe. To modele składające się z obudowy, czyli cylindra, oraz specjalnego tłoka, który umożliwia równomierne odmierzanie i dawkowanie płynu. Zaletą tych modeli jest niezwykle prosta budowa wraz z ergonomicznymi kształtami. Dzięki temu komponenty te mogą być wykorzystywane przy pomocy jednej ręki. Strzykawki dwuczęściowe przydają się nie tylko w profesjonalnych placówkach, ale również w domu. Modele z wyciąganym tłokiem mają charakter wielorazowy, co szczególnie przydaje się podczas odmierzania i podawania lekarstw w formie płynnej – na przykład syropów. Wykorzystywane są także do zastrzyków, a ich pojemność zależnie od wybranej wersji wynosić może od 2 ml do nawet 20 ml. Zwykle są jałowe i pakowane pojedynczo w blistry – takie rozwiązanie jest szczególnie cenione przez gabinety medyczne, korzystające ze strzykawek dwuczęściowych na co dzień.

Strzykawki cewnikowe

W medycynie stosunkowo często wykorzystuje się strzykawki cewnikowe. To rozwiązanie popularne ze względu na szereg istotnych zastosowań – komponenty te są przeznaczone do cewnikowania, karmienia pacjentów, a także płukania uszu. Zależnie od wybranego wariantu mogą posiadać dużą objętość, sięgającą nawet do 100 ml. Dzięki nim podawanie, na przykład pokarmu, staje się znacznie precyzyjniejsze, a zarazem w pełni bezpieczne. Zwykle strzykawki cewnikowe ze względu na swój charakter są produktami jednorazowymi. Ich atutem jest wysoki poziom szczelności, natomiast tłoczek zawsze działa płynnie i sprawnie podczas odmierzania oraz podawania zawartości cylindra. Sprzęt ten może być wykorzystywany także w laryngologii, a modele wykonane ze stali nierdzewnej są podatne na wielokrotną sterylizację.

Strzykawki insulinowe

Jak sama nazwa wskazuje, strzykawki insulinowe są stosowane przede wszystkim przez osoby z cukrzycą, które praktycznie każdego dnia nakłuwają skórę. Komponenty te występują w zestawie z cienkimi igłami, które podczas iniekcji nie wywołują praktycznie żadnego bólu. Dostępne są w pojemności 1ml z podziałką dzieloną na 40 lub 100 jednostek. Cały zabieg jest maksymalnie bezpieczny i higieniczny, a całość swoje działanie opiera na tłoku w cylindrze. Niektóre strzykawki insulinowe posiadają specjalny pierścień, którego zadaniem jest zabezpieczenie komponentu – wówczas tłok nie zostanie wysunięty z cylindra. Igła w tym przypadku zwykle ma charakter trójpłaszczyznowy. Jednocześnie dzięki małej średnicy i cienkim ściankom znacznie ogranicza odczuwanie bólu, ale gwarantuje szybki przepływ cieczy.

Strzykawki trzyczęściowe

Wykorzystywane w medycynie strzykawki trzyczęściowe służą do manualnego podawania leku w sposób jak najmniej bolesny, przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Strzykawki te posiadają końcówkę luer-lock. Pozwala to na nakręcenie igły, dzięki czemu przy kilkukrotnej iniekcji do jednego pacjenta, nie zsunie się ona ze strzykawki. Jednocześnie warto zauważyć, że strzykawki trzyczęściowe posiadają miarki, co umożliwia precyzyjne odmierzanie cieczy, na przykład leku. Dzięki temu lekarz jest w stanie przygotować odpowiednią dawkę, która będzie bezpieczna i dostosowana do potrzeb pacjenta. Zbiorcze opakowania tego rodzaju komponentów posiadają blistry – to rozwiązanie niezwykle wygodne, opracowane z myślą o gabinetach medycznych, gdzie każdego dnia wykorzystuje się wiele strzykawek trzyczęściowych. Objętość wyrobów może osiągać od 1 ml do nawet 50 ml. Odmierzanie jest wygodne, ponieważ tłok zawsze działa z maksymalną płynnością. Tego rodzaju komponenty są jałowe, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w trakcie iniekcji. Należy pamiętać, aby wybrać wariant o odpowiedniej objętości, tak aby strzykawka była dostosowana do potrzeb gabinetu medycznego.

Strzykawki tuberkulinowe

Ostatnim wariantem są strzykawki tuberkulinowe wyróżniające się cienką i długą konstrukcją. Są transparentne, dzięki czemu osoba przeprowadzająca iniekcję może dokładnie zweryfikować, ile leku w stanie płynnym nabiera do wnętrza cylindra. Komponenty te posiadają widoczną, starannie opracowaną podziałkę, co znacznie ułatwia pracę. Występują w pojemności 1ml z podziałką dzieloną co np. 0,05ml. Istotnym elementem strzykawek tuberkulinowych jest zabezpieczenie przed wysunięciem tłoka w postaci kryzy ograniczającej. Na szczególne uznanie zasługuje także gumowe uszczelnienie wnętrza. Wyroby te mogą występować bez lateksu oraz ftalanów, więc będą odpowiednie nawet dla pacjentów z alergią. Strzykawki tuberkulinowe wykorzystuje się do przeprowadzania precyzyjnych iniekcji podskórnych – aby zabieg ten zawsze był bezpieczny, na etapie produkcji komponentów stosuje się sterylizowanie tlenkiem etylenu. Wyroby te są powszechnie stosowane w gabinetach medycznych, szpitalach oraz przychodniach.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium