Odczuwasz silny, promieniujący ból, który zaczyna się w okolicach kręgosłupa i obejmuje niemal całą nogę? To może być rwa udowa – zespół objawów, które mają charakter neurologiczny. Pamiętaj, że dolegliwość ta wymaga leczenia, a jej zaniedbanie może mieć wiele negatywnych skutków. Czym jest rwa udowa? Objawy tego zespołu, sposoby jego leczenia i ewentualne przyczyny przedstawimy Ci w formie praktycznego poradnika. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by odpowiednio wcześnie rozpoznać tę dolegliwość!
Rwa udowa może być prawostronna lub lewostronna. Obszar, w którym pojawia się ból, wskazuje na to, z której strony znajduje się czynnik, który drażni rdzeń kręgowy. Leczenie zalecane w przypadku tej dolegliwości, zależy przede wszystkim od jej nasilenia, rodzaju i postępu. Ważne jest jednak, by zostało wprowadzone możliwie jak najszybciej. Pozwoli to uniknąć ewentualnych konsekwencji, które mogą doprowadzić nawet do deficytów czuciowo-ruchowych. Jak objawia się rwa udowa i co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie tę dolegliwość?
Czym jest rwa udowa? Mechanizm powstawania objawów
Objawy rwy udowej powstają w wyniku ucisku nerwów na odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej spowodowany jest on zmianami zwyrodnieniowymi. Co więcej, uciskowi zwykle towarzyszą zmiany zapalne, które stają się dodatkowym obciążeniem dla ciała i potęgują odczuwane objawy.
Przyczyny rwy udowej
Bolesne objawy rwy udowej mogą pojawić się na skutek urazu, np. wywołanego wypadkiem komunikacyjnym czy zabiegiem chirurgicznym. Wśród powodów rozwoju tego zaburzenia wymienia się także krwotoki, nacieki nowotworowe i choroby metaboliczne. Rozwojowi rwy udowej sprzyja także siedzący tryb życia oraz otyłość.
Rwa udowa – objawy obserwowane najczęściej
Rwa udowa objawia się silnym bólem, który odczuwany jest głównie w biodrze oraz w przedniej części uda. Zdarza się, że pacjenci skarżą się także na ból w kolanie oraz po wewnętrznej stronie łydki. Dokładne rozmieszczenie bólu zależy od tego, które nerwy są uciskane. Objawy rwy udowej zazwyczaj pojawiają się jednostronnie. Obustronne dolegliwości o tym charakterze zdarzają się stosunkowo rzadko. Ból, który towarzyszy rwie udowej odczuwany jest jako palący, rwący lub mrowiący. Niektórzy pacjenci określają go także jako drętwienie.
Objawy, które często towarzyszą rwie udowej
Rozwój objawów rwy udowej może mieć różne tempo, a charakter tej dolegliwości często określa się jako „rozlany”. W takim przypadku mogą pojawić się dodatkowe objawy, wśród których wymienia się np.:
– wzmożenie napięcia mięśni w okolicy lędźwiowej,
– osłabienie siły mięśni i zaburzenia czucia występujące w przedniej części uda,
– osłabienie siły kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
– zaniki mięśniowe w mięśniu czworogłowym uda.
Najbardziej niepokojące objawy rwy udowej
W ciężkim przebiegu rwy udowej objawy mogą wskazywać na uszkodzenie korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego. W takim przypadku mogą pojawić się symptomy, takie jak:
– brak czucia lub jego znaczne osłabienie,
– niedowład lub paraliż mięśni, który zwykle objawia się niemożnością wyprostowania nogi w kolanie,
– zaburzona kontrola oddawania moczu i stolca.
Powyższe objawy rwy udowej należy niezwłocznie zgłosić do lekarza! W takich okolicznościach czas ma bardzo duże znaczenie.
Rwa udowa – ostra czy przewlekła?
Objawy rwy udowej mogą mieć nieco inny charakter w zależności od tego, czy jej postać jest ostra, czy przewlekła. Ta pierwsza zwykle pojawia się w wyniku nagłych urazów i kontuzji – zazwyczaj spowodowanych szybkim zgięciem lub rotacją tułowia. Postać przewlekła charakteryzuje się stopniowym narastaniem dolegliwości. Najczęściej zaczyna się od bólu w kręgosłupie lędźwiowym.
Objawy rwy udowej – co pomaga, a co je nasila?
Objawy rwy udowej mogą nasilać się podczas codziennych aktywności, np. chodzenia, siedzenia czy leżenia. Dolegliwości mogą wzmagać się także przy kichaniu oraz kaszlu. Ulgę może z kolei przynieść zgięcie kolana do brzucha.
Leczenie rwy udowej – co musisz o nim wiedzieć?
Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od specyfiki i uporczywości objawów rwy udowej. W przypadku ich niskiego nasilenia zazwyczaj zaleca się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rehabilitację. Przy silnych i długotrwałych dolegliwościach stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe przeprowadzone przy kontroli fluoroskopii. W najcięższych przypadkach do redukcji objawów rwy udowej konieczne może okazać się leczenie operacyjne.
Farmakologiczne leczenie rwy udowej
W przypadku ostrego nasilenia objawów rwy udowej zaleca się leki, które redukują stan zapalny korzeni nerwowych. Jeśli zwykłe, niesteroidowe leki przeciwzapalne okażą się niewystarczające, stosuje się sterydy. Ulgę przynoszą także środki rozluźniające mięśnie – najlepiej takie, które wyróżniają się przedłużonym działaniem. W przypadku bólu przewlekłego lekarz może zalecić także preparaty, które zmniejszają pobudliwość nerwów.
Rehabilitacja w leczeniu rwy udowej
Jednym z najważniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na zniwelowanie objawów rwy udowej, jest rehabilitacja. Odpowiednio dopasowane zabiegi i ćwiczenia mogą przynieść pacjentowi znaczną ulgę. W rehabilitacji zaleca się między innymi następujące metody:
– terapię manualną, która bazuje na masażu tkanek głębokich;
– kinesiotaping, który polega na oklejaniu określonej części uda specjalnymi taśmami;
– ćwiczenia, które mają na celu odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wzmocnienie osłabionych mięśni przykręgosłupowych oraz rozciągnięcie struktur przykurczonych;
– terapię zimnem, czyli krioterapię;
– zabiegi laserowe.
Objawy rwy udowej a zastrzyki nadtwardówkowe
Jak już wspomnieliśmy, w niwelowaniu silnych objawów rwy udowej pomocne mogą okazać się zastrzyki nadtwardówkowe. Umożliwiają one wprowadzenie leku dokładnie w tym miejscu, w którym uciskany jest nerw. Wykonanie zastrzyku zapewnia znaczną poprawę, która zazwyczaj odczuwalna jest po mniej więcej czterech dniach.
Rwa udowa – kiedy leczenie chirurgiczne?
Chirurgiczne leczenie rwy udowej traktuje się jako ostateczność. W ciężkich przypadkach może jednak okazać się ono koniecznością. Zabiegi zwykle wykonuje się u osób, u których przebieg i nasilenie objawów rwy udowej wskazuje na uszkodzenie nerwu.
Objawy rwy udowej – podsumowanie
Jak widzisz, objawów rwy udowej nie można bagatelizować. Nawet ich lekkie nasilenie wymaga konsultacji lekarskiej i rehabilitacji. Szybka reakcja i wprowadzenie odpowiednich zabiegów to najlepszy sposób, by uniknąć rozwoju choroby i jej poważnych konsekwencji.