Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Saturacja krwi – co to jest, pomiar, norma oraz wartość krytyczna

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Osoby posiadające dolegliwości w zakresie układu oddechowego bardzo często mierzą saturację. Co to dokładnie jest i dlaczego należy ją monitorować? Przedstawiamy informacje dotyczące pomiaru, normy, a także wartości krytycznych.

Co to jest saturacja i jaka jest norma?

Odpowiadając na pytanie co to jest saturacja, należy przede wszystkim wspomnieć, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebny jest tlen. To składnik powietrza, dostarczany wraz z podstawową czynnością każdego z nas – czyli w trakcie oddychania. Saturacja oznacza nasycenie krwi tlenem. Poprzez pomiar możliwe jest określenie zawartości pierwiastka w organizmie. Monitorowanie saturacji należy do czynności szczególnie popularnych w tlenoterapii, a także podczas przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Skoro wyjaśniliśmy, co to jest saturacja, należy wspomnieć także o normach, za których sprawą możliwe jest określenie tego, w jakim stanie jest organizm. Wynik podaje się w wartości procentowej. Norma saturacji wynosi 95-100%. Mniejszy wynik oznacza niską saturację, nazywaną również niedotlenieniem organizmu. Jeżeli nie posiadasz wykrytych chorób układu oddechowego, sprawdzisz saturację, a wynik nie będzie mieścić się w normie, koniecznie skonsultuj tę kwestię z lekarzem.

Jak zmierzyć saturację?

Do mierzenia saturacji wykorzystuje się pulsoksymetr napalcowy. To niewielkie urządzenie, które należy umieścić na koniuszku palca, lub czubku nosa. W przypadku dzieci sprzęt delikatnie przypina się do stopy. Urządzenie posiada czujnik emitujący promieniowanie, pochłaniane przez krew. Następnie pulsoksymetr napalcowy otrzymuje dane zwrotne, aby przedstawić wyniki. Prawidłowa saturacja, mieszcząca się w granicach 95-100%, oznacza, że Twój organizm pod kątem dotlenienia funkcjonuje poprawnie. Zbyt niskie wartości to sygnał alarmowy, aby skonsultować się ze specjalistą. Za wartość krytyczną saturacji uznaje się około 70%. Należy jednak wiedzieć, że już przy wartości poniżej 90% mogą występować problemy z oddychaniem, a także duszności. Pulsoksymetr napalcowy może trafić do Twojego domowego zaopatrzenia w celach profilaktycznych. To niedrogie urządzenie, które jest w stanie wykazać prawidłową saturację lub poinformuje o ewentualnym niedotlenieniu organizmu. Badanie saturacji jest niezwykle proste i nie wymaga żadnej eksperckiej wiedzy. Wystarczy urządzenie przyłożyć do odpowiedniego miejsca, a następnie czekać na wyniki. Również odczyt danych należy do bardzo komfortowych czynności, bowiem jest podawany w wartościach procentowych.

Pulsoksymetr – jaki wybrać?

Choć każdy pulsoksymetr działa w ten sam sposób, poszczególne modele dostępne na rynku mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, które szczególnie zainteresują osoby regularnie sprawdzające saturację. Wyposażenie to wyróżnia się bardzo niskim poborem mocy, dlatego jest w stanie działać przez długi czas, bez konieczności ładowania lub wymiany baterii. Wybierając pulsoksymetr, możesz sięgnąć po model, który będzie monitorować tętno oraz perfuzję. Przydatną funkcją jest także pomiar poziomu naładowania baterii. Wówczas będziesz wiedzieć, jak długo urządzenie będzie jeszcze działać. Pamiętaj, że normy pulsoksymetru zwykle zamykają się w przedziale 70-100%. Mniejsze wartości nie są ukazywane przez urządzenie, ponieważ te praktycznie nie występują, natomiast wynik w okolicach 70% to krytyczna wartość saturacji. Gdy już wybierzesz pulsoksymetr, pamiętaj o właściwym przeprowadzeniu badania. Aby urządzenie ukazało prawidłową saturację, zgodną ze stanem faktycznym, skóra powinna być oczyszczona. W przypadku nakładania sprzętu na palec paznokcie powinny być wolne od jakichkolwiek substancji, na przykład lakieru.

Przyczyny niskiej saturacji

Niska saturacja może występować u osób, którym doskwierają choroby układu oddechowego. Przykładem jest:

  • astma,
  • wada serca,
  • obturacyjna choroba płuc,
  • Infekcje układu oddechowego.

Jeżeli masz pewność, że żadna tego rodzaju dolegliwość nie dotyczy Twojego organizmu, niska saturacja to informacja, aby udać się do lekarza w celu weryfikacji wyników oraz przeprowadzenia dalszych badań. Prawidłowa saturacja w zakresie 95-100% dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli na domowym zapleczu posiadasz pulsoksymetr, zawartość tlenu we krwi możesz sprawdzić u swoich pociech, a także bliskich.

Skutki zdrowotne niskiej saturacji

Ignorowanie niskiej saturacji w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na zdrowiu oraz kondycji organizmu. Podstawowym objawem takiego zjawiska jest niedotlenienie, co następnie prowadzi między innymi do regularnego bólu głowy i zawrotów, senności i duszności, a także złego samopoczucia oraz problemów z koncentracją. Jeżeli podczas mierzenia saturacji, wynik będzie oscylować w granicach wartości krytycznej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który wykona kompleksową diagnozę. Pomiar saturacji jest niezwykle prosty i szybki, a zakup pulsoksymetru nie wymaga zbyt dużej inwestycji. Jeżeli podejrzewasz, że zawartość tlenu w krwi Twojego organizmu jest niższa, niż powinna, koniecznie pomyśl o zakupie tego rodzaju urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium