Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Dokumenty medyczne, takie jak skierowania i recepty zazwyczaj charakteryzują się określonym terminem ważności. Warto mieć to na uwadze, by nie przegapić momentu wykonania badań czy wykupienia leków. Niestety zasady nie są jednolite dla wszystkich rodzajów dokumentów, dlatego łatwo się w nich pogubić. Jak długo jest ważne skierowane na badania lub do specjalisty, a ile czasu masz na realizację recepty? Przedstawiamy krótkie zestawienie, które pomoże Ci zorientować się w tych aspektach.

Zgodnie z zasadami działania służby zdrowia, skierowanie potrzebne jest między innymi w przypadku wizyt u niektórych specjalistów, leczenia szpitalnego i uzdrowiskowego, rehabilitacji czy opieki nad osobami przewlekle chorymi. Ma również kluczowe znaczenie dla możliwości wykonania poszczególnych badań i związanych z nimi kosztów. Przyjrzyjmy się temu, jak długo ważne jest skierowanie i jakie terminy realizacji obowiązują przy jego poszczególnych rodzajach.

Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?

Wystawione przez lekarza skierowanie jest konieczne między innymi wtedy, gdy chcesz umówić się na wizytę u specjalisty w ramach NFZ. Będzie ono niezbędne w przypadku lekarzy takich jak kardiolog, dermatolog czy okulista. Warto jednak zaznaczyć, że skierowania nie są wymagane we wszystkich specjalizacjach. Nie potrzebujesz ich np. w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, dentysty, onkologa, psychiatry, ginekologa, wenerologa czy położnika. To, jak długo ważne jest skierowanie zależy przede wszystkim od celu, w jakim zostało wystawione i rodzaju usługi medycznej, której dotyczy.

Jak długo ważne jest skierowanie? Najważniejsze informacje

Z reguły ważność skierowania postrzegana jest z perspektywy istnienia przesłanek medycznych, dotyczących konieczności podjęcia konkretnych działań terapeutycznych lub diagnostycznych. Oznacza to, że większość dokumentów zachowuje ważność do czasu ich realizacji, np. wizyty lub umówienia terminu przyjęcia do szpitala.

Jak długo ważne jest skierowanie na badania krwi?

Skierowanie jest potrzebne także w przypadku finansowanych przez NFZ badań laboratoryjnych. W tym przypadku kwestia ważności dokumentów wygląda jednak nieco inaczej niż w przypadku wizyt u specjalistów. Przepisy nie podają konkretnych terminów i zakładają, że dokumenty tego typu ważne są, dopóki istnieje podstawa do wykonania diagnostyki. W praktyce jednak nie wszystkie laboratoria zgadzają się na przyjęcie skierowań po upływie 30 dni od ich wystawienia.

Wyjątki, czyli skierowania do uzdrowiska i na fizjoterapię

W kwestii aktualności skierowań są także wyjątki. Dotyczą one między innymi dokumentów związanych z leczeniem uzdrowiskowym i fizjoterapią. Jak długo ważne są skierowania tego typu? W przypadku leczenia uzdrowiskowego dokumenty podlegają sprawdzeniu co 18 miesięcy. W zakresie ambulatoryjnych zabiegów fizjoterapeutycznych masz 30 dni na to, by zarejestrować skierowanie w zakładzie rehabilitacji. Jeśli tego nie zrobisz, dokument straci ważność.

Dostarczenie skierowania – co musisz wiedzieć?

Poza zasadami dotyczącymi tego, jak długo ważne jest skierowanie, do tej pory pacjenci musieli także wiedzieć, w jakim przedziale czasowym należy je dostarczyć. Obowiązkiem było dostarczenie oryginału w okresie 14 dni roboczych od umieszczenia pacjenta na liście oczekujących. Konieczność ta została zawieszona w związku z zagrożeniem epidemiologicznym w marcu 2020 roku, a coraz więcej placówek zaczęło wystawiać skierowania elektroniczne. Obowiązek ich obsługi wchodzi w życie 8 stycznia 2021 roku. Zniweluje on dotychczasową konieczność dostarczenia oryginału dokumentu do placówki, w której realizowana jest usługa.

Przeterminowane skierowanie – co robić?

Odpowiadając na pytanie o to, jak długo ważne jest skierowanie, warto także zwrócić uwagę na to, co zrobić, gdy dokument się przeterminuje? W takim przypadku zgłoś się do lekarza, który wystawił skierowanie. Jeżeli zabiegi wciąż są wskazane, wystawi on nowy dokument lub przedłuży ważność starego.

Jak długo ważna jest recepta?

Skoro wiesz już, jak długo ważne jest skierowanie, przyjrzyjmy się innym popularnym dokumentom medycznym –receptom. Ile masz czasu na ich realizację? Zarówno tradycyjne druki, jak i e-recepty charakteryzują się określonym terminem ważności. Zazwyczaj jest to 30 dni od daty wystawienia. Wyjątek stanowią np. recepty na antybiotyki, które możesz wykupić tylko przez 7 dni. W przypadku niektórych leków, np. preparatów immunologicznych, czas ważności dokumentu wydłuża się do 120 dni. Co ciekawe, e-recepty mogą być ważne nawet 365 dni. Na takim dokumencie lekarz musi umieścić jednak informację o dacie, do której recepta może zostać zrealizowana.

Jak widzisz, kwestie dotyczące tego, jak długo ważne są skierowania i recepty, są nieco skomplikowane. Z tego względu, by nie przegapić istotnych terminów, warto pamiętać o kilku opisanych powyżej zasadach. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i odrobinę przybliżył Ci temat ważności poszczególnych dokumentów.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium