Producenci
Promocje
Nie znalazłeś na stronie produktu, którego potrzebujesz? Daj nam znać!
Velodes Soft 250ml
Velodes Soft 250ml
18,25 zł 15,75 zł 16,90 zł 14,58 zł
szt.
Velodes Soft 500ml
Velodes Soft 500ml
16,74 zł 12,49 zł 15,50 zł 11,56 zł

Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena – kilka praktycznych wskazówek, które musisz znać!

0
Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena – kilka praktycznych wskazówek, które musisz znać!

Gabinet lekarski to miejsce, w którym higiena jest absolutnym priorytetem! To właśnie od niej zależy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jednym z kluczowych aspektów wpływających na higienę w pomieszczeniach medycznych, jest sposób ich urządzenia. Jakie wyposażenie gabinetów lekarskich pozwoli najlepiej zadbać o bezpieczeństwo codziennych wizyt? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które warto znać!

Wyposażenie gabinetów lekarskich a przepisy

Rozważasz otworzenie własnego gabinetu lekarskiego? Pamiętaj, że jego aranżacja musi spełniać określone normy! Zasady wyposażania gabinetów lekarskich określone są Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, a ich ostatnią aktualizację ujęto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W przepisach znajdziesz zalecenia, które dotyczą między innymi kwestii takich jak światło, materiały wykończeniowe czy niezbędne wymagania higieniczne.

Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena

Poza podstawowymi wymaganiami, określonymi w wymienionych przepisach, istnieje szereg sprzętów i akcesoriów, które mogą znacznie poprawić higienę i bezpieczeństwo codziennej pracy. W ofercie wyposażenia gabinetów lekarskich znajdziesz między innymi:

1. Środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej to jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu lekarskiego. Do niezbędnych akcesoriów ochronnych należą między innymi jednorazowe rękawiczki, fartuchy czy maseczki.

2. Preparaty i akcesoria do dezynfekcji

W wyposażeniu gabinetu medycznego nie może zabraknąć odpowiednich środków do dezynfekcji. Pamiętaj, że jest to pojęcie szerokie, które obejmuje:

– dezynfekcję rąk personelu,

– dezynfekcję wnętrza i wyposażenia, np. mebli czy podłóg,

– dezynfekcję narzędzi,

– dezynfekcję skóry pacjenta, np. w przypadku zabiegów z jej nacinaniem.

Do regularnego odkażania stosuje się profesjonalne preparaty, które charakteryzują się zaawansowanymi formułami i wyjątkową skutecznością w niwelowaniu nawet najbardziej odpornych patogenów. Co ważne, środki dezynfekujące powinny być dobrane do powierzchni oraz jej zastosowania, a także przyjazne dla skóry.

3. Środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu

Kolejnymi elementami, których nie może zabraknąć w wyposażeniu gabinetu lekarskiego, są środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu. Podobnie jak w przypadku dezynfekcji pomieszczeń, ich dobór powinien być odpowiednio dopasowany do zastosowania narzędzi i materiałów, z których są wykonane. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na sterylizację manualną lub maszynową, np. wykonywaną za pomocą autoklawu.

4. Nakładki ochronne na sprzęt

Doskonałym sposobem na to, by ograniczyć kontakt pacjenta z wyposażeniem gabinetu lekarskiego, jest wykorzystanie jednorazowych nakładek ochronnych. Znajdziesz wśród nich między innymi rozmaite podkłady medyczne do zastosowania na łóżkach i kozetkach.

Higiena gabinetu lekarskiego – o czym pamiętać?

Nawet najlepsze wyposażenie gabinetu medycznego może okazać się bezużyteczne, jeśli personel nie przestrzega zalecanych procedur higienicznych. Dotyczy to aspektów takich jak regularna i dokładna dezynfekcja wnętrza, odkażanie dłoni, a także stosowanieśrodków ochrony osobistej. Na co zwrócić uwagę, by zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa?

– Dezynfekcja rąk

Pamiętaj, że mycie rąk lub korzystanie z rękawic ochronnych nie może zastąpić stosowaniaśrodków odkażających! Zgodnie z zaleceniami WHO personel medyczny powinien dezynfekować dłonie zarówno przed założeniem rękawiczek ochronnych, jak i po ich zdjęciu. Co więcej, WHO opracowało listę pięciu momentów, które wymagają dezynfekcji rąk. Kiedy należy ją wykonać?

1. Przed kontaktem z pacjentem, np. przed uściśnięciem mu dłoni.

2. Przed założeniem rękawiczek ochronnych.

3. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych.

4. Po zakończeniu procedur.

5. Po kontakcie z pacjentem.

Warto również zaznaczyć, że w trakcie wizyty pacjent ma kontakt z wyposażeniem gabinetu lekarskiego i również może pozostawiać na nim zagrażające drobnoustroje. Oznacza to, że dezynfekcja rąk jest niezbędna także po kontakcie z otoczeniem pacjenta.

– Ostrożne korzystanie z odzieży i akcesoriów ochronnych

Samo wyposażenie gabinetu lekarskiego w odzież i akcesoria ochronne to dopiero połowa sukcesu! Wbrew pozorom wcale nie jest to oczywiste, a wielu medyków zapomina o korzystaniu z zabezpieczeń lub używa ich w sposób nieodpowiedni. W codziennej pracy pamiętaj o częstej wymianie akcesoriów i odzieży ochronnej, a także o jej uważnym i ostrożnym zdejmowaniu. Jednym z popularnych błędów jest niedbałe obchodzenie się ze zużytymi akcesoriami, które często prowadzi do kontaktu z niebezpiecznymi drobnoustrojami.

– Przestrzeganie procedur dezynfekcji

Dezynfekcję wyposażenia gabinetu lekarskiego należy wykonywać według ściśle sprecyzowanych reguł. Dotyczy to także korzystania z profesjonalnych środków odkażających. Każdy z nich wyposażony jest w instrukcję użycia i zalecenia producenta, których nie wolno ignorować.

– Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów często dotykanych

Pamiętaj, że wyposażenie gabinetu medycznego to nie tylko sprzęt i meble! Dla utrzymania higieny równie ważna jest regularna dezynfekcja powierzchni, takich jak ściany czy podłogi. Co więcej, nie zapominaj również o miejscach i przedmiotach często dotykanych, np. klamkach czy włącznikach światła.

– Wentylacja gabinetu

Dla higieny wyposażenia gabinetu lekarskiego ważna jest również jego regularna wentylacja. Sprawny przepływ powietrza pozwala pozbyć się tych drobnoustrojów, które mają zdolność do utrzymywania się w powietrzu.

grafika: freepik.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium