Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena – kilka praktycznych wskazówek, które musisz znać!

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Gabinet lekarski to miejsce, w którym higiena jest absolutnym priorytetem! To właśnie od niej zależy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jednym z kluczowych aspektów wpływających na higienę w pomieszczeniach medycznych, jest sposób ich urządzenia. Jakie wyposażenie gabinetów lekarskich pozwoli najlepiej zadbać o bezpieczeństwo codziennych wizyt? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które warto znać!

Wyposażenie gabinetów lekarskich a przepisy

Rozważasz otworzenie własnego gabinetu lekarskiego? Pamiętaj, że jego aranżacja musi spełniać określone normy! Zasady wyposażania gabinetów lekarskich określone są Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, a ich ostatnią aktualizację ujęto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W przepisach znajdziesz zalecenia, które dotyczą między innymi kwestii takich jak światło, materiały wykończeniowe czy niezbędne wymagania higieniczne.

Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena

Poza podstawowymi wymaganiami, określonymi w wymienionych przepisach, istnieje szereg sprzętów i akcesoriów, które mogą znacznie poprawić higienę i bezpieczeństwo codziennej pracy. W ofercie wyposażenia gabinetów lekarskich znajdziesz między innymi:

1. Środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej to jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu lekarskiego. Do niezbędnych akcesoriów ochronnych należą między innymi jednorazowe rękawiczki, fartuchy czy maseczki.

2. Preparaty i akcesoria do dezynfekcji

W wyposażeniu gabinetu medycznego nie może zabraknąć odpowiednich środków do dezynfekcji. Pamiętaj, że jest to pojęcie szerokie, które obejmuje:

– dezynfekcję rąk personelu,

– dezynfekcję wnętrza i wyposażenia, np. mebli czy podłóg,

– dezynfekcję narzędzi,

– dezynfekcję skóry pacjenta, np. w przypadku zabiegów z jej nacinaniem.

Do regularnego odkażania stosuje się profesjonalne preparaty, które charakteryzują się zaawansowanymi formułami i wyjątkową skutecznością w niwelowaniu nawet najbardziej odpornych patogenów. Co ważne, środki dezynfekujące powinny być dobrane do powierzchni oraz jej zastosowania, a także przyjazne dla skóry.

3. Środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu

Kolejnymi elementami, których nie może zabraknąć w wyposażeniu gabinetu lekarskiego, są środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu. Podobnie jak w przypadku dezynfekcji pomieszczeń, ich dobór powinien być odpowiednio dopasowany do zastosowania narzędzi i materiałów, z których są wykonane. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na sterylizację manualną lub maszynową, np. wykonywaną za pomocą autoklawu.

4. Nakładki ochronne na sprzęt

Doskonałym sposobem na to, by ograniczyć kontakt pacjenta z wyposażeniem gabinetu lekarskiego, jest wykorzystanie jednorazowych nakładek ochronnych. Znajdziesz wśród nich między innymi rozmaite podkłady medyczne do zastosowania na łóżkach i kozetkach.

Higiena gabinetu lekarskiego – o czym pamiętać?

Nawet najlepsze wyposażenie gabinetu medycznego może okazać się bezużyteczne, jeśli personel nie przestrzega zalecanych procedur higienicznych. Dotyczy to aspektów takich jak regularna i dokładna dezynfekcja wnętrza, odkażanie dłoni, a także stosowanieśrodków ochrony osobistej. Na co zwrócić uwagę, by zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa?

– Dezynfekcja rąk

Pamiętaj, że mycie rąk lub korzystanie z rękawic ochronnych nie może zastąpić stosowaniaśrodków odkażających! Zgodnie z zaleceniami WHO personel medyczny powinien dezynfekować dłonie zarówno przed założeniem rękawiczek ochronnych, jak i po ich zdjęciu. Co więcej, WHO opracowało listę pięciu momentów, które wymagają dezynfekcji rąk. Kiedy należy ją wykonać?

1. Przed kontaktem z pacjentem, np. przed uściśnięciem mu dłoni.

2. Przed założeniem rękawiczek ochronnych.

3. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych.

4. Po zakończeniu procedur.

5. Po kontakcie z pacjentem.

Warto również zaznaczyć, że w trakcie wizyty pacjent ma kontakt z wyposażeniem gabinetu lekarskiego i również może pozostawiać na nim zagrażające drobnoustroje. Oznacza to, że dezynfekcja rąk jest niezbędna także po kontakcie z otoczeniem pacjenta.

– Ostrożne korzystanie z odzieży i akcesoriów ochronnych

Samo wyposażenie gabinetu lekarskiego w odzież i akcesoria ochronne to dopiero połowa sukcesu! Wbrew pozorom wcale nie jest to oczywiste, a wielu medyków zapomina o korzystaniu z zabezpieczeń lub używa ich w sposób nieodpowiedni. W codziennej pracy pamiętaj o częstej wymianie akcesoriów i odzieży ochronnej, a także o jej uważnym i ostrożnym zdejmowaniu. Jednym z popularnych błędów jest niedbałe obchodzenie się ze zużytymi akcesoriami, które często prowadzi do kontaktu z niebezpiecznymi drobnoustrojami.

– Przestrzeganie procedur dezynfekcji

Dezynfekcję wyposażenia gabinetu lekarskiego należy wykonywać według ściśle sprecyzowanych reguł. Dotyczy to także korzystania z profesjonalnych środków odkażających. Każdy z nich wyposażony jest w instrukcję użycia i zalecenia producenta, których nie wolno ignorować.

– Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów często dotykanych

Pamiętaj, że wyposażenie gabinetu medycznego to nie tylko sprzęt i meble! Dla utrzymania higieny równie ważna jest regularna dezynfekcja powierzchni, takich jak ściany czy podłogi. Co więcej, nie zapominaj również o miejscach i przedmiotach często dotykanych, np. klamkach czy włącznikach światła.

– Wentylacja gabinetu

Dla higieny wyposażenia gabinetu lekarskiego ważna jest również jego regularna wentylacja. Sprawny przepływ powietrza pozwala pozbyć się tych drobnoustrojów, które mają zdolność do utrzymywania się w powietrzu.

grafika: freepik.com

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium