Gabinet lekarski to miejsce, w którym higiena jest absolutnym priorytetem! To właśnie od niej zależy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Jednym z kluczowych aspektów wpływających na higienę w pomieszczeniach medycznych, jest sposób ich urządzenia. Jakie wyposażenie gabinetów lekarskich pozwoli najlepiej zadbać o bezpieczeństwo codziennych wizyt? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które warto znać!
Wyposażenie gabinetów lekarskich a przepisy
Rozważasz otworzenie własnego gabinetu lekarskiego? Pamiętaj, że jego aranżacja musi spełniać określone normy! Zasady wyposażania gabinetów lekarskich określone są Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, a ich ostatnią aktualizację ujęto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W przepisach znajdziesz zalecenia, które dotyczą między innymi kwestii takich jak światło, materiały wykończeniowe czy niezbędne wymagania higieniczne.
Wyposażenie gabinetów lekarskich a higiena
Poza podstawowymi wymaganiami, określonymi w wymienionych przepisach, istnieje szereg sprzętów i akcesoriów, które mogą znacznie poprawić higienę i bezpieczeństwo codziennej pracy. W ofercie wyposażenia gabinetów lekarskich znajdziesz między innymi:
1. Środki ochrony osobistej
Środki ochrony osobistej to jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu lekarskiego. Do niezbędnych akcesoriów ochronnych należą między innymi jednorazowe rękawiczki, fartuchy czy maseczki.
2. Preparaty i akcesoria do dezynfekcji
W wyposażeniu gabinetu medycznego nie może zabraknąć odpowiednich środków do dezynfekcji. Pamiętaj, że jest to pojęcie szerokie, które obejmuje:
– dezynfekcję rąk personelu,
– dezynfekcję wnętrza i wyposażenia, np. mebli czy podłóg,
– dezynfekcję narzędzi,
– dezynfekcję skóry pacjenta, np. w przypadku zabiegów z jej nacinaniem.
Do regularnego odkażania stosuje się profesjonalne preparaty, które charakteryzują się zaawansowanymi formułami i wyjątkową skutecznością w niwelowaniu nawet najbardziej odpornych patogenów. Co ważne, środki dezynfekujące powinny być dobrane do powierzchni oraz jej zastosowania, a także przyjazne dla skóry.
3. Środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu
Kolejnymi elementami, których nie może zabraknąć w wyposażeniu gabinetu lekarskiego, są środki i akcesoria do sterylizacji sprzętu. Podobnie jak w przypadku dezynfekcji pomieszczeń, ich dobór powinien być odpowiednio dopasowany do zastosowania narzędzi i materiałów, z których są wykonane. W zależności od potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na sterylizację manualną lub maszynową, np. wykonywaną za pomocą autoklawu.
4. Nakładki ochronne na sprzęt
Doskonałym sposobem na to, by ograniczyć kontakt pacjenta z wyposażeniem gabinetu lekarskiego, jest wykorzystanie jednorazowych nakładek ochronnych. Znajdziesz wśród nich między innymi rozmaite podkłady medyczne do zastosowania na łóżkach i kozetkach.
Higiena gabinetu lekarskiego – o czym pamiętać?
Nawet najlepsze wyposażenie gabinetu medycznego może okazać się bezużyteczne, jeśli personel nie przestrzega zalecanych procedur higienicznych. Dotyczy to aspektów takich jak regularna i dokładna dezynfekcja wnętrza, odkażanie dłoni, a także stosowanieśrodków ochrony osobistej. Na co zwrócić uwagę, by zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa?
– Dezynfekcja rąk
Pamiętaj, że mycie rąk lub korzystanie z rękawic ochronnych nie może zastąpić stosowaniaśrodków odkażających! Zgodnie z zaleceniami WHO personel medyczny powinien dezynfekować dłonie zarówno przed założeniem rękawiczek ochronnych, jak i po ich zdjęciu. Co więcej, WHO opracowało listę pięciu momentów, które wymagają dezynfekcji rąk. Kiedy należy ją wykonać?
1. Przed kontaktem z pacjentem, np. przed uściśnięciem mu dłoni.
2. Przed założeniem rękawiczek ochronnych.
3. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych.
4. Po zakończeniu procedur.
5. Po kontakcie z pacjentem.
Warto również zaznaczyć, że w trakcie wizyty pacjent ma kontakt z wyposażeniem gabinetu lekarskiego i również może pozostawiać na nim zagrażające drobnoustroje. Oznacza to, że dezynfekcja rąk jest niezbędna także po kontakcie z otoczeniem pacjenta.
– Ostrożne korzystanie z odzieży i akcesoriów ochronnych
Samo wyposażenie gabinetu lekarskiego w odzież i akcesoria ochronne to dopiero połowa sukcesu! Wbrew pozorom wcale nie jest to oczywiste, a wielu medyków zapomina o korzystaniu z zabezpieczeń lub używa ich w sposób nieodpowiedni. W codziennej pracy pamiętaj o częstej wymianie akcesoriów i odzieży ochronnej, a także o jej uważnym i ostrożnym zdejmowaniu. Jednym z popularnych błędów jest niedbałe obchodzenie się ze zużytymi akcesoriami, które często prowadzi do kontaktu z niebezpiecznymi drobnoustrojami.
– Przestrzeganie procedur dezynfekcji
Dezynfekcję wyposażenia gabinetu lekarskiego należy wykonywać według ściśle sprecyzowanych reguł. Dotyczy to także korzystania z profesjonalnych środków odkażających. Każdy z nich wyposażony jest w instrukcję użycia i zalecenia producenta, których nie wolno ignorować.
– Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów często dotykanych
Pamiętaj, że wyposażenie gabinetu medycznego to nie tylko sprzęt i meble! Dla utrzymania higieny równie ważna jest regularna dezynfekcja powierzchni, takich jak ściany czy podłogi. Co więcej, nie zapominaj również o miejscach i przedmiotach często dotykanych, np. klamkach czy włącznikach światła.
– Wentylacja gabinetu
Dla higieny wyposażenia gabinetu lekarskiego ważna jest również jego regularna wentylacja. Sprawny przepływ powietrza pozwala pozbyć się tych drobnoustrojów, które mają zdolność do utrzymywania się w powietrzu.
grafika: freepik.com