Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Złamania to bardzo częste urazy wśród ludzi w każdym wieku. Niestety często wiążą się z uciążliwymi, długotrwałymi dolegliwościami. Powrót do formy i rehabilitacja po złamaniu mogą trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie możesz odczuwać dyskomfort i ból. Zastanawiasz się, jak długo boli złamana ręka w gipsie? I czy po zdjęciu opatrunku wszystko wróci do normy?

Złamania i ich konsekwencje 

Do złamania ręki może dojść niemal w każdych okolicznościach. Wystarczy chwila nieuwagi podczas spaceru w parku, na szkolnym boisku czy na śliskiej podłodze w łazience. Czas gojenia w dużej mierze zależy od charakteru zmian, które zaszły w strukturze kostnej ręki, między innymi od tego, czy w trakcie złamania doszło do przemieszczenia kości lub oderwania ich kawałków. Stopień i czas odczuwania bólu zależne są również od tego, czy złamałeś kości nadgarstka, palców czy śródręcza. Zabrzmi to bardzo pesymistycznie, ale nie ma ucieczki od bólu. Po złamaniu ręki trzeba być też przygotowanym na trudności w wykonywaniu nawet najłatwiejszych czynności. Taki stan może utrzymywać się również już po zdjęciu gipsu.

Rodzaje złamań ręki

Często usłyszysz stwierdzenie, że każde złamanie ręki goi się inaczej. I jest ono w stu procentach prawdziwe. Dlaczego? Ponieważ rodzaj złamania uzależniony jest od dokładnej lokalizacji kontuzji i wywołującej ją siły mechanicznej. Złamania ręki można podzielić według wielu kategorii. Podstawowy podział obejmuje:

- złamania zamknięte, w których nie dochodzi do przerwania ciągłości warstwy skórnej,

- złamania otwarte – w ich przypadku następuje przerwanie ciągłości skóry, może dojść do wysunięcia się kości na zewnątrz.

Dalszy podział przeprowadza się na podstawie przebiegu linii pęknięcia kości. Tu wyróżnia się złamania podłużne, poprzeczne, skośne, spiralne i złożone.

 

Złamanie palców 

Złamanie palców to jedno z najpowszechniejszych złamań ręki. Palce składają się z bardzo cienkich i kruchych paliczków, dlatego nie potrzeba dużej siły, aby doszło do uszkodzenia ich struktury. Jakie są objawy złamania palców? Najpierw pojawia się ból i wyraźny obrzęk, a następnie zasinienie. Charakterystycznym objawem jest również ograniczenie możliwości poruszania palcami. Czasem może dojść nawet do ich deformacji.

Złamanie kości śródręcza

Ten typ złamania jest za to dość rzadki. Towarzyszy głównie osobom uprawiającym sporty walki, np. bokserom. Do złamania dochodzi zazwyczaj na skutek mocnego uderzenia lub przygniecenia. Charakterystycznymi objawami są: ból, obrzęk, zasinienie i zniekształcenie dłoni.

Złamanie nadgarstka

Na złamanie kości nadgarstka narażeni są równie mocno młodsi, jak i starsi pacjenci. Aby doszło do jego uszkodzenia, wystarczy niefortunny upadek bezpośrednio na rękę. Mimo że nadgarstek składa się z ośmiu kości, to zazwyczaj dochodzi do złamania dwóch z nich – księżycowej lub łódeczkowatej. Podobnie jak w przypadku innych złamań charakterystyczny jest wyraźny obrzęk oraz ból towarzyszący podczas chęci wyprostowania nadgarstka.

Złamanie kości przedramienia

Złamanie kości przedramienia może dotyczyć obu tworzących je kości (łokciowej i promieniowej) lub tylko jednej z nich. W tym przypadku często dochodzi do przerwania ciągłości skóry, czyli tzw. złamania otwartego. Uszkodzone w ten sposób zostają, więc nie tylko kości, ale również otaczające je tkanki miękkie. Leczenie i rehabilitacja tego typu złamań wymaga dużo czasu. Często konieczne jest leczenie operacyjne i antybiotykoterapia. W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do złamania kości przedramienia? Zwykle przyczyną jest bezpośrednie uderzenie w uniesione przedramię, np. w przypadku upadku z wysokości.

Złamanie kości ramiennej

Do złamania kości ramiennej dochodzi najczęściej w wyniku wypadku samochodowego lub upadku na uniesioną rękę. Objawy zależą od dokładnej lokalizacji złamania. W przypadku części bliższej charakterystyczne są obrzęk i bolesne ograniczenie ruchu. Złamaniu części środkowej towarzyszą ból, obrzęk i zniekształcenie ramienia. W przypadku okolicy dalszej typowe są: bolesne ograniczenie ruchu, obrzęk stawu łokciowego.

Objawy złamania ręki. Co powinno Cię zaniepokoić?

Jak wspomnieliśmy wyżej każdemu złamaniu towarzyszy wspólny mianownik – silny ból. Jednak nie zawsze ból oznacza złamanie. Objawy złamania ręki nie zawsze są oczywiste, ponieważ ból i obrzęki towarzyszą też innym urazom, np. stłuczeniom czy pęknięciom kości. Jakie inne symptomy powinny Cię zaniepokoić? Z pewnością należy do nich zaliczyć tkliwość, zmniejszenie lub całkowite ograniczenie możliwości poruszania kończyną, lub jej częścią. Charakterystyczne jest także zasinienie. Wskazuje ono na utworzenie się podskórnego krwiaka utworzonego wskutek przerwania naczyń krwionośnych. Często dochodzą do tego bardzo wyraźne zniekształcenia. W przypadku podejrzenia złamania należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i pomocy.

Złamana ręka – diagnostyka i leczenie

Przy urazach rąk najważniejsza jest diagnoza. Od niej zależy dalsze leczenie. Zwykle polega na wykonaniu badania radiologicznego. Na zdjęciach rentgenowskich dokładnie widać miejsce złamania oraz ewentualne odłamki kości.

Jak przebiega leczenie? Tu ponownie wszystko zależy od charakteru urazu. Stabilne rodzaje złamań bez przemieszczenia leczy się, unieruchamiając kończynę opatrunkiem gipsowym lub szyną. W przypadku poważniejszych urazów np. złamań z przemieszczeniem odłamków kostnych konieczne jest leczenie operacyjne. Przed stabilizacją kończyny należy osadzić i połączyć fragmenty kości za pomocą drutów.

W leczeniu złamań bardzo istotna jest też rehabilitacja. Odpowiednio przeprowadzona, pozwala przywrócić prawidłowe krążenie krwi oraz zminimalizować odczuwany ból. Zarówno leczenie, jak i późniejsza rehabilitacja to długotrwałe procesy, które wymagają cierpliwości i zaangażowania od pacjenta. Pamiętaj, że nieleczone złamania mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych, zwyrodnienia kości i innych powikłań.

Ręka w gipsie? Jakie są alternatywne rodzaje usztywnienia?

Aby ręka po złamaniu mogła się prawidłowo goić, to kości i zerwane ścięgna muszą zostać unieruchomione. Ma to ogromne znaczenie dla procesu ich zrastania się. Ogranicza też w dużym stopniu uczucie bólu u pacjentów. Co więcej, stabilizacja umożliwia używanie ręki nawet mimo urazu.

Gips to najpopularniejszy opatrunek stosowany na złamania. Jest skuteczny, ale przy tym dość ciężki. Dlatego, zanim pozwolisz na stabilizację ręki gipsem, rozważ inne możliwości. Oczywiście, jeśli specjalista na nie zezwoli. Obecnie zamiast tradycyjnego gipsu, można zdecydować się na dużo lżejsze opatrunki gipsowe. Ich zaletą jest szybkie wysychanie. Nie trzeba, więc uważać, aby ich nie zamoczyć podczas kąpieli. Co więcej, dobrze przepuszczają powietrze, więc między skórą a otoczeniem stale zapewniona jest odpowiednia wentylacja.

Jak przebiega rehabilitacja po złamaniu ręki?

Odpowiednia rehabilitacja jest kluczem do odzyskania sprawności ręki. Wykwalifikowani fizjoterapeuci powinni dobrać ją w zależności od rodzaju złamania i jego dokładnej lokalizacji. Rehabilitacja powinna zacząć się jeszcze podczas jej unieruchomienia. Tak długo, jak złamana ręka w gipsie boli, nie należy jej męczyć. Jednak, gdy tylko ból zacznie ustępować, warto, jest rozpocząć choćby ćwiczenia oddechowe czy ćwiczenia stawów, palców lub nadgarstka (jeśli nie są objęte opatrunkiem). Taka gimnastyka pozwoli utrzymać rękę w dobrej kondycji.

Trzeba działać szybko i rozważnie

Uruchamianie złamanej kończyny należy rozpocząć jak najszybciej po zdjęciu opatrunku. Kiedy kości się zrosną, zestaw ćwiczeń i zabiegów mających na celu przywrócenie pełnej sprawności powinien zostać stopniowo poszerzany. Na początku, nie można jednak za mocno obciążać ręki, ponieważ po kilku tygodniach spędzonych w gipsie mięśnie słabną. Wymagające ćwiczenia należy zostawić na później. Przechodząc rehabilitację, musisz wykazać się dużym zaangażowaniem, jednak nie powinieneś się zbytnio forsować, ponieważ może przynieść to odwrotne skutki, np. w postaci nowych urazów. Na początku drogi do odzyskania formy zalecane jest ćwiczenie pod opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty, jednak z czasem z powodzeniem można ćwiczyć w domu. Terapia może objąć też masaże, kąpiele, laser czy krioterapię.

Złamana ręka w gipsie – jak długo boli?

Dolegliwości związane ze złamaniem zwykle trwają przez dłuższy czas. Zastanawiasz się, jak długo może boleć złamana ręka w gipsie? Znów powtórzymy, ten sam frazes – wszystko zależy od rodzaju złamania i skali urazu. Nie możemy podać dokładnego czasu, ponieważ gojenie zerwanych więzadeł, ścięgien, pozostałych tkanek i kości u każdego przebiega inaczej. Wiele zależy też indywidualnej tolerancji pacjenta oraz jego wieku. Złamania ręki mogą goić się od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Ból to typowy objaw towarzyszący złamaniom

Dokucza Ci ból? Spokojnie, silny zwykle bywa tylko na początku. Po założeniu gipsu złamana kończyna zyskuje podparcie, dzięki czemu „wypoczywa”, gojąc się. Oczywiście ręka w gipsie nadal boli. Często dolegliwości bólowe mogą uśmierzyć zwykłe środki przeciwbólowe. Jeśli jednak odczuwasz drętwienie, mrowienie lub ekstremalny ból, to zalecamy skontaktować się z lekarzem. Mogą być one wynikiem obrzęku wewnątrz gipsu.

Ból z różnym nasileniem może się pojawiać również po zdjęciu gipsu. Nie warto jednak martwić się na zapas. W miarę gojenia się złamania ból będzie powoli ustępował, a w końcu minie. Jednak bądź przygotowany na to, że przez jakiś czas stale będzie towarzyszył Ci dyskomfort w postaci obrzęku lub drażniącego swędzenia. Z czasem, w trakcie rehabilitacji one również przeminą. Niestety, musisz być przygotowany na to, że dolegliwości bólowe mogą okresowo wracać nawet na długo po zakończonym leczeniu i rehabilitacji. Kiedy mogą dawać się we znaki? Na przykład podczas intensywnej aktywności z wykorzystaniem niegdyś złamanej kończyny lub podczas gwałtownych zmian pogody. Natężenie bólu nie będzie na szczęście wysokie i nie zakłóci Ci normalnego funkcjonowania.

Objawy nieprawidłowego gojenia się złamania

Masz wrażenie, że z Twoją ręką zamkniętą w gipsie dzieje się coś alarmującego? Co powinno Cię zaniepokoić? Pierwszym alarmującym objawem powinien być narastający ból, w sytuacji, gdy z każdym dniem powinien być coraz mniejszy. W takim przypadku umów się na kontrolną wizytę lekarską. Prawdopodobnie lekarz zleci dodatkowe zdjęcie RTG. i na jego podstawie oceni, czy tkanki zrastają się prawidłowo. Niepokojące powinny być też długotrwałe drętwienia, ponieważ ich przyczyną może być uszkodzenie nerwów. Jeśli wokół gipsu zauważysz zasinienie, opuchliznę czy krwiste wybroczyny – nie lekceważ ich. Zbagatelizowane mogą nieść poważne konsekwencje.

 
Zobacz także produkty: 
Odzież medyczna
Opaski elastyczne
Bandaże, kompresy
Sprzęt medyczny

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium