Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 500 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

Pessary w leczeniu wypadania macicy i pochwy - jakie są metody i skuteczność?

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Pessaroterapia: skuteczna metoda leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej pessaroterapii jako metodzie leczenia różnych problemów związanych z narządami rodnymi kobiet. Dowiedz się, dlaczego pessaroterapia może być rozważana jako skuteczna alternatywa dla zabiegów w leczeniu problemów takich jak zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej (obniżenie czy wypadanie pochwy, macicy, odbytnicy, a także pęcherza), wysiłkowego nietrzymania moczu i ochrona przed wczesnym porodem.

Czym właściwie jest pessar?

Pessar to wkładka dopochwowa, wykonana z miękkiego silikonu medycznego lub winylu. Jest to wyrób medyczny. Może mieć różne kształty - krążek, grzybek, talerzyk, kostka. Może mieć też różne rozmiary, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie dobranie wkładki przez lekarza. Zastosowanie odpowiedniego pessara zależy od potrzeb pacjentki i budowy ścian pochwy.

Pessar kostkowy w różnych rozmiarach

Pessary kostkowe dr Arabin w różnych rozmiarach

W jakim celu używa się pessar?

Najważniejszym zadaniem pessara jest wspieranie oragnów miednicy. Odpowiednio dobrany, stosowany zgodnie z instrukcją i umieszczony w pochwie pacjentki pessar tworzy podparcie dla konkretnych narządów. W ten sposób eliminuje lub minimalizuje oznaki ich obniżenia lub wypadania. Powodzenie terapii zależy od odpowiednio przeprowadzonej diagnozy, prawidłowego doboru i odpowiedniego stosowania  pessara. Do stosowania nie trzeba podawać środków znieczulających. Pessaroterapia to metoda leczenia schorzeń uroginekologicznych. 

Higiena w pessaroterapii

Odpowiednia higiena w trakcie trwania pessaroterapii jest niezbędna do zachowania odpowiedniej mikroflory pochwy. Zachowanie odpowiedniej wilgoci, natłuszczenie skóry i śluzówki są niezbędne i zapobiegają wysuszeniu pochwy i można je wspierać, stosując płyny do higieny intymnej. Tym samym płynem można myć również sam silikonowy pessar. Należy pamiętać, aby po zastosowaniu detergentu, przed aplikacją pessara, wypłukać pod bieżącą wodą.

  • Pessaroterapia jako metoda leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych

Zaburzenia statyki narządów rodnych to poważny problem, który może prowadzić do uporczywych dolegliwości i obniżenia jakości życia. Jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet borykających się z wypadającymi narządami rodnych, ponieważ pessary zapewniają mechaniczne wsparcie, przywracając narządy do właściwej pozycji. Ta metoda leczenia może znacząco zmniejszyć dolegliwości i przywrócić komfort pacjentkom.

  • Skuteczne leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to inny problem, który dotyka wiele kobiet, szczególnie po porodzie lub w starszym wieku. Pessaroterapia jest skutecznym sposobem leczenia tego schorzenia. Pessary pomagają utrzymać cewkę moczową i pęcherz w odpowiedniej pozycji, co zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi moczu. Dzięki temu pacjentki mogą cieszyć się pełnym uczestnictwem w życiu towarzyskim i zawodowym bez obaw o nietrzymanie moczu.

  • Ochrona przed wczesnym porodem

Kolejnym zastosowaniem pessaroterapii jest ochrona przed wczesnym porodem spowodowanym niewydolnością szyjki macicy. Pessary zapewniają dodatkowe wsparcie dla macicy, co pomaga utrzymać ją we właściwym położeniu. Dla wielu przyszłych mam terapia niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej może być kluczowym elementem w zapewnieniu zdrowego przebiegu ciąży i uniknięciu przedwczesnego porodu. Pessar sprawia, podobnie jak szew szyjkowy, zabezpieczenie rozwieranie szyjki macicy.

Korzyści ze stosowania pessarów

  • Mały wysiłek wkładany w stosowanie metody

Jedną z głównych zalet zastosowania pessara jest fakt, że nie wymaga ona dużego zaangażowania pacjentki ani codziennego stosowania, jak w przypadku niektórych ćwiczeń mięśni Kegla. Wystarczy dostosować się do zaleceń lekarza, co sprawia, że jest to wyjątkowo wygodna metoda leczenia.

  • Duża dostępność metody leczenia

Pessary są łatwo dostępne i dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentek. Lekarze posiadają szeroki wybór rodzajów i rozmiarów pessarów, co pozwala na precyzyjne dopasowanie do konkretnego przypadku.

  • Szybkie działanie

Pessaroterapia pozwala na uzyskanie szybkich efektów. Prawidłowo dobrany i założony pessar może przynieść ulgę niemal od razu, poprawiając komfort życia pacjentki.

  • Wysoka skuteczność przeciwdziałania NTM i wypadania macicy i pochwy

Szacuje się, że pessaroterapia pozwala na wyeliminowanie wypadania macicy u 70-90% kobiet. Ponadto pessary wzmacniają mięśnie podtrzymujące narządy miednicy mniejszej, co może pomóc w utrzymaniu macicy w odpowiednim położeniu.

  • Mała inwazyjność pessaroterapii

Pessaroterapia jest mało inwazyjna i nie wymaga interwencji chirurgicznej. To znaczy, że można uniknąć większych ingerencji w organizm kobiety i ryzyko powikłań. Samo założenie pessara i późniejsze obchodzenie się z pessarem jest bardzo łatwe.

  • Brak powikłań i niski koszt stosowania metody

Pessaroterapia nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, a koszt jej stosowania jest relatywnie niski w porównaniu do innych metod leczenia. Dodatkowo, nie wpływa negatywnie na organizm pacjentki ani nie wymaga interwencji hormonalnych. Odpowiednio dobrany pessar,  stosowany zgodnie z zaleceniami, może znacznie zmniejszyć konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Dobór pessara

Pessar pierścieniowy calmona

Pessar pierścieniowy Calmona - 1/2 st. wypadania, cystocele

Pessar pierścieniowy szeroki dr Arabin

Pessar pierścieniowy szeroki dr Arabin- 1/2 st. wypadania, WNM

Pessar grzybkowy dr Arabin

Pessar grzybkowy dr Arabin - 3 st. wypadania, cystocele

Pessar cewkowy Dr Arabin

Pessar cewkowy dr Arabin - WNM

 Pessar cewkowy kołnierzowy Dr. Arabin

Pessar cewkowy kołnierzowy dr Arabin - 1/2 st. wypadania, WNM, cystocele

Pessar kostkowy Calmona

Pessar kostkowy Calmona - 3 st. wypadania, cystocele, rectocele

Pessar położniczy calmona

Pessar położniczy Calmona - profilaktyka wczesnych porodów

Podsumowanie

Pessaroterapia to skuteczna i nisko inwazyjna metoda leczenia różnych problemów związanych z narządami rodowymi kobiet. Dzięki pessarom pacjentki mogą cieszyć się szybką ulgą, poprawą komfortu życia i wyeliminowaniem wielu dolegliwości. Metoda ta jest łatwo dostępna, bezpieczna i relatywnie niedroga, co sprawia, że warto ją rozważyć jako skuteczną alternatywę dla innych metod leczenia. Pessaroterapia może także być użyteczna jako przygotowanie do operacji lub w celu regeneracji pochwy po zabiegu. Dla wielu kobiet stanowi ona klucz do poprawy jakości życia i przywrócenia pełnej aktywności fizycznej oraz społecznej. Jeśli masz problemy związane z narządami rodowymi, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości zastosowania pessaroterapii jako skutecznego rozwiązania.

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium