Pessar pierścieniowy szeroki Dr. Arabin
towar niedostępny
Pessar pierścieniowy szeroki
- polecany starszym pacjentkom z niedużym obniżeniem narządów
- szerszy pierścień zmniejsza ryzyko powikłań
- duża elastyczność pessara to przede wszystkim łatwość zakładania
- doskonały przy poprawie komfortu codziennego życia
Wskazania
Pessar pierścieniowy szeroki wykonany jest ze specjalnego, elastycznego silikonu. W odróżnieniu od zwykłego pessara pierścieniowego ma znacznie szerszy pierścień. Dlatego ogólna powierzchnia pierścienia jest większa i ryzyko martwicy ściany pochwy jest mniejsze. Pessar pierścieniowy szeroki stosuje się zwykle u starszych pacjentek z niezbyt dużymi obniżeniami ścian pochwy i niewielkim stopniu wypadania macicy oraz równoległe z nietrzymaniem moczu.
Stosowanie
Doboru pessara dokonuje lekarz podczas badania: pacjentka proszona jest o zakasłanie, parcie i poruszanie się. Następnie sprawdza się ponownie położenie pessara. Pessar może być z łatwością zmieniany przez samą pacjentkę na przykład wyjmowany wieczorem i zakładany rano. Posmarowanie pessara kremem estrogenowym ułatwia zakładanie oraz poprawia krążenie miejscowe.
Działania uboczne
Leczenie za pomocą pessara pierścieniowego szerokiego w połączeniu z dodatkowymi elementami terapeutycznymi, jak fizykoterapia i estrogenoterapia, pozwala na wyleczenie lub co najmniej zmniejszenie dolegliwości związanych z wypadaniem pochwy i/lub macicy. Codzienne wyjmowanie pessara oraz dodatkowe stosowanie kremu estrogenowego u kobiet po menopauzie ma na celu uniknięcie powikłań.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu (zwane również inkontynencją lub NTM) – jest objawem niekontrolowanego wydalania moczu, dotykającym nawet co drugą kobietę po okresie menopauzy na świecie. Już na wstępie warto zaznaczyć, że samo w sobie nie stanowi schorzenia, ale jego występowanie może wskazywać na szereg chorób i w żadnym wypadku nie powinno być ignorowane. Jego przyczyny mogą mieć różnorakie podłoże, tak fizjologiczne jak i psychiczne, ale jego najczęściej występującą formą jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono przeważnie podczas wysiłku fizycznego, ale występuje również podczas kichania, śmiechu czy kaszlu, dotkliwie utrudniając codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi. Nie bez wpływu na jego częstotliwość pozostają otyłość, oraz porody. Obniżenie narządu rodnego (wypadanie macicy i wypadanie pochwy) zaburza naturalne usytuowanie pęcherza moczowego i cewki, co bezpośrednio przekłada się na powstanie problemu.
Dolegliwość ta, w zależności od przyczyn, doczekała się wielu skutecznych metod leczenia, takich jak pessaroterapia, czy rozwiązania operacyjne lub farmakologiczne. W większości przypadków dolegliwość ustępuje po wyeliminowaniu bezpośredniej przyczyny. W codziennym radzeniu sobie z problemem, nieocenioną pomocą jest bielizna chłonna w formie wkładek urologicznych i pieluchomajtek pozwalających aktywnie funkcjonować, mimo niedogodności.
Nietrzymanie moczu jest problemem częstszym niż się powszechnie wydaje, głównie dlatego, że nadal pozostaje tematem wstydliwym, o którym rzadko się rozmawia. Tymczasem nawet 30% kobiet do 39 roku życia mogła mieć z nim epizodyczną styczność. Mówiąc o inkontynencji najczęściej myślimy o osobach starszych lub obłożnie chorych. W rezultacie większość osób dotkniętych NTM bagatelizuje problem, unikając go nawet w gabinecie lekarskim.