Podkłady medyczne stosowane między innymi podczas operacji oraz zabiegów posiadają szereg istotnych zastosowań. Mogą być umieszczane na kozetkach, fotelach oraz łóżkach. Wyroby te gwarantują komfort, ale co najważniejsze, są elementami sterylnymi, dlatego skutecznie zabezpieczają pacjenta przed czynnikami zewnętrznymi. Są stosowane między innymi w szpitalach oraz gabinetach.
Podkłady bibułowe
Do szczególnie popularnych i powszechnie wykorzystywanych produktów zalicza się podkłady bibułowe. To wyposażenie sterylne zabezpieczające powierzchnie – na przykład tomografy oraz łóżka. Należy pamiętać, że tego rodzaju wyroby posiadają specyficzną strukturę, dzięki której całość zapewnia przyjemność w dotyku. Jednocześnie podkłady bibułowe są niezwykle trwałe, co z pewnością zadowoli szczególnie wymagające osoby, które w swoim gabinecie pragną wykorzystywać sprzęt najwyższej jakości. Produkty te mają charakter chłonny i zwykle występują w formie rolek, które należy rozłożyć. Każdy podkład ma oczywiście charakter jednorazowy i powinien być wymieniony pomiędzy wizytami pacjentów. W ten sposób lekarz zapewni maksymalne bezpieczeństwo każdej osobie odwiedzającej gabinet.
Podkłady bibułowo-foliowe
Alternatywą dla wersji bibułowych są podkłady bibułowo-foliowe. Wyroby te genialnie sprawdzają się podczas zabezpieczania urządzeń, aby chronić je przed wilgocią. Zaletą tego rodzaju wyposażenia jest przede wszystkim wytrzymałość. Jednocześnie należy zaznaczyć, że podkłady bibułowo-foliowe są miękkie oraz przyjemne w dotyku. Są stosowane przede wszystkim w medycynie, można jest spotkać także w kosmetologii. Szczególnie często występują w gabinetach o charakterze ginekologicznym, stomatologicznym oraz diagnostycznym. Mimo wysokiej wytrzymałości i doskonałym właściwościom występują w korzystnych cenach. Poszczególne podkłady mogą wyróżniać się odrębną kolorystyką oraz rozmiarem. Wykorzystuje się je również do umieszczenia na łóżkach, gdzie następnie znajdzie się pacjent, aby zapewnić maksymalną higienę i bezpieczeństwo.
Podkłady bibułowo-włókninowe
Kolejnym typem podkładów są modele bibułowo-włókninowe. Podobnie jak poprzednie wersje to wyposażenie miękkie, jednak o zdecydowanie bardziej wchłanialnej strukturze. Ogromną zaletą tego rodzaju produktów jest ponadprzeciętna wytrzymałość idąca w parze z korzystną ceną. Bardzo często dostępne są w rolkach, więc możliwe jest „odcięcie” dowolnej ilości podkładów, gdy potrzebna jest ich większa liczba. Mogą być stosowane do urządzeń z podajnikiem, aby je odpowiednio zabezpieczać. Warto zaznaczyć, że podkłady bibułowo-włókninowe są wykorzystywane nie tylko w gabinetach medycznych, ale również ratownictwie.
Podkłady włókninowe
W formie podkładów włókninowych zwykle występują prześcieradła jednorazowe. Przede wszystkim są stosowane jako środek ochronny dla sprzętów medycznych oraz kosmetycznych. Ich wytrzymałość plasuje się na wysokim poziomie, a powierzchnia zawsze jest delikatna, aby w przypadku użytkowania przez pacjenta zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę. Podkłady włókninowe świetnie nadają się do szpitali oraz gabinetów o różnej charakterystyce. Bardzo często są stosowane na kozetkach, łóżkach do masażu oraz tomografach. Oczywiście po zastosowaniu tego rodzaju jednorazowy element powinien zostać zutylizowany w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa. Podobnie jak poprzednie produkty, również i tego rodzaju wyroby najczęściej występują w formie rolek, co znacznie ułatwia ich rozdzielanie. Wystarczy lekko pociągnąć za specjalne nacięcie, aby podkład został rozerwany. Wówczas jest gotowy do użycia.
Podkłady chłonne
Wyróżnić możemy także specjalne podkłady chłonne, wykonane najczęściej z pulpy celulozowej. Skutecznie zabezpieczają łóżka, przewijaki dziecięce, krzesła oraz inne przedmioty przed wilgocią. Tego rodzaju produkty mogą składać się z kilku warstw, aby zagwarantować jak najwyższą skuteczność. Są wytrzymałe, co pozytywnie wpływa na ich popularność w branży medycznej. Przydają się w pielęgniarstwie, położnictwie oraz ratownictwie. Należy zaznaczyć, że na popularność podkładów chłonnych wpływa także korzystna cena. Opakowanie składające się z wielu sztuk nie kosztuje zbyt wiele, ale jest w stanie skutecznie sprawdzać się przez bardzo długi czas. Mogą być wykorzystywane zarówno w placówkach publicznych (szpitale), jak i prywatnych gabinetach o konkretnej specjalizacji.
Prześcieradła
Należy pamiętać, że podkładem medycznym są także klasyczne prześcieradła zakładane na łóżka szpitalne. W przeciwieństwie do materiałów chłonnych, tego rodzaju wyposażenie ma za zadanie przede wszystkim zapewnić komfort oraz zabezpieczenie. Wyroby te powinny być zmieniane wraz z wizytą kolejnego pacjenta. Występują w różnych wersjach kolorystycznych, a najpopularniejszym rozmiarem jest prześcieradło 210 × 80 centymetrów. Najczęściej produkty te są wytwarzane z jednolitego materiału polipropylenowego, dlatego są tak odporne i wytrzymałe, a jednocześnie zapewniają miękkość. Na rynku dostępne są zarówno wersje bez gumek oraz ściągaczy, jak i z tymi elementami.