W gabinetach medycznych, szpitalach oraz przychodniach, pacjenci niejednokrotnie spotykają się z wenflonami. To elementy mocowane najczęściej na ręce – zewnętrznym zgięciu łokcia lub dłoni. Do czego dokładnie służą i co warto o nich wiedzieć?
Czym jest wenflon?
Wenflony, zgodnie z nomenklaturą branży medycznej, to kaniule dożylne. Są stosowane między innymi w szpitalach, gdzie konieczne jest regularne podawanie substancji dożylnie. Dzięki wenflonom pacjent nie musi być poddawany wielokrotnej iniekcji. Leki wystarczy podać przez specjalnie zamocowaną kaniulę. Budowa takiego komponentu jest bardzo prosta. Konstrukcja opiera się na plastikowej rurce, którą umieszcza się w żyle za pośrednictwem igły wykonanej ze stali. Warto wiedzieć, że wenflony są wykorzystywane również do pobierania krwi. Kaniule powinny być regularnie wymieniane, najlepiej co około 72 godziny. Wówczas ryzyko infekcji zostaje wyeliminowane. Konstrukcja wenflonów składa się między innymi z plastikowej mandruli, skrzydełek, a także korka, gdzie schowana jest strzykawka do podawania substancji, na przykład leków. Najczęściej są zakładane podczas:
- pobytu w szpitalu,
- w przypadku regularnego podawania leków dożylnie,
- operacji,
- transfuzji krwi.
Rozmiary i kolory wenflonów
Nie każda osoba wie, że kolory wenflonów mają ogromne znaczenie. Barwa oznacza bowiem rozmiar danego wyrobu, a dokładnie wymiary cewnika. Możemy wyróżnić kilka wariantów kaniul:
- 24G 0,7x19 mm – żółta
- 22G 0,9 x 25 mm – niebieska
- 20G 1,1 x 32 mm – różowa
- 18G 1,3 x 45 mm – zielona
- 16G 1,7 x 45 mm – szara
Należy pamiętać, że rozmiary wenflonów powinny być dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. O tym, jaka dokładnie kaniula zostanie założona, decyduje lekarz. Podczas wyboru koloru wenflonu zwraca się szczególną uwagę na wiek pacjenta, a także kondycję naczyń krwionośnych. Ważną kwestią jest również to, co dokładnie będzie dostarczane poprzez igłę (jaki lek). Oznaczenie G w przypadku kaniul oznacza ich grubość w milimetrach zgodnie ze skalą Gauge (Ga). Łatwo więc wywnioskować, że większy rozmiar wenflonu oznacza grubszą igłę. Jeżeli prowadzisz własny gabinet lub dbasz o zaopatrzenie placówki medycznej, koniecznie wybierz różne kolory wenflonów, aby każdy pacjent mógł otrzymać kaniulę dopasowaną do własnych potrzeb.
Jak wkłuć wenflon?
Wiedzę na temat tego, jak wkłuć wenflon posiadają lekarze oraz pielęgniarki. Czynność ta nie należy do szczególnie skomplikowanych, jednak wymaga zachowania szczególnej ostrożności, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Kaniula jest aplikowana za pomocą igły, która następnie jest usuwana. Wówczas wewnątrz organizmu pozostaje kaniula. Może mieć ona średnicę od 0,6 mm (kolor żółty) do nawet 1,7 mm (kolor szary). Uzyskanie w ten sposób dostępu do żyły pozwala wygodnie – i co najważniejsze, bezpiecznie – podawać leki, co jest szczególnie przydatne wśród pacjentów przebywających w szpitalu, a także stosujących systematyczne leczenie. Konieczne jest odpowiednie trafienie w żyłę. Wcześniej należy dokładnie zdezynfekować powierzchnię skóry. Mówiąc o tym, jak wkłuć wenflon, warto pamiętać, że kaniula może być umieszczona także w żyłach obwodowych. Należy jednak unikać wkłuwania w miejsca, gdzie występują objawy choroby. Nieodpowiednie będą także zgięcia stawowe, jeżeli ich unieruchomienie jest niemożliwe. Kaniule powstają zwykle z poliuretanu, stali chromoniklowanej, PP, PE, ABS oraz gumy silikonowej. Są sterylizowane tlenkiem etylenu w trosce o bezpieczeństwo pacjentów.
Na co zwrócić uwagę wybierając wenflony?
Wybierając kaniule, przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiary wenflonów. Zależnie od tego, jakie leki podajesz oraz charakterystyki pacjentów, w Twojej placówce konieczne będzie posiadanie odrębnych wyrobów. Pamiętaj, aby sięgnąć po produkty z górnej półki, opracowane przez sprawdzone marki, wytwarzające produkty w oparciu o jakościowe surowce. Wówczas wyposażenie zapewni niezawodność oraz maksymalny poziom bezpieczeństwa wszystkim pacjentom. Implementując kaniule, nie zapominaj o ich regularnej wymianie, aby zapobiec powstawaniu infekcji. Jednocześnie zwróć uwagę na kolory wenflonów podczas kompletowania zaopatrzenia do swojego gabinetu.
Ile kosztuje wenflon w aptece?
Choć kaniule są głównie kojarzone ze szpitalem, można nabyć je w aptece. Cena wenflonów różni się od siebie i jest zależna przede wszystkim od jakości wykonania, rozmiaru oraz typu danego produktu. Mogą być nabywane pojedynczo lub w opakowaniach zbiorczych. Ile kosztuje wenflon w aptece? Najczęściej kilka złotych za sztukę. Zwykle tańszą opcją jest zakup większej ilości, na przykład w dużym opakowaniu, gdzie znajdują się pojedyncze kaniule w blistrach. Cena wenflonów z pewnością zainteresuje osoby, które stosują leczenie domowe i potrzebują regularnego podawania leków drogą dożylną. Koszty związane z zakupem tego rodzaju wyposażenia nie są wygórowane. Warto sięgać po wyroby opracowane przez renomowanych producentów – to kaniule wytrzymałe, a zarazem maksymalnie bezpieczne. Na dodatek ich aplikacja jest wygodna dla pacjenta.