Internetowy sklep medyczny Lumamed – wszystko do Twojego gabinetu
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa już od 350 złotych 📦

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - strona przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów.

blog Lumamed
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Najbardziej skomplikowaną kończyną pod względem mechanicznym w ciele człowieka są dłonie. Posiadają one dziesiątki stawów, kości i połączeń nerwowych. Ich złożona budowa sprawia, że są także wyjątkowo podatne na uszkodzenia i kontuzje. Jeśli pracujesz używając rąk, to na pewno często spotykasz się z bólem niewiadomego pochodzenia, który znika po kilku dniach. To efekt przeciążeń i nieustannego ruchu stawów. Zwykle nie prowadzi do trwałych zwyrodnień, jednak możesz nabawić się permanentnych schorzeń, jeśli zlekceważysz pierwsze objawy. Jednym z najczęstszych są guzki na palcach rąk, jak je leczyć? To zależy od ich pochodzenia, bo mogą mieć zupełnie inne przyczyny.

Guzki na dłoniach - przyczyny, objawy, rodzaje

Guzki na dłoniach często są efektem choroby zwyrodnieniowej stawów. Nie musi to oznaczać, że nabawiłeś się poważnego schorzenia. Często spotykaną jest nieprawidłowość nazywana guzkami Heberdena i Boucharda. Pomimo poważnie brzmiącej nazwy, nie musisz popadać w panikę. Narośle nazwane imieniem Heberdena to dolegliwość dotykająca ludzi w każdym wieku, są zdecydowanie powszechniejsze. Jeśli zauważyłeś narośle i zgrubienia w okolicy paznokci, to prawdopodobnie to jest ta choroba. Bardzo podobne są guzki Boucharda. Różnią się tym, że zwykle dotyczą osób po 50-tym roku życia. Przyczyną pierwszych i drugich narośli jest nadmierna produkcja chrząstki stawowej. Efektem tego jest niesymetryczny twór przeszkadzający w funkcjonowaniu.

Guzki Heberdena i Boucharda na palcach - jak skutecznie leczyć?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne leczenie guzków Heberdena i Boucharda na palcach. Pierwszą metodą jest zachowawcze podawanie leków przeciwbólowych. Te narośle pozostaną z tobą do końca życia, są zwykle umiarkowanie dokuczliwe. Czasem, gdy uciążliwości narastają powinieneś zgłosić się do ortopeda w celu dobrania odpowiedniej dla ciebie fizykoterapii. Czasem możesz spotkać się z diagnozą zlecającą zastrzyki z hormonami steroidowymi, które odpowiednio stymulują stawy i ograniczają przyrost chrząstki. Bardzo istotne jest to, abyś nie przeciążał dłoni. Może to prowadzić do innych urazów i wzmożenia dolegliwości. Nie lecz się także na własną rękę, każde planowane działania konsultuj z lekarzem prowadzącym.

Guzki nie muszą być objawem choroby stawów - anomalie na skórze

Bardzo często jest tak, że narośle skórne klasyfikujemy jako te pokrywające twoją skórę i kości. W odróżnieniu jednych od drugich pomoże zwykłe prześwietlenie RTG. Sam też możesz szybko wydać wstępną diagnozę. Guzki na skórze palców będą delikatnie przesuwać się pod wpływem nacisku, w odróżnieniu od tych na stawach i kościach, które praktycznie się nie przemieszczają. Zmiany skórne dość łatwo można wyleczyć. Zwykle są pochodzenia bakteryjnego lub grzybiczego. Tego typu infekcje można niezwykle prosto złapać za pośrednictwem komunikacji zbiorowej, hotelowego prysznica czy uścisku dłoni. Czasem takie narośle będą efektem działania wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Żeby zapobiec zainfekowaniu rąk drobnoustrojami powinieneś używać żeli do dezynfekcji i rękawiczek jednorazowych.

Guzki na palcach rąk - jak leczyć, jeśli to zmiany nowotworowe?

Niestety guzki na palcach rąk mogą świadczyć o niebezpiecznych anomaliach, które mogą być rakiem. Nowotwory tkanek miękkich nie występują stosunkowo często, jednak ich objawy są dość łatwe do zauważenia. Początkowo mogą to być przebarwienia na skórze, które przeradzają się w twarde zgrubienia. Nie ma szans na określenie jednolitych objawów takich chorób. Jeśli jednak zgłosisz się do lekarza odpowiednio wcześnie, to uda ci się zapobiec niebezpiecznemu rozwojowi choroby i takie mutujące guzki na palcach rąk uda ci się wyleczyć.

Inne rodzaje zwyrodnień na dłoniach mogą mieć zróżnicowane przyczyny

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dłonie to skomplikowany mechanizm niezwykle podatny na różnego rodzaju zwyrodnienia. Niektóre z nich mogą mieć swoją przyczynę w nieodpowiednim tworzeniu się paznokci. Można je pomylić z, tak zwanymi, palcami dobosza, czyli chorobą palców objawiającą się zgrubieniem w okolicy koniuszków palców. Jest to dość specyficzna dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Czasem to zwyrodnienie jest spowodowane chorobami układu krążenia, problemami pulmonologicznymi czy też zażywaniem narkotyków. Żeby mieć szansę leczenia takich guzków na palcach dłoni, powinieneś poddać się rozbudowanej diagnostyce lekarskiej. Palce pałeczkowate ustępują wraz ze znalezieniem i zlikwidowaniem źródła choroby. Pod żadnym pozorem nie można tego objawu lekceważyć.

Guzki na palcach rąk - czy mogą być efektem reakcji alergicznej?

Dłonie są podatne na działanie licznych czynników zewnętrznych. Zwykle nie mają one wpływu na ich kondycję, z upływem czasu możemy zauważyć pewne przebarwienia i podatność tkanki na zranienia. Ogólne pogorszenie kondycji skóry dłoni może sugerować, że brakuje im nawilżenia, kolagenu czy witamin. W takiej sytuacji, poza ogólną suchością tkanek, mogą się pojawić nietypowe anomalie w postaci bąbli i chrost. Mogą one mieć podłoże alergiczne. Osłabiony układ immunologiczny w obszarze uszkodzeń może nie dawać sobie rady z pospolitymi alergenami i nagle, nawet jeśli nigdy nie byliśmy na nic uczuleni, może pojawić się taka reakcja organizmu. Leczenie takich guzków, powinno opierać się o konsultacje z lekarzem.

Dłonie to wskaźnik zdrowia

Dłonie są często wskaźnikiem ogólnego stanu organizmu. Różne schorzenia często emanują na palce i sprawiają, że skupiasz się na powierzchniowym leczeniu. Powinieneś pamiętać, że nie każde zwyrodnienie tkanek może być efektem ciężkiej wady organizmu, jednak ryzyko jest na tyle duże, że zawsze musisz brać to pod uwagę. Obserwacja dłoni, zmian skórnych i ich ogólnej kondycji pomoże ci zachować dobry stan zdrowia.

Zobacz inne artykuły:
Jak postępować z raną po zdjęciu szwów?
Ból podniebienia - jak leczyć?
Wszystko o drętwieniu lewej ręki

Komentarze do wpisu (0)

 

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z naszą działalnością. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Lumamed sp. z o.o. prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie (05-077) przy ul. Poezji 17A, NIP 5242907172. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na lumamed.pl/rodo.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium