Drętwienie lewej ręki jest niezwykle dokuczliwym objawem. Może być poważnym sygnałem zagrożenia życia oraz zdrowia, jak i stosunkowo niegroźną dolegliwością. Absolutnie nie należy bagatelizować takiego stanu rzeczy. Niezależnie, czy ma to związek z niewłaściwym stylem życia i dietą, czy też problemami kardiologicznymi lub neurologicznymi. Co powoduje drętwienie kończyny i jak należy reagować w takim przypadku? Odpowiedzi udzielimy w poniższym tekście.
Co powoduje drętwienie lewej ręki?
Drętwienie lewej ręki dotyczy zaburzeń czucia. Jest to efekt nieodpowiedniego ukrwienia lub unerwienia kończyny. Skutkiem jest jej znaczne osłabienie, co utrudnia wykonywanie najprostszych czynności. Wyróżnić można mnóstwo przyczyn tej szczególnie niekomfortowej dolegliwości – począwszy od niewygodnego ułożenia ręki podczas snu, po stan przedzawałowy. Szczególny niepokój budzą nasilające się objawy, które mają również tendencję do nawracania.
Najbardziej prozaiczną przyczyną drętwienia lewej ręki jest siedzący tryb życia i zbyt długie utrzymywanie kończyny w bezruchu. Dzieje się tak w momencie, chociażby długotrwałej pracy przy komputerze. Wielokrotnie nieprzyjemne mrowienie i cierpnięcie ręki ma miejsce, gdy jest nieodpowiednio ułożona podczas snu np. pod poduszką lub nad głową.
Dyskomfort i obniżenie czucia w lewej ręce wywołują także stany lękowe i wysoki poziom stresu. Ten typ dolegliwości występuje też na skutek przeciążenia kończyny oraz intensywnego wysiłku fizycznego.
Drętwienie lewej ręki może być także spowodowane stosowaniem nieodpowiedniej diety ubogiej w magnez, wapń, potas oraz witaminy z grupy B. A to właśnie te elementy pozytywnie wpływają na pracę całego układu nerwowego oraz mięśni i serca.
Powyższe przyczyny drętwienia lewej kończyny można bez problemu wyeliminować. Wystarczy zadbać o bardziej zbilansowaną dietę oraz poprawić ergonomię snu.
Drętwienie lewej ręki to główny objaw zespołu cieśni nadgarstka
Nawracające i nasilające się drętwienie lewej ręki podczas snu może być objawem zespołu cieśni nadgarstka. To charakterystyczne schorzenie dla osób, których codziennością jest praca biurowa. Dolegliwość powstaje na skutek stałego ucisku nerwu pośrodkowego przechodzącego przez nadgarstek. Uniemożliwia on prawidłowy dopływ krwi. Drętwienie najczęściej obejmuje kciuk, palec wskazujący i właśnie cały nadgarstek. Niejednokrotnie towarzyszy również ból, który promieniuje do przedramienia.
Zespół cieśni powstaje również, gdy w organizmie dochodzi do znacznego zatrzymania wody. Ten problem dotyczy oczywiście kobiet w ciąży i ma przede wszystkim związek ze zmianami hormonalnymi, które wówczas mają miejsce.
Drętwienie lewej ręki a schorzenia kardiologiczne
Mrowieniu i drętwieniu lewej ręki bardzo często towarzyszy kłucie w mostku. Jeśli dodatkowo występują nudności, duszności, zimne poty, bóle brzucha i zawroty głowy, nie należy zwlekać. Interwencja pogotowia ratunkowego zapobiegnie poważnym konsekwencjom. Powyższe objawy mogą wskazywać na zawał mięśnia serca. Nawracające drętwienie może także świadczyć o innych schorzeniach natury kardiologicznej. Mowa m.in. o dławicy piersiowej oraz ostrych zespołach wieńcowych.
Drętwienie lewej ręki ma również związek z problemami neurologicznymi
Drętwienie lewej ręki dotyczy poważnych schorzeń neurologicznych. Należą do nich:
- udar mózgu – jego poprzedzeniem poza zaburzeniem czucia ręki jest również drętwienie lewej strony całego ciała. Występują też zaburzenia wzroku oraz orientacji i problemy z mową. Szczególnie narażone są osoby z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym,
- zespół Guliiana-Barrego – schorzenie występuje na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych poprzez zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Stopniowo osłabiana jest siła mięśniowa. Jednym z pierwszych objawów jest właśnie drętwienie i mrowienie lewej ręki. Choroba w pierwszej kolejności atakuje dłonie, a następnie zaczyna obejmować coraz większy obszar ciała. Warto zwrócić uwagę, że powyższą chorobę mogą poprzedzać problemy układu pokarmowego lub górnych dróg oddechowych,
- nerwica – powoduje ją długotrwały stres, niepokój i rozdrażnienie. Skutkiem są ataki paniki, podczas których występuje również drętwienie ręki, kołatanie serca lub silne bóle brzucha,
- rak mózgu – lokalizacja guza w okolicy kory mózgowej wywołuje drżenie rąk oraz ich cierpnięcie,
- zapalenie opon mózgowych – powikłania choroby to m.in. porażenie kończyn, które wywołuje drętwotę. Towarzyszą również silne bóle głowy, czy też sztywność karku,
- neuropatia nerwów obwodowych – pojawia się jako efekt uszkodzenia nerwu łokciowego, pachowego lub promieniowego. Obniżenie siły mięśniowej, zaburzenia czucia oraz drętwienie lewej ręki to główne skutki świadczące o chorobie. Z kolei przyczyną neuropatii mogą być nowotwory, cukrzyca lub choroby alkoholowe,
- stwardnienie rozsiane – osoba zmagająca się z nieuleczalną chorobą, doświadcza drętwienia kończyny, któremu towarzyszy również uczucie gorąca lub zimna.
Choroby kręgosłupa wywołujące drętwienie lewej ręki
Drętwienie lewej ręki jest jednym z symptomów chorób kręgosłupa. Dotyczą one zmian, które najczęściej zachodzą w odcinku szyjnym. Mowa przede wszystkim o dyskopatii. Choroba krążka międzykręgowego powoduje zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych. Dochodzi wówczas do podrażnień nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego. To natomiast wywołuje wszelkie objawy neurologiczne m.in. w postaci drętwienia lub obniżenia siły mięśni. Schorzenia krążka rozwijają się przede wszystkim na skutek siedzącego trybu życia lub przeciążeń. Wraz z ich postępowaniem może dojść do choroby zwyrodnieniowej stawów.
Przepuklina krążka międzykręgowego jest kolejną przyczyną drętwienia. Następuje ono, gdy jądro miażdżyste znajdujące się wewnątrz kręgu przemieści się na zewnątrz okalającego go pierścienia włóknistego w stronę kanału kręgowego. Pojawia się wówczas silny ból kręgosłupa, który promieniuje do ręki. Dochodzi również do zaburzeń czucia. Siła objawów zależna jest od rozległości zmian, jakie zostały dokonane poprzez zmianę położenia jądra.
Inne przyczyny drętwienia lewej ręki
To oczywiście nie wszystkie przyczyny powodujące drętwienie lewej ręki. Problem ten może być efektem powikłań cukrzycy. Ponadto może również zwiastować atak padaczki. Zwłaszcza gdy jest on częściowy, obejmujący jedną kończynę. Drętwienie wiąże się także ze zmianami miażdżycowymi. Oprócz osłabienia czucia w ręce pojawiają się silne i bolesne skurcze oraz uczucie chłodu w kończynach dolnych.
Drętwienie lewej ręki wywoływane jest też na skutek tocznia rumieniowatego układowego. Choroba ta atakuje tkanki i narządy. Gdy obejmuje układ nerwowy, wówczas pojawia się cierpnięcie jednej z górnych kończyn.
Problemy z cierpnięciem kończyny związane są z chorobą Pageta mająca podłoże genetyczne. Uniemożliwia ona prawidłowy rozwój kości. Bóle mięśniowe, stawów i właśnie drętwienie pojawiają się, gdy zaburzenia zauważalne są w obrębie kręgosłupa. Patologie związane z układem kostnym dotyczą również nowotworu kości. Rozrastający się guz powoduje ucisk na nerw. Skutkiem jest oczywiście utrata czucia w ręce.
Nie zwlekaj z interwencją medyczną w przypadku drętwienia lewej ręki!
Diagnostyka problemów powodujących drętwienie lewej ręki to skomplikowany proces. Jeśli zaburzenia czucia pojawiają się cyklicznie, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. Im wcześniej przyczyny zostaną wykryte, tym bardziej zwiększa się szansa na skuteczne leczenie.
W diagnostyce wykorzystuje się standardowe testy fizjoterapeutyczne. Pozwalają one określić rodzaj zaburzeń czucia, parestezji oraz osłabienia siły mięśni. Niezwykle pomocny jest również rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego. Dzięki niemu możliwe jest ewentualne wykluczenie, bądź, co gorsza, potwierdzenie problemów, które mają miejsce w tym właśnie rejonie. Warto również przeprowadzić badania elektromiografii. Umożliwiają one precyzyjne określenie miejsca ucisku na nerw.
Leczenie jest konieczne w przypadku większości wymienionych wyżej schorzeń. Postępowanie diagnostyczno-lecznicze to długotrwałe działanie, a natychmiastowe uzyskanie efektów nie jest możliwe. Niektóre przypadki wymagają długiej rehabilitacji i zaawansowanej rekonwalescencji, aby ponownie uzyskać pełną sprawność. Podparte są oczywiście leczeniem farmakologicznym. Niejednokrotnie konieczna okazuje się interwencja w postaci operacji chirurgicznej.
Domowe ćwiczenia rozciągające mięśnie w przypadku drętwienia lewej ręki
Złagodzenie uciążliwych dolegliwości jest możliwe przy zastosowaniu domowej profilaktyki. W pierwszej kolejności mowa o aktywności fizycznej. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie nadgarstka. Bardzo prostym sposobem jest oparcie dłoni o stół. Gdy palce skierowane są ku sobie, dłonie należy obracać w kierunku ciała.
Poprawienie krążenia krwi w lewej ręce jest możliwe dzięki ćwiczeniom wzmacniających mięśnie obręczy barkowej. Przykładem jest ułożenie dłoni na kolanach w pozycji siedzącej oraz wprowadzanie w ruch barków w celu zataczania kółek. Zarówno w przód, jak i w tył.
Pamiętać należy również o rozciąganiu mięśni przedniej części klatki piersiowej. Wystarczy stanąć przy ścianie i oprzeć o nią lewą rękę. Jednocześnie wykonuje się wykrok lewej nogi do przodu, prostując również staw łokciowy. Ćwiczenie powtarzane jest także z drugą ręką.
Właściwa dieta wspomaga leczenie
Leczenie wymaga również zastosowania właściwej diety. Przede wszystkim warto wykluczyć produkty, które znacząco wypłukują magnez z organizmu, chociażby w postaci kawy. Jeśli chodzi o jadłospis, należy też odrzucić lub zredukować przyswajanie napojów kolorowych, słodyczy oraz alkoholu. Codzienne odżywianie powinno być natomiast wzbogacone zdrowymi tłuszczami, warzywami oraz owocami, a także chudym mięsem.
Pojawiających się objawów drętwienia ręki pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Skuteczna diagnoza i leczenie pod okiem dobrych specjalistów pozwolą uniknąć poważniejszych konsekwencji i przede wszystkim cierpienia.
Przeczytaj także:
Cieśń nadgarstka - przyczyny i objawy
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy
Przyczyny rwy udowej
Sprawdzone sposoby na bolące stawy
Zobacz produkty:
Jednorazowa odzież medyczna
Środki do pielęgnacji skóry
Podkłady medyczne
Rękawiczki jednorazowe